Witamy

 
 

Żegnamy przedszkole - wakacji nadszedł czas

Uroczysta atmosfera, podniosły nastrój i łzy wzruszenia towarzyszyły wszystkim podczas uroczystości pożegnania przedszkola przez naszych absolwentów. Swoją obecnością zaszczycili nas licznie przybyli rodzice. Podczas uroczystości nie zabrakło miłych akcentów. Gorące podziękowania i dyplomy z rak Pani dyrektor odebrali rodzice, którzy w sposób szczególny angażowali się w pracę na rzecz naszego przedszkola. Nasi absolwenci wzruszającymi słowami w wierszach i piosenkach dziękowali wszystkim za pracę i niezapomniane chwile spędzone w przedszkolu. Po pięknym programie artystycznym wychowawcy uroczyście wręczyli dzieciom pamiątkowe dyplomy, "Paszporty do kariery" oraz "Optymistyczne bajki o dobrym wychowaniu". Bardzo miłym i wzruszającym akcentem uroczystości były słowa podziękowania od rodziców którzy wyrazili swoją wdzięczność za serce, trud i codzienna pracę z dziećmi. Po części oficjalnej z płonącymi fontannami na salę wjechał optymistyczny tort mieniący się wszystkimi kolorami tęczy. Kolejną niespodzianką przygotowaną przez rodziców był słodki poczęstunek podczas którego nie zabrakło wesołej zabawy, radości, wspomnień, a także łez szczęścia i wzruszenia.
Dziękujemy bardzo wszystkim rodzicom za słowa wdzięczności i podziękowania, a także za przygotowanie pięknego pożegnania dzieci z przedszkolem. Życzymy wszystkim słonecznych, radosnych i bezpiecznych wakacji.
Noc Świętojańska pełna tradycji i obrzędów

Magiczną, jedną, jedyną w roku "Noc Świętojańską" zwaną też "Nocą Sobótki" mogły przeżyć nasze przedszkolaki. Wieczorem 23 czerwca w prawdziwie letniej scenerii przy przepięknej pełni księżyca, w tradycyjnych dla tego święta białych strojach spotkaliśmy się w ogrodzie przedszkolnym. Noc Świętojańska to noc pełna tradycji i zwyczajów ludowych. Głównym obrzędem sobótek jest rzucanie wianków na wodę. Ileż było emocji, kiedy w blasku księżyca dziewczynki puszczały na wodę wianki z płonącą świeczką. Który z chłopców wyłowi wianek, i czy to ten oczekiwany?
Dzieci  prezentowały  się przeuroczo w radosnych tańcach przy tradycyjnym świętojańskim  ognisku, który jest stałym elementem obrzędów świętojańskiej nocy. Gdy ognisko przygasało odważniejsi chłopcy próbowali jak najwyżej przeskoczyć ognisko zapewniając sobie jak najwięcej zdrowia i szczęścia. W tę jedyną noc, jak wszyscy wiemy, zakwita kwiat paproci, który miał znalazcy przynieść wielkie szczęście i mądrość. Znaleźć go może podobno tylko człowiek odważny i prawy. Mamy nadzieję że Zosię która znalazła ten magiczny kwiat szczęście nigdy nie opuści. Był także czas na pieczenie kiełbasek i wspólne biesiadowanie przy ognisku. Na stole nie zabrakło słodkich deserów i owoców. Po radosnych zabawach wieczornych przyszedł czas na "zieloną noc" spędzoną w przedszkolu. Dla sześciolatków to już naprawdę ostatnia noc w przedszkolu . Była to noc pełna radości, obrzędów i zabawy.
Święto Granitu Strzegomskiego

Święto Granitu Strzegomskiego, już po raz czwarty organizowane pod taką nazwą jest największą imprezą plenerową w naszej gminie. W ramach obchodów tego święta nasze przedszkolaki zaprezentowały się w programie artystycznym. Dzieci nagrodzone zostały gromkimi brawami za wykonanie różnorodnych układów tanecznych.
Zajęcia adaptacyjne

Z myślą o nowo przyjętych dzieciach do naszego przedszkola zorganizowaliśmy zajęcia adaptacyjne. Dzieci i rodzice mieli okazję zapoznać się z personelem przedszkola, uczestniczyli w zajęciach w sali i w ogrodzie przedszkolnym. Nikt nie płakał, a w grupie panowała radosna atmosfera. Mamy nadzieję, że we wrześniu spotkamy radosne i uśmiechnięte buzie przedszkolaków.
Tajemnice Wioski Indiańskiej Pocahontas we Wrocławiu

Na obrzeżach Wrocławia tętni zdrowym i wesołym życiem Wioska Indiańska Pocahontas. To malowniczo położone miejsce,w którym program gier i zabaw kładzie nacisk na ekologię i życie w zgodzie z naturą odwiedziły nasze przedszkolaki. Dzieci miały okazję poznać zwyczaje, tradycje, obrzędy indiańskie, stroje i warunki życia mieszkańców wioski. Wspólnie z nimi uczestniczyły w licznych grach i zabawach podczas których zdobywały sprawności. "Czerwone strzały" i "Bystre strzały" otrzymały opaski z piórami, a ich twarze pokryły malowidła w indiańskie wzory. Wspólnie przebywali w prawdziwym namiocie indiańskim TIPI , płynęli łodzią indiańską, grali na instrumentach indiańskich, pokonywali indiańskie wzgórza, przechodzili po kamiennej ścieżce, uczyli się indiańskiego języka, pokonywali labirynt itp. Duże wrażenie na dzieciach zrobiło spotkanie z Szamanką i Wielkim Wodzem. W bezpośrednim kontakcie z otaczającą przyrodą poznawały tajniki świata zwierząt i roślin. Uczestniczyły w warsztatach kształtujących postawy proekologicznych w zakresie ochrony przyrody oraz umiejętności życia w harmonii z naturą. Obrzędy uczyły dzieci odpowiedzialnej postawy wobec siebie i innych. Posmakowaliśmy tych atrakcji i na pewno tu wrócimy.
W kopalni ,,Nowa Ruda"

Wycieczka do Kopalni Węgla w Nowej Rudzie była niecodzienną atrakcją dla naszych przedszkolaków. Wizytę rozpoczęliśmy od budynku Muzeum gdzie w czterech salach wystawowych zgromadzono eksponaty górnictwa. Dzieci poznały oryginalną dyspozytornię stanowiącą niegdyś centrum kierowania kopalnią. Wyposażeni w górnicze hełmy weszliśmy do podziemnych wyrobisk górniczych. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć dawne maszyny górnicze i wagoniki podziemnej kolejki, służące dawniej do przewożenia ludzi i transportu węgla. Spacerując labiryntem chodników dzieci spotkały ducha - skarbnika, który wyłonił się z ciemności. Do dziś mieszka on w kopalni i strzeże jej tajemnic. Największą atrakcją dla dzieci była przejażdżka podziemną kolejką, którą wyjechaliśmy z kopalni kończąc zwiedzanie. Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do przedszkola
Akcja "Dzieciaki Sadzeniaki"

W dniu 10 czerwca 2014r każdy nasz przedszkolak mógł się poczuć jak prawdziwy ogrodnik. W ogrodzie przedszkolnym w promieniach pięknego słońca odbyły się warsztaty ogrodnicze w ramach akcji "Dzieciaki Sadzeniaki" prowadzonej przez pracowników Leroy Merlin w Świdnicy. Teoretyczne zajęcia dotyczące warunków życia roślin, ich rodzajów i właściwej pielęgnacji przeplatały się z praktyczną nauką sadzenia roślin ozdobnych. Dzieci w towarzystwie smoka Tabaluga z wielkim zaangażowaniem przygotowywały podłoże, sadziły i podlewały kwiaty, które stały się piękną ozdobą przedszkola. Organizatorzy zadbali o każdy najmniejszy szczegół. Ufundowali dla przedszkola doniczki, ziemię, sadzonki kwiatów i roślin ozdobnych, a także słodycze, napoje i owoce. Każdy przedszkolak w nagrodę za wzorową pracę otrzymał pamiątkowy breloczek i dyplom. Serdecznie dziękujemy pracownikom sklepu Leroy Merlin w Świdnicy za inicjatywę, niezwykłe zajęcia i wspaniałą zabawę.
Wycieczka do Karkonoskiego Parku Narodowego.

Dnia 9 czerwca w optymistycznych nastrojach wyruszyliśmy na wycieczkę autokarową do Karkonoskiego Parku Narodowego w Szklarskiej Porębie. Wycieczkę zaplanowaliśmy w ramach realizacji projektu ekologicznego "Z przyrodą żyjemy w zgodzie bo o Ziemię dbamy co dzień". Pierwszym punktem wycieczki był Park Dinozaurów, gdzie dzieci odbyły podróż w czasie śladami prehistorycznych stworzeń. Ścieżka edukacyjna z naturalnej wielkości figurami dinozaurów w scenerii pięknego lasu pozwoliła nam poczuć klimat sprzed milionów lat. Po przejściu całej trasy w cieniu na ławeczkach z przyjemnością i wielkim apetytem zjedliśmy drugie śniadanie. Ogromną atrakcją dla przedszkolaków był spacer po górskich szlakach Karkonoskiego Parku Narodowego nad wodospad Szklarki gdzie z zachwytem podziwiały piękno górskiego krajobrazu. Pomimo długiego przejazdu autokarem dzieci wróciły zachwycone, pełne wrażeń i uśmiechu.
Warsztaty w Muzeum Geologicznym i Mineralogicznym we Wrocławiu.

Nasze przedszkolaki bardzo lubą zajęcia związane z tematyką budowy Ziemi. W kącikach przyrody gromadzą różnorodne skały i kamienie szlachetne, zbierają różnorodne ilustracje tworząc piękne albumy. Dlatego z wielką ciekawością wybraliśmy się do Muzeum Geologicznego i Mineralogicznego we Wrocławiu. Dzieci poznały różnorodność okazów skał, minerałów, skamieniałości, kamieni szlachetnych i meteorytów ułożonych w gablotach wystawowych. Podczas warsztatów prowadzonych przez pracowników muzeum poznały podstawowe zagadnienia geologicznej budowy Ziemi. Warsztaty związane były z realizacją projektu ekologicznego.
Dzień Dziecka w Smerfolandii

Dziecięca radość, zabawa i niespodzianki towarzyszyły naszym przedszkolakom podczas dwudniowych obchodów najmilszego dla nich święta Dnia Dziecka. Wyjątkowość bajkowej zabawy w Smerfolandii podkreślił biało-niebieski wystrój przedszkola oraz smerfowe stroje przedszkolaków. Wspólne świętowanie rozpoczęliśmy od wspólnej zabawy przy muzyce w towarzystwie mieszkańców smerfowej wioski. W tym dniu nie mogło zabraknąć słodkich niespodzianek i kiełbasek z grilla które czekały na dzieci na świątecznie przygotowanych salach pełnych radosnego blasku. W kolejnym dniu już po raz szósty nasi optymistyczni rodzice zaprosili dzieci do bajkowego świata. Dzieci z wypiekami na twarzy przeżywały przygody bohaterów wioski Smerfów. Umiejętności aktorskie rodziców, piękne stroje i scenografia wzbudziły zachwyt wśród dzieci i przybyłych gości. Aktorzy zostali nagrodzeni niekończącymi się oklaskami. W tym dniu o dzieciach nie zapomniał burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta, zastępca burmistrza Strzegomia Wiesław Witkowski oraz naczelnik Wydziału Oświaty Urszula Podsiadły-Szubert. Piękne życzenia gości,uśmiech i słodycze były dopełnieniem tego radosnego dnia. Był to dzień niezapomnianych wrażeń, pełen radości, uśmiechu i zabawy.XVII Festyn Dziecięcy

Jak co roku nasze przedszkolaki zaprezentowały się podczas XVII Festynu Dziecięcego, który odbył się 1 czerwca na terenie parkingu strzegomskiego OSiR-u. Publiczność gromkimi brawami nagrodziła występ małych Smerfów ,taniec polkę ,występ małych baletnic oraz taniec starszaków cza-cza. Podczas festynu na dzieci czekało mnóstwo atrakcji i wspólnej zabawy.
Sport to zdrowie, każdy przedszkolak to powie

W ramach "VI Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich" nasze przedszkolaki wzięły udział w przedszkolnych zawodach sportowych pod hasłem "Sport to zdrowie ,każdy przedszkolak to powie". W sześciu  konkurencjach rywalizowały zespoły z 4 grup wiekowych. Najwięcej radości i emocji dostarczyło dzieciom czworakowanie między pachołkami, biegi z piłeczką na łyżce oraz przeciąganie liny. Dzieci rywalizowały także podczas konkurencji rzutów do celu i pokonywania toru przeszkód. Podczas zawodów drużyny przedszkolaków wykazały się sprawnością ruchową i duchem sportowej walki. Każda drużyna spisała się znakomicie. Przedszkolne zawody sportowe to święto wszystkich dzieci i okazja do dobrej zabawy. Dzieci bawiły się wspaniale wśród zagrzewających ich do walki okrzyków przedszkolaków w prawdziwie sportowej atmosferze.
III Święto Optymizmu

Dzień 11 maja 2014 r. w "Misiu Uszatku" był dniem szczególnym, przepełnionym radością, optymizmem, odświętną atmosferą. Już po raz trzeci obchodziliśmy III Ogólnopolskie Święto Optymizmu. Kolory tęczy odświętnego wystroju przedszkola z optymistycznymi przesłaniami od przedszkolaków z całej Polski oraz kolorowe ubiory dzieci zdominowały ten szczególny dzień .W optymistycznym przedszkolu wszyscy uczymy się przyjaźni ,empatii, dobroci, uśmiechu ,radości ,dlatego głównymi bohaterami święta były "tęczowe dzieci" w szarfach z nazwami tych uczuć. Nasze świętowanie rozpoczęliśmy od "Hymnu Optymistów", po którym w uroczystej oprawie, nastąpiło odsłonięcie "Dekalogu Dobrej Miłości" uchwalonego przez przedszkolaków podczas obrad VII Sejmu Optymistycznego, który na stałe znajdzie się w holu przedszkola. Miłym akcentem obchodów było wręczenie nagród uczestnikom konkursu fotograficznego "Uśmiech dziecka tęczą malowany". Jak na optymistyczne święto przystało nie mogło zabraknąć wesołej zabawy przy muzyce i słodkich niespodzianek oraz wpisów rodziców do kroniki przedszkolnej. Dopełnieniem tego radosnego święta był optymistyczny przemarsz ulicami naszego miasta. Przedszkolaki wręczały napotkanym przechodniom kwiatki z optymistycznym przesłaniem. Korowód małych optymistów wzbudzał radość i niezliczone prawdziwe uśmiechy mieszkańców naszego miasta. Optymistyczny korowód dotarł do Urzędu Miasta, gdzie z ogromną serdecznością został przywitany przez Pana burmistrza Zbigniewa Suchytę i Panią Naczelnik Wydziału Oświaty Urszulę Podsiadły Szubert. Dzieci przekazały Panu burmistrzowi "Optymistyczne Przesłanie Przedszkolaków". Słodkim akcentem zakończyło się to spotkanie, bo wszyscy zostali obdarowani słodyczami. Wyjątkowość tego dnia podkreśliły optymistyczne uśmiechy na buziach pełnych szczęścia i radości.
VII Obrady Optymistycznego Sejmu

Zabawa w sejm to jedno z działań programu "Optymistyczne przedszkole". Wspólne ustalanie praw rozwija u dzieci poczucie własnej wartości odpowiedzialności za podejmowane przez siebie decyzje oraz przestrzeganie obowiązujących norm i zasad. Wprowadzając dzieci w świat tych wartości w przedszkolu odbyły się VII Obrady Optymistycznego Sejmu. Dzieci uczestniczyły w sejmowej debacie na temat "W poszukiwaniu dobrej miłości". Sala gimnastyczna przeobraziła się w salę obrad gdzie wszyscy posłowie w galowych strojach zajęli miejsca w ławach poselskich. Nad porządkiem i przebiegiem obrad czuwał jednogłośnie wybrany marszałek sejmu - Bartek Bajerski. Mali posłowie i posłanki reprezentujący poszczególne grupy przedstawiali swoje postulaty dotyczące tematu obrad na sejmowej mównicy. Każdy mógł zabrać głos w debacie. Wypowiedzi były przemyślane ,mądre i prawdziwe .W wyniku obrad powstał "Dekalog Dobrej Miłości". Dzieci złożyły pod nim odcisk swojego palca na znak że z treścią dokumentu się zgadzają. Został on jednogłośnie przyjęty i przekazany do publicznej wiadomości. Uroczyste odsłonięcie tablicy z dekalogiem odbędzie się podczas obchodów III Święta Optymizmu.
Garść radości czy szczypta złości ?
- w krainie naszych uczuć i emocji

W optymistycznym przedszkolu wszyscy uczymy się życzliwości , empatii ,przyjaźni wzajemnego szacunku , wyrażania swoich emocji i uczuć. Realizując projekt "Garść radości czy szczypta złości" wspólnie bawiliśmy się w okazywanie i wyrażanie swoich emocji i uczuć co sprawiało nam dużo radości. Atrakcyjne efekty prac dzieci z zachwytem podziwiali rodzice oglądając wystawę w przedszkolnym holu. Przedszkolaki wykonały mapę uczuć i emocji, drzewko  radości, smutku, zdziwienia i złości . Pełna pomysłów okazała się grupa Słoneczka która wykonała drzewko dobrych manier. Poprzez takie zabawy dzieci zdobywają umiejętności z odbiorem a także okazywaniem stanów emocjonalnych, poznają sposoby rozładowania napięć oraz panowania nad emocjami.
Nasza wspólna Europa

Edukacja europejska znalazła stałe miejsce w planie pracy naszego przedszkola. Co roku w maju podróżujemy z "Misiem Unisiem" po Polsce oraz innych krajach Europy. Podróż rozpoczęliśmy od wędrówki po Polsce. Dzieci poznały różne regiony, najpiękniejsze zabytki oraz tradycje naszego kraju. Znają symbole narodowe: godło, flagę, hymn państwowy, potrafią odnaleźć Polskę na mapie Europy. Z "Misiem Unisiem" zawędrowały także do Grecji, Francji i Hiszpanii . Poznawały ich kulturę, barwy narodowe, stolice i ich charakterystyczne zabytki. Uczyły się tańców, zabaw ze śpiewem i powitania w różnych językach. Najwięcej radości sprawiło dzieciom przygotowywanie charakterystycznych dla poszczególnych krajów potraw narodowych. Podczas degustacji na stole znalazły się ciasteczka francuskie, kolorowe kanapki, sałatka grecka oraz placuszki po hiszpańsku. Podsumowaniem dni europejskich w przedszkolu była muzyczna podróż po pięknych unijnych krajach. Poprzez realizację zadań edukacji europejskiej uświadamiamy dzieciom, że nie są same na świecie, że obok nich żyją ludzie innych narodowości i kultur. Kształtujemy u nich poczucie europejskiej tożsamości oraz przynależności i szacunku do własnego kraju.
Z ekologią żyjemy w zgodzie, bo o Ziemię dbamy co dzień

Nasze przedszkolaki wiedzą jak ważna jest troska o najbliższe środowisko. W ramach realizacji projektu ekologicznego "Z ekologią żyjemy w zgodzie, bo o Ziemię dbamy co dzień" uroczyście obchodziliśmy Dzień Ziemi. Przedszkole zmieniło się w ekologiczną krainę w której obowiązywały stroje ekologiczne. Wspólne świętowanie rozpoczęliśmy od przedstawienia ekologicznego w wykonaniu starszaków z grupy "Słoneczka". Wszystkie dzieci złożyły uroczyste ślubowanie małych ekologów. Uwieńczeniem naszego ekologicznego święta był pokaz "Eko-mody", na którym z prawdziwym wdziękiem prezentowały się nasze eko-przedszkolaki. Najbardziej oryginalne i prawdziwie ekologiczne stroje nagrodzone zostały upominkami. Były wspólne zabawy, tańce oraz słodki poczęstunek. Wszyscy uczyliśmy się jak szanować przyrodę i dbać o najbliższe środowisko.
Wielkanoc - czas radości i oczekiwania

W naszym przedszkolu zapanowała świąteczna atmosfera. Tradycyjnie wszyscy spotkaliśmy się na uroczystym śniadaniu wielkanocnym. Po życzeniach i podzieleniu się jajeczkiem zasiedliśmy do wspólnego stołu na którym znalazły się wielkanocne potrawy. O dzieciach nie zapomniał zajączek , który jak co roku w tajemniczy sposób pozostawił prezenty w przedszkolu. Małe zajączki obdarowały wszystkich koszyczkami w których znalazły się same słodkości. Życzymy wszystkim Wesołych Świąt!
Jajko na świątecznym stole

Wiosna i Wielkanoc to wyjątkowy czas w naszym przedszkolu. W dniu 15 kwietnia radośnie i świątecznie zrobiło się w grupie naszych "Słoneczek". Przedszkolaki zaprosiły swoich rodziców do naszego "Kuchcikowa" na wspólne zajęcia kulinarne. Głównym bohaterem zajęć było "wielkanocne jajko". Gotowane jajka ,rzodkiewka, szczypior ,pomidory, ogórki, ser , wędlina a także kreatywność i kulinarne umiejętności wykonawców wystarczyły aby powstały kulinarne dzieła sztuki. Półmiski pełne muchomorków, jeżyków ,myszek będą dekorowały świąteczny stół na wielkanocnym śniadaniu w naszym przedszkolu.
Jarmark Wielkanocny

Tradycyjnie w Niedzielę Palmową odbył się VI Jarmark Wielkanocny na którym jak co roku wystąpiły nasze przedszkolaki. Zaprezentowały się w programie artystycznym wprowadzając wszystkich w świąteczny nastrój.
W gabinecie lekarskim

Realizacja programu profilaktycznego "Odporność wzmacniamy ,bo o zdrowe żywienie i higienę dbamy", stała się okazją do wizyty w gabinecie lekarskim w Przychodni Zdrowia. Dzieci spotkały się z lekarzem pediatrą i pielęgniarkami. Poznały wyposażenie gabinetu lekarskiego ,sposób przechowywania leków i szczepionek .Pani doktor opowiadała dzieciom o roli szczepionek w ochronie przed chorobami, właściwym zachowaniu się podczas infekcji, a także znaczeniu zdrowego odżywiania. Dzieci rozwiązywały zagadki związane z pracą lekarza, mogły się zmierzyć , zważyć i zbadać ciśnienie. Wspaniałą zabawą było leczenie gąsienicy Zuli. Po założeniu ochronnych rękawiczek przedszkolaki po mistrzowsku robiły zastrzyki dzięki którym gąsienica mogła powrócić do zdrowia. W nagrodę za udzielenie pomocy chorej gąsienicy dzieci otrzymały prezenty, naklejki malowanki. Dziękujemy Pani doktor i pielęgniarkom za miłe przyjęcie.
Świat dźwięków i eksperymentów w Humanitarium

Ogrody doświadczeń - Humanitarium we Wrocławiu to miejsce w którym dnia 26 marca przedszkolaki z grupy Słoneczka i Ekoludki mogły poznawać, eksperymentować i doświadczać. Poznały zasady funkcjonowania ludzkiego ciała , jak zbudowane jest ucho oraz tajniki fenomenu słuchu. Dzięki interaktywnemu charakterowi eksponatów przedszkolaki mogły zagrać stopami na gigantycznym interaktywnym pianinie a także prześledzić od początku do końca fascynujące zjawisko słuchu przy ogromnym interaktywnym modelu ucha. Podczas zajęć dzieci mogły do woli eksperymentować z różnymi dźwiękami. Dodatkową atrakcją były warsztaty w laboratorium .Młodzi naukowcy wyposażeni w fartuchy i okulary ochronne wykonywali masę z której później konstruowali własny wulkan i doprowadzali do jego erupcji. Były to fascynujące doświadczenia zarówno dla dzieci jak i nauczycieli.
"Krecik" w wykonaniu Hani Węgrzynowicz zdobył I nagrodę

W ramach Strzegomskich Spotkań z Teatrem organizowanych przez SCK w Strzegomiu nasze przedszkolaki wzięły udział w konkursie plastycznym "Ulubieńcy spektakli teatralnych" Z prac wykonanych przez dzieci w przedszkolu wyłoniliśmy 3 prace konkursowe : Hani Węgrzynowicz, Ady Wiernickiej i Oliwii Gniteckiej, które zostały przekazane na konkurs do SCK w Strzegomiu. Wśród laureatów konkursu znalazła się nasza Hania Węgrzynowicz która zajęła I miejsce w kategorii przedszkola. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 26 marca w Centrum Aktywności Społecznej "Karmel". Dzieci powitał Pan Krzysztof Kalinowski-zastępca dyrektora SCK w asyście postaci bajkowych. Laureaci konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody. Wszystkim dzieciom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Zdrowe ząbki mamy

Nasze maluchy dbają o ząbki i wcale nie boją się stomatologa. Przekonaliśmy się o tym podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym . Dzieci poznały wyposażenie gabinetu oraz pracę lekarza dentysty. Poznały narzędzia stomatologiczne ,zobaczyły jak działa irygator wodny. Pani doktor opowiadała dzieciom jak dbać o zęby i higienę jamy ustnej. Pokazała z czego składa się ząb i co dzieje się z nim gdy zaczyna chorować. Każdy przedszkolak mógł usiąść na fotelu dentystycznym , bo najważniejszym punktem wizyty był przegląd ząbków przez panią doktor .Pod czujnym okiem pani doktor dzieci uczyły się prawidłowego mycia zębów.Każdy przedszkolak otrzymał oznakę odważnego pacjenta.Przedszkolaki wiedzą jak dbać o żeby aby jak najdłużej cieszyć się pięknym uśmiechem.
Konfrontacje Poetyckie Przedszkolaków

Już po raz kolejny nasze przedszkolaki wystąpiły podczas Konfrontacji Poetyckich w SCK w Strzegomiu. Dzieci zaprezentowały się w przedstawieniu o tematyce profilaktycznej, "Walka z mikrobami". Mali wykonawcy spisali się na medal za co nagrodzeni zostali gromkimi brawami ,a od organizatorów otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.
Witaj wiosno ,wiosenko

21 marca radośnie i uroczyście powitaliśmy wiosnę. Spotkanie z wiosną rozpoczęliśmy wspólnym korowodem wszystkich przedszkolaków. Na czele korowodu przy akompaniamencie przedszkolnej orkiestry maszerowała ogromna Marzanna symbolizująca zimę. Wiosenny korowód zawitał do Urzędu Miasta gdzie na dzieci czekał kosz słodyczy. Marzanna pożegnana w parku miejskim okrzykami i brawami odjechała w nieznanym kierunku. Wszystkim humory dopisywały bo był to prawdziwie wiosenny dzień w którym odchodzą wszelkie smutki a budzi się radość i optymizm.
Dosia Bajerska laureatką konkursu plastycznego

"Bohaterowie czeskich bajek - Rumcajs, Żwirek o Muchomorek, Krecik, Makowa Panienka" - to temat konkursu plastycznego w który udział wzięły dzieci z naszego przedszkola. Organizatorem konkursu było Starostwo Powiatowe w Świdnicy. Wśród nagrodzonych znalazła się Dosia Bajerska z naszego przedszkola. Praca konkursowa Dosi została nagrodzona II miejscem w konkursie. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 12.03.2014r w Bibliotece Miejskiej w Świdnicy. Nagrody uroczyście wręczyła dzieciom Pani Alicja Synowska - Wicestarosta Świdnicki. Dosia otrzymała pamiątkowy dyplom i upominki. Serdecznie gratulujemy Dosi i życzymy dalszych sukcesów.
Optymistycznie z przedszkola do szkoły

W naszym optymistycznym przedszkolu podejmujemy wiele działań, aby jak najlepiej przygotować dzieci do podjęcia nauki w szkole. Chcemy aby dzieci z radością i optymizmem przekraczały próg szkoły. W dniu 12.03.2014r. w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu odbyła się uroczysta Gala podsumowująca konkurs Ministra Edukacji Narodowej "Mam 6-lat". Gościem honorowym dolnośląskiej gali była Pani Beata Pawłowicz - Dolnośląski Kurator Oświaty, Pani Ewa Mańkowska - Wicewojewoda Dolnośląska, z aproszeni goście oraz nagrodzeni w konkursie. Nasze przedszkole reprezentowała Pani Margareta Posacka - Przewodnicząca Rady Rodziców oraz Wiesława Górka - dyrektor przedszkola. Celem konkursu było promowanie najciekawszych praktyk wspierających adaptację dzieci do szkoły. Kapituła konkursu doceniła poziom i różnorodność działań podejmowanych przez nasze przedszkole. Pani Margareta Posadzka uroczyście odebrała z rąk Pani Kurator tablicę ,"Przedszkole dobrze przygotowujące do szkoły", potwierdzającą wysoką jakość naszej pracy w przygotowaniu dzieci do podjęcia nauki w szkole.
U nas już wiosna

Dzieci z utęsknieniem czekają na przyjście nowej pory roku - wiosny. Chcąc przyśpieszyć jej przyjście nasi mali odkrywcy przyrody wcielili się w role ogrodników i zakładały w swoich salach wiosenne ogródki. W kącikach przyrody pojawiły się doniczki, ziemia i różnego rodzaju nasionka. Przedszkolaki samodzielnie siały rzeżuchę, pietruszkę i zboże. Zakładały hodowlę fasoli, cebuli i kwiatowych roślin cebulowych (tulipany, narcyzy, hiacynty). Codziennie obserwują fazy wzrostu roślin, odpowiednio je nawadniają i wystawiają na promienie słoneczne. Wiosna na dobre zagościła w naszym przedszkolu.
Święto Czekolady

Nasze przedszkolaki jak co roku w lutym świętują nie tylko z powodu Walentynek, ale także najsłodszego święta w przedszkolu "Święta Czekolady". Czekoladowa przygoda rozpoczęła się od wykonania różnorodnych słodkich przysmaków. W przedszkolnym Kuchcikowie dzieci piekły czekoladowe ciasteczka, dekorowały herbatniki i wafle czekoladą, tworzyły czekoladowe torciki s łodkie obrazki i kompozycje. To najsłodsze święto w naszym przedszkolu zakończył bal w czekoladowej krainie. Do wspólnej zabawy zaprosiła dzieci Czekoladowa Wróżka ze swoją czekoladową świtą znanych i lubianych czekolad: deserową, mleczną, bakaliową, białą i truskawkową. Biletem wstępu na bal był strój w kolorze czekolady, czekoladowy makijaż, karnawałowa maska oraz uśmiech na twarzy każdego przedszkolaka. W scenerii czekoladowej krainy przy radosnej muzyce tańcom i wesołej zabawie nie było końca. Jak na prawdziwy bal przystało z królewskimi honorami na tronie zasiadła Czekoladowa Królewna i Czekoladowy Król, którzy w cukierkach znaleźli swoje korony. Największą atrakcją naszego słodkiego święta był moment kiedy na salę wjechał ogromny czekoladowy tort z Misiem Uszatkiem. Nie mogło zabraknąć także czekoladowej fontanny i degustacji słodkich przysmaków .Przedszkolaki degustowały ,oblizywały ,smakowały wszystko co czekoladowe. W tym dniu byliśmy wszyscy zwolnieni z obowiązku ograniczania słodyczy. Był to bardzo słodki ,czekoladowy i udany dzień bo nawet największe niejadki z naszego przedszkola były bardzo zadowolone.
Zboża zjadamy, energie z nich mamy.

W ramach akcji Akademii Zdrowego Przedszkolaka realizowaliśmy projekt "Zboża zjadamy, energię z nich mam". Warsztaty obejmowały dwa piętra "Piramidy Żywienia Przedszkolaka", których produkty są źródłem węglowodanów, białek i tłuszczy, stanowią podstawę prawidłowego odżywiania. Projekt obejmował cztery bloki tematyczne: Zboża i produkty zbożowe, płatki, makarony, Kasze, ryż i rośliny strączkowe, Orzechy, nasiona i tłuszcze. Podczas wszystkich zajęć dzieciom towarzyszyli bohaterowie bajki "Zwierzątka ze zdrowego zakątka". Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach kulinarnych, plastycznych, muzycznych i teatralnych. W zabawach badawczych poznawały walory smakowe pieczywa, różnego rodzaju płatków śniadaniowych, makaronów, kaszy, ryżu. Degustowały zdrowe przekąski: orzechy, migdały, pestki. Podczas wycieczki do piekarni poznały etapy produkcji różnego pieczywa, a w sklepie spożywczym - różne rodzaje makaronów, produktów zbożowych, tłuszczy, roślin strączkowych. W trakcie zajęć powstawały różnorodne prace plastyczne z wykorzystaniem makaronów, płatków, nasion. Realizowany projekt wzbogacił wiedzę oraz świadomość dzieci na temat prawidłowego odżywiania. Wszystkie nasze działania zostały nagrodzone Certyfikatem Akademii Zdrowego Przedszkolaka.
Bal w podwodnej krainie Króla Neptuna.

Podczas karnawału nasze przedszkolaki bawiły się już na Balu Księżniczek, u Królowej Zimy, w krainie Baśni i Bajek a nawet w Królestwie Czekolady. W tym roku przedszkole zmieniło się w magiczną podwodną krainę. Król Neptun z siwą brodą zaprosił na swe włości najważniejszych małych gości. Na bal przybyły Syrenki, Arielki, rybki, raki, piraci, marynarze oraz wszyscy, którzy chcieli pobawić się w tajemniczym podwodnym świecie. Gdy rozległy się pierwsze rytmy wesołej muzyki w towarzystwie Króla Neptuna wszystkie wodne postacie z wielką ochotą zatańczyły pierwszy podwodny taniec. Na balu bawili się także przebrani rodzice, którym z pewnością przypomniały się bale z czasów dzieciństwa. Radosnej zabawie nie było końca. Był to bal nad bale, który pozwolił choć na jeden dzień urzeczywistnić dziecięce marzenia.
Dla Babci i Dziadka.

Dzień 21 i 22 stycznia to wyjątkowe, uroczyste dni, w których dzieci zapraszają do przedszkola swoje ukochane Babcie i ukochanych Dziadków. Każda grupa przygotowała uroczysty koncert. Piękne życzenia i słowa podziękowań wywołały chwile wzruszeń i radości. Niejednej babci i dziadkowi łezka kręciła się w oku. Dzieci wręczyły swoim gościom przygotowane upominki i laurki z życzeniami i zaprosiły na słodki poczęstunek. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków po raz kolejny ukazały nam jak ważne są takie spotkania i wspólne chwile z wnukami. To były naprawdę wyjątkowe dni, pełne uśmiechu, radości, dumy i szczęścia.
W grupie EKOLUDKI.
W grupie MOTYLKI.
W grupie MISIE.
Kolęda w przedszkolu

Styczeń to miesiąc w którym do naszego przedszkola przychodzi ksiądz z wizytą duszpasterską. W tym roku odwiedził nas ksiądz Wojciech Podczas wspólnego spotkania dzieci śpiewały kolędy i pastorałki. Potem zaprosiły księdza do swoich sal zajęć. Na pamiątkę kolędy dzieci otrzymały obrazki.
Ma 4 lata i wielkie serce.

O tym, że pomagać mogą wszyscy, wiedzą nasze przedszkolaki. Już po raz kolejny przyłączyliśmy się do zbiórki pieniędzy na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Najmłodszą wolontariuszką orkiestry w Strzegomiu była Amelka Rudnicka z naszego przedszkola, która ma dopiero 4 lata, ale wielkie serce by pomagać innym. Puszka Amelki bardzo szybko zapełniła się imponującą kwotą 1055,37 zł. W dniu finału przedszkolaki zaprezentowały się w programie artystycznym. Wspólnie z rodzicami licytowały gadżety WOŚP, a także wrzucały swoje grosiki do orkiestrowych puszek. Nawet takie malutkie serduszka przedszkolaków otwierają się na potrzeby innych. Niech ta idea przyświeca nam wszystkim.
Świąteczny wigilijny dzień

Roziskrzone pachnące choinki, wiszące girlandy, gwiazdki i aniołki, zapach pieczonych pierników, kolędy śpiewane przez dzieci to znak, że magia świąt Bożego Narodzenia dotarła do naszego przedszkola. Tradycyjnie w bożonarodzeniowej scenerii, przy brzmieniu pięknych polskich kolęd, spotkaliśmy się na wspólnej wigilii. Ten świąteczny czas dzieci uświetniły przedstawieniem Jasełek, które w ich wykonaniu nabrały szczególnego wdzięku. Malutkie gwiazdeczki, pastuszkowie, trzej królowie i aniołki nic nie straciły ze swojego majestatu. Po życzeniach i przełamaniu się opłatkiem zasiedliśmy do wspólnego świątecznego stołu, na którym znalazły się wigilijne potrawy. Świąteczny nastrój pełen życzliwości i radości zapanował w całym przedszkolu. Aż szkoda, że wigilijny dzień jest raz w roku, ale może przez to jest taki wyjątkowy.

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia składamy wszystkim najcieplejsze życzenia dobrych, pełnych radości Świąt, aby Nowy 2014 rok przyniósł same radosne i dobre dni i aby spełniały się wszystkie marzenia.
Rzeczywiście przyszedł w nocy...

Pierwsze śniegowe płatki, dźwięki mikołajowych dzwoneczków w oddali, pisane z wypiekami na twarzy dziecięce listy z prośbą o wymarzony prezent - to znaki zwiastujące Jego przybycie. Oczywiście chodzi o tak kochanego przez dzieci siwego staruszka - Świętego Mikołaja. Wiadomo ze przychodzi w nocy gdy wszyscy śpią. Nasze przedszkolaki postanowiły poczekać i sprawdzić czy rzeczywiście przyjdzie. Na tę magiczną noc czekały cały rok. Już po raz szósty wieczorem 5 grudnia zaopatrzone w śpiwory, piżamy z dobrymi humorami dzielnie przybyły do przedszkola. Czas nocnego oczekiwania wypełniony był wykonywaniem przez dzieci zadań, które znajdowały się w listach pozostawionych przez Mikołaja. W świetle latarek szukały zagubionej w ogrodzie przedszkolnym skarpety Mikołaja. Z radością pokonywały tory przeszkód w salach przedszkolnych. Ostatnie zadanie polegało na wykonaniu portretu Mikołaja i zapamiętaniu jak nazywany jest w innych krajach świata. Wszystkie zdobyte punkty przyczepiliśmy do lampionu, który poszybował w niebo aby oświetlić mu drogę do naszego przedszkola. Po zabawach, tańcach i wspólnej kolacji przyszedł czas na odpoczynek. Słuchając czytanych bajek dzieci zapadały w spokojny sen z marzeniami i myślami czy na pewno Święty Mikołaj przyjdzie. Rzeczywiście przyszedł w nocy. Zadzwoniły dzwoneczki i w drzwiach pojawiła się znajoma postać w czerwonym płaszczu z worem pełnym prezentów. Św. Mikołaj nie zapomniał o dzieciach które nie spały w przedszkolu. Jakież to było przeżycie kiedy pojawił się pod przedszkolem w towarzystwie Pani Zimy. Nasz miły gość przywiózł dzieciom paczki i zabawki dla każdej grupy. Przy wspólnych tańcach i wesołej muzyce spędziliśmy niezapomniane chwile pełne niespodzianek i prezentów. Było to niezwykłe spotkanie z wielkim przyjacielem dzieci.
Jaś i Małgosia w krainie Ekologii.

W miesiącu listopadzie zakończyliśmy realizację projektu ekologicznego "Przedszkolaki robią wszystko, aby dbać o środowisko". Podsumowaniem wszystkich działań projektu była wystawa z realizacji zadań a także przedstawienie o charakterze ekologicznym "Jaś i Małgosia" w wykonaniu dzieci z grupy "Słoneczka". Tematem przewodnim bajki był problem zanieczyszczenia najbliższego otoczenia oraz przykłady ekologicznych zachowań człowieka w trosce o czyste środowisko. Piękne przedstawienie w wykonaniu starszaków nagrodzone zostało gromkimi brawami młodszych kolegów.
Uczymy się dbać o środowisko i zdrowy styl życia.

W miesiącu listopadzie w optymistycznych nastrojach zakończyliśmy realizację piątego już programu ekologicznego "Przedszkolaki robią wszystko, aby dbać o środowisko". Program współfinansowany był ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu oraz Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska w Strzegomiu. Wartość projektu wyniosła 35 000 zł. Główną ideą programu było rozwijanie świadomości ekologicznej i troski o najbliższe otoczenie a także promowanie zdrowego stylu życia poprzez harmonijne życie człowieka z przyrodą. Program realizowany był w trzech blokach tematycznych: Barwy i głosy naszej okolicy, Co szkodzi przyrodzie, Przyroda żywi i ubiera ? dary natury. Przedszkolaki wzięły udział w ekologicznych akcjach środowiskowych, konkursach ,wycieczko-warsztatach, wystawach, prelekcjach. Podczas zajęć dydaktycznych prowadziły obserwacje, proste doświadczenia, eksperymenty, zabawy badawcze, hodowlę roślin. W przedszkolach powstawały wystawy prac plastycznych z realizacji programu. Dzięki pozyskanym środkom finansowym przedszkole wzbogaciło się o nowy sprzęt i wyposażenie (tablica interaktywna, laptop, kąciki przyrodnicze) pomoce dydaktyczne (plansze edukacyjne, gry, układanki, zestawy do zajęć przyrodniczych, książki o tematyce ekologicznej i przyrodniczej) a także sadzonki roślin ozdobnych. Program wzbogacił nasze działania edukacyjne o nowe treści i doświadczenia oraz dostarczył dzieciom możliwości poznawania przyrody przez aktywny i bezpośredni kontakt z jej zjawiskami.
Górnikom w dniu ich święta.

Barbórka to dzień,w którym ożywają piękne górnicze tradycje, to czas który przypomina wszystkim o ciężkiej i niebezpiecznej pracy ludzi w kopalni, a także dzień podziękowań i życzeń dla wszystkich górników. Na Święto Barbórki zaprosiliśmy do przedszkola górnika - Pana Bogusława Skolaka. Piękny galowy strój górniczy naszego gościa zachwycił wszystkie dzieci. Pan Bogusław opowiedział dzieciom o pracy, symbolach i tradycjach związanych z górnictwem. W tym dniu gościliśmy także Panią Katarzynę Zych-Gruszczyńską i Pana Adama Kulas działających w Fundacji Bazalt w Strzegomiu. W podziękowaniu za współpracę oraz piękne spotkanie przedszkolaki wręczyły gościom kwiaty i złożyły ciepłe życzenia. Życzymy wszystkim górnikom i skalnikom bezpiecznej i spokojnej pracy, siły i wytrwałości, sukcesów zawodowych oraz wszelkiej pomyślności.
Święto Misia Uszatka.

Duże, małe, kolorowe, puchate i mięciutkie. A każdy był piękny i wyjątkowy to oczywiście - Pluszowy Miś. Przybyły do przedszkola ze swoimi małymi właścicielami, bo 25 listopada wszystkie misie obchodzą swoje święto. W naszym przedszkolu ten dzień obchodzimy bardzo uroczyście i radośnie. Głównym bohaterem tego święta jest oczywiście patron naszego przedszkola "Miś Uszatek". Ten miś z klapniętym uszkiem jest patronem ponadczasowym, wychowuje, bawi i wnosi optymizm. Uczy się śmiać i mieć pogodę pluszowego misia. W przedszkolu powstała wystawa Misia Uszatka z portretami i różnymi wydaniami bajeczek z opowiadaniami o jego przygodach. Wszystkie misie zasiadły w przedszkolnej galerii i zaczęła się wspólna zabawa. Było rysowanie misiów, wybory najmniejszego i największego misia, smakowanie misiowych przysmaków. W misiowym konkursie wszystkie dzieci wykazały się wiedzą na temat pochodzenia pluszowego misia, znają przygody i przyjaciół Misia Uszatka. Wspólna zabawa zakończyła się tańcem z pluszowym przyjacielem oraz wspólną fotografią. Był to radosny misiowy dzień, bo mada na misia nie przemija.
O ziołach wiemy prawie wszystko.

Co to są zioła? Po co je zbieramy? Do czego są wykorzystywane? Na takie i inne pytania nasze przedszkolaki znalazły odpowiedź podczas przedszkolnych warsztatów zielarskich. Warsztaty poprowadziła Pani Elżbieta Soprych mama naszego przedszkolaka Witusia, która jest chemikiem i pracuje w Zakładach Zielarskich "Herbapol" w Stanowicach. W tym dniu Pani Ela wcieliła się w rolę prawdziwej zielarki z przed wielu lat opowiadając dzieciom jak dawniej zbierano, suszono i wykorzystywano zebrane zioła. O tym jak obecnie wyglądają prace nad ziołami i do czego są wykorzystywane opowiadała zmieniając swój strój zielarki na strój pracownika labolatorium chemicznego. Wykorzystując prezentację multimedialną przedstawiła dzieciom wygląd niektórych ziół, ich walory lecznicze i zdrowotne. Dzieci poznały także kolejne etapy prac w Zakładach Zielarskich "Herbapol" w Stanowicach przy badaniu, magazynowaniu ,suszeniu, pakowaniu i przygotowywaniu ziół do sprzedaży. W sali która zamieniła się w labolatorium chemiczne na wyznaczonych stanowiskach badawczych przedszkolaki miały możliwość samodzielnego, ale pod okiem pani chemik zbadania nagietka metodą makroskopową, mikroskopową, chromatografii cienkowarstwowej, sprawdzanie Ph roztworu. Fascynujące i niezwykłe doświadczenia podczas których płyny zmieniały barwę, baloniki napełniały się w dziwny sposób powietrzem i wybuchały wulkany dostarczyły dzieciom niezapomnianych wrażeń. Dopełnieniem wspaniałych warsztatów była wystawa ziół i roślin zebranych i zasuszonych przez przedszkolaki, a także zielniki, wysuszone zioła oraz gotowe produkty farmaceutyczne przeznaczone do sprzedaży. Warsztaty zakończyły się sprawdzianem zdobytej wiedzy naszych przedszkolaków, które na tablicy interaktywnej bez problemu połączyły poznane zioła z dolegliwościami różnych części ciała człowieka dając dowód na to, że o ziołach wiedzą prawie wszystko. Warsztaty zielarskie przeprowadzone były w ramach realizowanego programu edukacji ekologicznej "Przedszkolaki robią wszystko, aby dbać o środowisko".
Moc małego nasionka - zdrowa sałatka z kiełkami

W dniu 20 listopada w naszym kuchcikowie zrobiło się smacznie i bardzo zdrowo. Z wyhodowanych wcześniej kiełków nasion brokułów, rzodkiewki i pszenicy starszaki robiły sałatkę - prawdziwą "bombę witaminową". Kiełki to skarb zawierający wszystko co najlepsze - witaminy, mikroelementy, białko, błonnik i to w gigantycznych dawkach. Dzieci wiedzą, że taka sałatka to samo zdrowie. Nikt nie grymasił i zjadał sałatkę z wielkim apetytem.
Poznajemy znaczenie - pleśni i bakterii.

Jednym z głównych zadań realizowanego w naszym przedszkolu programu edukacji ekologicznej "Przedszkolaki robią wszystko, aby dbać o środowisko" jest propagowanie zdrowych nawyków żywieniowych, Realizacja zadań programu pozwoliła dzieciom zrozumieć ,że nie każda żywność jest zdrowa. Dzieci wiedzą ,że natura dostarcza człowiekowi wiele wartościowych surowców, a jej dary można wykorzystywać do przygotowania zdrowych posiłków. Dzięki założonej przez dzieci hodowli pleśni i bakterii oraz prowadzonych zabaw badawczych i doświadczeń przedszkolaki poznały ich znaczenie w produkcji żywności. Wiedzą jak można zrobić masło i ser domowym sposobem dzięki istnieniu w mleku dobroczynnych dla organizmu człowieka bakterii. Wiedzą także, że pleśnie mogą być pożyteczne oraz bardzo szkodliwe w żywieniu człowieka.
Rozpoczęli przygodę z książką.

Spotkania z książką to ulubione zajęcia naszych przedszkolaków. My lubimy czytać a dzieci lubią słuchać czytanych bajek. Swoją przygodę z książką dzieci rozpoczęły już wcześniej poprzez codzienne słuchanie i oglądanie bajek a także udział w lekcjach bibliotecznych w przedszkolu i w bibliotece. W dniu 13 listopada w Bibliotece Miejskiej w Strzegomiu nasze sześciolatki zostały uroczyście włączone w poczet czytelników biblioteki. Trzymając rękę na książce ślubowały ,że będą czytać i szanować wszystkie książki. Podczas tego spotkania dzieci poznały bibliotekę i zgromadzone w niej księgozbiory, twórców książek dla dzieci i wartości poszanowania książki. Mamy nadzieję, że biblioteka będzie dla dzieci miejscem radosnym i często odwiedzanym, a czytanie stanie się wielką przygodą. Dziękujemy paniom z biblioteki za miłe spotkanie.
Kto Ty jesteś? - Polak mały.

Narodowe Święto Niepodległości to uroczystość wszystkich Polaków, tych dorosłych i tych małych. Przedszkolaki wiedzą, że 11 listopada to ważny dzień w historii Polski, dlatego bardzo uroczyście obchodziliśmy to ważne narodowe święto. Podniosłym momentem uroczystości było wspólne odśpiewanie Hymnu Narodowego oraz patriotyczne wiersze w wykonaniu dzieci. Przedszkolaki obejrzały prezentację "Polska nasza Ojczyzna", w której poznały postać marszałka Józefa Piłsudskiego, ważniejsze wydarzenia historyczne w drodze do niepodległości, a także nasze symbole narodowe. Radość świętowania i symbolikę tego dnia podkreśliły odświętne stroje przedszkolaków z biało-czerwonymi kotylionami. Świętowaliśmy w poczuciu radości i dumy z odzyskania niepodległości przez państwo polskie, ucząc dzieci bycia Polakami i miłości do kraju ojczystego.
Pasowanie na optymistycznego Starszaka.

Uroczystość pasowania na stałe zapisała się w kalendarzu uroczystości naszego przedszkola. Jest to wyjątkowy dzień dla najstarszych przedszkolaków gdyż zdają swój pierwszy "egzamin dojrzałości", którego świadkami są koledzy i koleżanki, rodzice i zaproszeni goście. Uroczystość rozpoczęły starszaki pięknym polonezem. Po występie przyszedł czas na najważniejszy moment uroczystości. "Pasuję Cię na Starszaka" - takimi słowami oraz dotknięciem magicznym ołówkiem Pani dyrektor pasowała każdego starszaka. Aby akt ślubowania był ważny należało jeszcze odcisnąć swój palec w kronice przedszkolnej. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i słodycze. Dopełnieniem uroczystości był słodki poczęstunek w postaci tortu i deseru lodowego. Gratulujemy starszakom i życzymy wielu sukcesów i samych radosnych chwil w przedszkolu. Rodzicom bardzo dziękujemy za przygotowanie poczęstunku.
Nasze Kuchcikowo

Pieczenie ciast i ciasteczek, przygotowywanie różnorodnych potraw, sałatek, deserów i soków to ulubione zajęcia naszych przedszkolaków. Co może być przyjemniejszego od krojenia, mieszania, dekorowania i degustowania przygotowanych przez siebie przysmaków. Doświadczać tego mogą przedszkolaki w naszym przedszkolnym Kuchcikowie. Mali kucharze mogą pochwalić się umiejętnościami w przygotowywaniu różnorodnych dań: kruche ciasto z owocami, pierniczki, babeczki, soki i desery owocowe, pizza, sałatki, kanapki a nawet frytki i placki ziemniaczane. Zajęcia Kuchcikowa wprowadziliśmy do codziennych zajęć, aby wprowadzić dzieci w sztukę kulinarną, uczyć jak przygotować proste potrawy, rozwijać umiejętność estetycznego podawania i nakrywania do stołu a także kształtować nawyki racjonalnego i zdrowego odżywiania. Zajęcia - palce lizać !!!
W krainie pieczonego ziemniaka

Jesień roztacza wokół swe uroki a przedszkolaki ciszą się z obfitości jesiennych zbiorów. W ostatnim tygodniu w naszym przedszkolu królował jego wysokość ziemniak. Swoją ziemniaczaną przygodę dzieci rozpoczęły od wycieczki na ogródki działkowe gdzie mogły zobaczyć jak wyglądają prawdziwe wykopki. Przyniesione ziemniaki posłużyły przedszkolakom do przygotowania ziemniaczanych przysmaków. W przedszkolnym Kuchcikowie dzieci przygotowywały już różne przysmaki, ale placki ziemniaczane i frytki to było dla nich prawdziwe wyzwanie, z którym poradziły sobie znakomicie. Zapach pieczonych placków i smażonych frytek roznosił się po całym przedszkolu na znak ziemniaczanego święta. Maluchy wykorzystały ziemniaki do zrobienia stempelków, którymi tworzyły piękne jesienne kompozycje. Pomysłów nie zabrakło także dzieciom z grupy motylki. Malutkie dziecięce rączki wyczarowywały przeróżne ziemniaczane ludziki. Do wspólnej zabawy przyłączyli się także nasi rodzice. Wykonane przez nich ziemniaczane cudaki dołączyły do przedszkolnej galerii prac wykonanych przez dzieci "Cudaki-kartoflaki". Pogoda nam dopisywała dlatego nie mogliśmy zapomnieć o ognisku i pieczeniu ziemniaków. Przedszkolaki zajadały się pieczonymi ziemniakami z masłem czosnkowym, a promienie jesiennego słońca malowały radość i uśmiech na dziecięcych twarzyczkach. Dopełnieniem wszystkich zajęć z ziemniakiem w roli głównej była wspólna zabawa przy muzyce. Jak na prawdziwy bal przystało na królewskim tronie zasiadła wybrana para królewska, król Kartofel i Królowa Kartoflowa. Radosna zabawa zakończyła tydzień ziemniaczanych wrażeń.
Dzień Edukacji Narodowej

Dzień 14 października to dzień pełen życzeń, gratulacji i uśmiechów od wszystkich dzieci w podziękowaniu za codzienną pracę. Z okazji Dnia Edukacji Narodowej w uznaniu za wzorowa pracę i osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze Pani Monika Kurek i Pani Barbara Polinkiewicz otrzymały Medal Edukacji Narodowej. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 14 października 2013 roku w Zamku Książ w Wałbrzychu. Odznaczenie wręczyła Dolnośląska Kurator Oświaty Pani Beata Pawłowicz. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Przedszkolaki na medal - VIII Spartakiada Przedszkolaka

W prawdziwie sportowej atmosferze wśród zagrzewających do walki okrzyków w dniu 26 września 2013r odbył się VIII Turniej Rekreacyjno-Sportowy Przedszkolaków. W sześciu konkurencjach sportowych rozegranych podczas turnieju dzieci walczyły w duchu sportowej walki i zasady fair play. Slalom miedzy pachołkami, przechodzenie przez szarfę, bieg z woreczkami na głowach, toczenie piłek lekarskich, to tylko niektóre konkurencje z którymi mali zawodnicy radzili sobie doskonale. Nie było przegranych, wszyscy spisali się na medal. Pan Zbigniew Suchyta, Burmistrz Strzegomia i zaproszeni goście udekorowali wszystkich uczestników pamiątkowymi medalami. Każde przedszkole otrzymało także piękny puchar, który z pewnością znajdzie się na honorowym miejscu w przedszkolu. Rozgrywki były świetną zabawą oraz sposobem propagowania zdrowego stylu życia i czynnego uprawiania sportu.
Wycieczka do Zoo we Wrocławiu

Bardzo optymistycznie rozpoczął się dla naszych przedszkolaków dzień 2 października, bo po paru dniach deszczowej pogody w końcu zaświeciło słońce. W tym słonecznym dniu dzieci z grupy Ekoludki i Słoneczka wybrały się na wycieczkę autokarową do ZOO we Wrocławiu. Przemierzając alejki ogrodu dzieci oglądały niespotykane na co dzień różnorodne zwierzęta i ptaki. Zachwycały się wielkością słoni, żyrafy i niedźwiedzia. Wygłupy małp i wodne akrobacje foczej rodziny zrobiły na dzieciach ogromne wrażenie. Ogród zoologiczny jest uroczym miejscem do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, a także skarbnicą wiedzy przyrodniczej całego świata. Wycieczka dofinansowana była z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu w ramach realizacji programu ekologicznego "Przedszkolaki robią wszystko, aby dbać o środowisko".
Przyszła do nas Pani Jesień .

Chłodne i krótsze dni, spadające kolorowe liście przypominają wszystkim, że już niedługo  nadejdzie jesień. Mogły się o tym przekonać nasze przedszkolaki , bo do drzwi przedszkola zapukała Pani Jesień . Pięknie wyglądała w sukni mieniącej się kolorami jesieni  i wianku  z kolorowych liści i jarzębiny. W plecionych koszach przyniosła  różne jesienne skarby które dzieci z łatwością  rozpoznawały nawet z zamkniętymi oczami . Przy niestety jesiennej już pogodzie za oknami, ale radosnej atmosferze w przedszkolu , dzieci tworzyły swoje jesienne obrazki plastyczne z których powstała piękna jesienna galeria .Pani Jesień zaprosiła wszystkie dzieci do wspólnej radosnej zabawy roztaczając wokół swe uroki.


Dbamy o najbliższe środowisko

           Już po raz  kolejny nasze przedszkole włączyło się do ogólnopolskiej akcji ,,Sprzątanie Świata’’  pod hasłem "Nasze miejsce ,nasza planeta ,nasza odpowiedzialność". W  każdej grupie, organizowane były sytuacje wychowawczo – dydaktyczne  mające na celu uwrażliwianie dzieci na piękno przyrody oraz  ukazywanie im zagrożeń jakie niesie ze sobą zanieczyszczanie środowiska. W pogodny dzień 20 września dzieci „wyposażone ” w rękawice ochronne i plastikowe worki sprzątały pobliski teren wokół przedszkola. Mamy nadzieję, że mieszkańcy docenią pracę przedszkolaków i efekty ich wysiłku będą widoczne jeszcze długo.