Witamy

 
 

 

 

 

Pożegnania  nadszedł  czas 

                         Podniosły  nastrój  i łzy wzruszenia towarzyszyły wszystkim podczas  uroczystości pożegnania przedszkola przez naszych  absolwentów. Gościem uroczystości  była Pani Anna Góralska zastępca naczelnika Oświaty , rodzice oraz przyjaciele przedszkola. Nasi absolwenci  wzruszającymi słowami  w wierszach i piosenkach dziękowali  wszystkim za pracę i niezapomniane chwile spędzone w przedszkolu. Po pięknym programie artystycznym Pani dyrektor uroczyście wręczyła dzieciom pamiątkowe dyplomy z  tablem , książeczki  oraz ,,Paszporty do kariery’’. Gorące  podziękowania oraz dyplomy odebrali  rodzice , którzy w sposób  szczególny angażowali się w pracę na  rzecz naszego przedszkola. Słowa wdzięczności i podziękowania za pracę i zaangażowanie  Pani dyrektor przekazała wszystkim pracownikom przedszkola. Po części oficjalnej  z płonącymi fontannami wjechał na salę tort z piękną dedykacją: ,, Bez grymasu- nie straciliśmy tu czasu .Dziękują przedszkolaki ‘’. Kolejną niespodzianką     przygotowaną  przez  rodziców był  słodki poczęstunek podczas którego nie zabrakło wesołej zabawy, radości i wspomnień. Dziękujemy  bardzo wszystkim rodzicom za słowa wdzięczności i podziękowania , a także za przygotowanie pięknego pożegnania dzieci z przedszkolem. Życzymy wszystkim słonecznych radosnych  wakacji.

 


„Noc Świętojańska – Noc Sobótki ‘’

               Niezapomniane magiczne  chwile mogły przeżyć nasze  przedszkolaki   w „Noc Świętojańską ” zwaną też „Nocą Sobótki”  w  prawdziwie letniej scenerii, przy przepięknej pełni księżyca. Wieczorem  23 czerwca spotkaliśmy się w tradycyjnych dla tego święta, białych strojach. Do najpopularniejszych  zwyczajów tej nocy należy rzucanie wianków na wodę. Z przygotowanych na ten wieczór świeżych kwiatów, dziewczynki  plotły piękne wianki, którymi ozdobiły swoje roześmiane twarzyczki  i które później   puszczały na wodę. Dzieci  prezentowały  się przeuroczo w radosnych tańcach przy tradycyjnym świętojańskim  ognisku. Punktem kulminacyjnym było puszczanie wianków z płonącymi świeczkami do wody, w naszym przedszkolnym basenie kąpielowym. Ileż było emocji, który z chłopców wyłowi wianek, …..czy to ten oczekiwany ? W tę jedyną noc, jak wszyscy wiemy, zakwita kwiat paproci , który miał znalazcy przynieść wielkie szczęście i mądrość. Znaleźć go może podobno tylko człowiek odważny i prawy. Uczestnicy świętojańskiej zabawy udali się na poszukiwanie  kwiatu paproci. Mamy nadzieję że Błażeja który znalazł ten magiczny kwiat szczęście nigdy nie opuści.  Następnie przyszedł czas na pieczenie kiełbasek i wspólne biesiadowanie na świeżym powietrzu. Na stole nie zabrakło słodkich deserów i owoców. Po radosnych zabawach wieczornych przyszedł czas na „zieloną noc’’ spędzoną w przedszkolu .Dla sześciolatków to już naprawdę ostatnia noc w przedszkolu . Była to magiczna „Noc Świętojańska”, wieczór pełen radości, tradycji i zabawy.


Zabawy w basenie na powitanie lata

               Fala upałów w czerwcowe dni dokuczała wszystkim  a nasze przedszkolaki miały powód do wielkiej radości. W te upalne dni nasz ogród przedszkolny zamienił się w wielkie kąpielisko. Wszystkie dzieci nawet maluszki pluskały się w naszym przedszkolnym basenie .Radości  było co nie miara. Mamy nadzieję, że w miesiącu sierpniu będzie słoneczna pogoda  i będziemy mogli  spędzać czas na wspólnych zabawach w  naszym  basenie.


Tak  zaczynali  najlepsi  tenisiści.

                  Podczas XVI  Festynu  Dziecięcego,  który odbył się na terenie Strzegomskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, rozegrano turniej tenisowy na zakończenie szkolenia I etapu gry, z udziałem naszych   małych tenisistów. Turniej obejmował: technikę uderzeń tenisowych, próbę sprawności ogólnej oraz próbę wytrzymałości. Wszystkie dzieci wykazały się wysokim poziomem umiejętności i sprawności. Na zajęcia gry w tenisa dzieci uczęszczają w ramach zajęć dodatkowych w przedszkolu. Grając w tenisa uczą się  etykiety obowiązującej w tej dziedzinie sportowej, poznają podstawy gry w tenisa oraz rozwijają ogólną sprawność ruchową. Podczas turnieju wyłoniono zwycięzców:

I miejsce  -   Błażej Rogoża

II miejsce –  Oliwier Żmijewski

III miejsce – Maja Bąk

IV miejsce – Oliwia Sobusiak

V miejsce –  Kacper Burzyński

Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe puchary i dyplomy. Wszyscy uczestnicy zostali udekorowani medalami. Agnieszka Radwańska i Wojtek Fibak mogą być spokojni, W „Misiu Uszatku” rosną ich następcy. Wszystkim dzieciom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.  


,, Wspólnie spędzony czas w zabawie łączy nas’’

            Pod  takim hasłem  w dniu 9 czerwca odbył  się  XVI  Festyn Dziecięcy , w którym uczestniczyły nasze  przedszkolaki. Dzieci zaprezentowały się w pięknym  tańcu   hiszpańskim , walcu wiosennych  kwiatów , opowieści ruchowo-muzycznej ,,Myszki i kotki ‘’ . Grupa rytmiczna naszego przedszkola zatańczyła taniec nowoczesny. Za umiejętności  i wrażenie artystyczne dzieci  nagrodzono gromkimi brawami .


Przygody  Calineczki  - rodzice dzieciom.

                       W Dniu Dziecka nasze przedszkole  zmieniło się w beztroską krainę, jak w zaczarowanym świecie z bajek. Tradycyjnie, jak co roku nasi optymistyczni  rodzice zaprosili  dzieci do bajkowego  świata . Dzieci z zapartym tchem przeżywały przygody małej bohaterki znanej baśni Andersena ,,Calineczka’’. Brawurowa gra aktorów-rodziców , scenografia  zachwyciła milusińskich a także naszych miłych gości. Prześliczne wykonanie bajki „Calineczka” przez naszych optymistycznych rodziców, radosna zabawa sprawiły , że był to prawdziwie świąteczny i radosny dzień dla przedszkolaków  w dniu ich święta.

Obsada bajki :

Calineczka -  Pani Patrycja Świrniak

Król        -  Pan Robert Świrniak

Mysz      -  Pani Aleksandra Konarska

Chrabąszcz II   – Pan Paweł Konarski

Kobieta  - Pani Joanna Dolińska

Chrabąszcz I  - Pan Ryszard Doliński

Ropucha      - Pani Sylwia Rudnicka

Reruś – syn ropuchy  - Pan Paweł Rudnicki

Kret  - Pani Elżbieta Soprych

Jaskółka  - Pani Margareta Posacka

Motyl   - Pani Katarzyna Nowak

Chrabąszcz III  - Pan Marek Walczuk

Czarownica  - Pani Beata Lemańska

Narrator  -  Pani Anna Rydel

Duszki  -  Anna Zbożeń i Natalia Kluj

Muzyka  - Państwo Agnieszka i Marcin Rut

Reżyseria i scenografia –Pani  Barbara Polinkiewicz i Pani Monika Kurek

                 Dziękujemy wszystkim rodzicom za cudowną bajkę.

 


Muzyka ,tańce i wesoła zabawa  w Dniu Dziecka.

             Radość , uśmiech i  zabawa  towarzyszyły dzieciom w dniu obchodów najmilszego dla nich święta Dnia Dziecka  .W tym dniu nie mogło zabraknąć także  słodkich   niespodzianek , które czekały na dzieci  na świątecznie przygotowanych  salach  pełnych ,,słonecznego ‘’ blasku jakim napełniła je radość przedszkolaków .Wspólne tańce z postaciami z bajki ,,Calineczka ‘’ nie jednemu zawróciły w głowie. W tym dniu dzieci odwiedził burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta  ,naczelnik Wydziału Oświaty Urszula Podsiadły-Szubert, zastępca naczelnika Wydziału Oświaty Anna Góralska oraz licznie przybyli rodzice .Burmistrz obdarował dzieci słodkimi upominkami. Był to niezapomniany radosny dzień. Dziękujemy wszystkim rodzicom za słodycze i wypieki oraz  pomoc w organizacji tego radosnego święta.


Zdrowe ząbki mamy, bo codziennie o nie dbamy.

                     Współpraca ze stomatologiem i bezpłatne przeglądy zębów przedszkolaków to główne zadania  jakie realizujemy w ramach projektu ,,Akademia Zdrowego Przedszkolaka .  Nasze przedszkolaki nie boją się stomatologa .Przekonaliśmy się o tym podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym , który odwiedziły dzieci z grupy Motylków ,Słoneczek i  Ekoludków . Dzieci poznały wyposażenie gabinetu oraz pracę dentysty. Pani  doktor  opowiadała dzieciom jak dbać o zęby i higienę jamy ustnej. Pokazała z czego składa się ząb i co dzieje się z nim gdy zaczyna chorować. Przedszkolaki poznały  narzędzia stomatologiczne , zobaczyły   jak działa irygator wodny.  Każdy przedszkolak  mógł usiąść na fotelu dentystycznym ,bo najważniejszym punktem wizyty był przegląd ząbków przez panią doktor. Po przeglądzie  pod czujnym okiem pani doktor dzieci uczyły się prawidłowego mycia zębów  szczotkując  je  żelem z fluorem . Przedszkolaki  wiedzą  jak dbać o zęby, aby jak najdłużej cieszyć się pięknym uśmiechem .  


Optymizm nas cechuje - II  Święto Optymizmu.

                   Dzień 10 maja 2013 r  w naszym przedszkolu  był  dniem radości i optymizmu. Już  po raz drugi  uroczyście obchodziliśmy  II Ogólnopolskie Święto Optymizmu. Ten uroczysty dzień dzieci świętowały razem z Burmistrzem Strzegomia Zbigniewem Suchytą, Naczelnikiem Wydziału Oświaty Urszulą Podsiadły- Szubert, Zastępcą Naczelnika Wydziału Oświaty Anną Góralską oraz przedstawicielami Rady Rodziców Panią Eweliną Klęczar i Panią Elżbietą Soprych. W przedszkolu rozbłysła kolorowa tęcza, nieodzowny atrybut Optymistycznego Przedszkola, a z nią optymistyczne uśmiechy na buziach pełnych szczęścia i radości. Wyjątkowość tego dnia podkreślił tęczowy wystrój przedszkola oraz kolorystyka ubiorów przedszkolaków. Doniosłym momentem święta było uroczyste odsłonięcie przez Burmistrza Strzegomia Zbigniewa Suchytę Herbu Optymizmu – elitarnego znaku Optymistycznych Przedszkoli. W Optymistycznym Przedszkolu uczymy się przyjaźni, empatii, dobroci, radości  dlatego głównymi bohaterami święta były „tęczowe dzieci” w szarfach z nazwami tych uczuć. Ten radosny dzień przedszkolaki uświetniły  optymistycznymi  wierszami i piosenkami. Miłym akcentem obchodów Święta było uroczyste wręczenie przez Pana Burmistrza nagród laureatom  konkursu plastycznego ,,Moje Optymistyczne Przedszkole”. Jak na Święto Optymizmu przystało nie mogło zabraknąć słodkiej niespodzianki. Na tęczową salę z płonącymi fontannami wjechał ogromny tęczowy tort, który smakował wszystkimi kolorami tęczy. Kiedy  spotkaliśmy się w ogrodzie przedszkolnym dzieci  na „drzewku optymizmu”, które obchodzi swoje pierwsze urodziny, powiesiły tęczowy łańcuch przyjaźni. Ogromną radość sprawiło dzieciom wypuszczanie w niebo baloników z optymistycznym przesłaniem. Ponad sto balonów w kolorach tęczy poszybowało w górę, tworząc niezapomniany widok – tęczowe niebo nad Misiem Uszatkiem. Dopełnieniem tego radosnego święta była kolorowa tęcza, jaką utworzyły przedszkolaki w swoich  tęczowych strojach, wystrój przedszkola który uzupełniały kolorowe optymistyczne przesłania od przedszkolaków z Optymistycznych Przedszkoli z całej Polski,  wystawa pięknych prac konkursowych ,,Moje Optymistyczne Przedszkole” oraz optymistyczne wpisy wszystkich rodziców do pamiątkowej księgi wyłożonej w holu przedszkola. Ukoronowaniem II Święta Optymizmu w „Misiu Uszatku” była radosna dla nas informacja o uzyskaniu przez nasze przedszkole I miejsca w ogólnopolskim konkursie plastycznym  Optymistycznych Przedszkoli – „Księga Optymistycznych Myśli”. Każde miejsce jest dobre by być mądrym i dobrym dzieckiem z pozytywnym obliczem, a tajemnica optymizmu jest w nas wszystkich. Decydując się na przystąpienie do ogólnopolskiego programu „Optymistyczne Przedszkole”, nie przypuszczaliśmy, że dane nam będzie otrzymać tyle satysfakcji i twórczej inspiracji, jaką dają dokonania i rozwój Optymistycznych Przedszkolaków z „Misia Uszatka”.


Nasza  ,,Księga optymistycznych myśli ‘’ – najlepsza.

                   Już po raz kolejny nasze przedszkole uczestniczyło w ogólnopolskim konkursie   dla optymistycznych przedszkoli w Polsce. Tym razem wzięliśmy udział    konkursie ,,Księga optymistycznych  myśli’’. Nasza księga zachwyciła jury i zdobyła I miejsce w konkursie. Organizatorem   ogólnopolskiego  konkursu  ,,Księga Optymistycznych Myśli ‘’ było Bajkowe Przedszkole w Żarowie  pod Patronatem  Honorowym Burmistrza Miasta Żarów  Pana  Leszka Michalaka i autorki programu Optymistyczne Przedszkole  Pani Mireli  Nawrot. W konkursie udział wzięło  40 przedszkoli z całej Polski.  Konkurs  skierowany był do dzieci i rodziców. Projekt i okładkę  do księgi wykonała Pani Ewelina Klęczar  z Zuzią , ilustracje optymistycznych myśli wykonały dzieci z grupy Słoneczka i Ekoludki. Wykonawcom dziękujemy i gratulujemy sukcesu.


Kosmiczne podróże

   Zarówno my dorośli, jak i dzieci lubimy odbywać podróże w naszej wyobraźni.  Wielokrotnie w naszym przedszkolu odbywamy takie podróże do różnych istniejących lub wymyślonych przez nas krain, planet , kontynentów. Dzieci przenoszą się do krainy przygody , fantazji, cudownych podróży , wielkich i małych odkryć. Jedną z takich podróży była wyprawa do świata kosmosu podczas której dzieci poznawały nazwy planet układu słonecznego, ciał niebieskich i zjawisk optycznych. Dowiedziały się czym jest atmosfera , zaćmienie , jak dzień zmienia się w noc ,dlaczego mamy różne pory roku czy istnieje  życie w kosmosie. Uświadomiły sobie rolę słońca ,księżyca i gwiazd. Przy dobrej pogodzie oglądały przez teleskop plamy słoneczne. Efektem codziennych zajęć była wystawa kosmicznych pojazdów wykonanych z różnych materiałów ,oraz galeria prac plastycznych. Chcemy by nauka i odkrywanie świata stało się dla dzieci wielka przygodą , a kosmos przestał być dla nich tajemnicą.


,, Przyrodę chronimy , bo optymistycznie na świat patrzymy ’’

               Pod takim hasłem obchodziliśmy w przedszkolu   Dzień Ziemi. Celem przewodnim święta było kształtowanie u dzieci postaw proekologicznych i przekonania, że człowiek nie tylko niszczy przyrodę , ale może ją także uratować. Przedszkole zamieniło się w ekologiczną krainę , w której  obowiązywały  stroje ekologiczne, a hymnem przedszkolnych obchodów tego święta stała się  piosenka Majki Jeżowskiej ,,Moja Planeta’’. Wspólną zabawę rozpoczęliśmy od pokazu ,,Eko-mody’’, na którym z prawdziwym wdziękiem prezentowały się nasze eko-przedszkolaki.  O tym ,jak dużo dzieci wiedzą  o ekologii i ochronie środowiska  , można się było przekonać podczas quizu ekologicznego w którym uczestniczyły reprezentanci  poszczególnych grup. Wszystkie przedszkolaki złożyły ślubowanie ,,Małego Ekologa’’ które miało uświadomić dzieciom ,iż będąc częścią przyrody, powinny czuć się za nią odpowiedzialne. Uwieńczeniem uroczystych obchodów Światowego Dnia Ziemi było wspólne sadzenie kwiatów w ogrodzie przedszkolnym. Mamy nadzieję , że ich wzrost będzie symbolem rosnącego poczucia odpowiedzialności przedszkolaków  za najbliższe  środowisko  i przyszłość naszej Planety.


„Wiedzą o tym małe dzieci - trzeba segregować śmieci”

   O tym, jak ważna jest segregacja śmieci wiedzą nasze przedszkolaki bo w  przedszkolu prowadzonych jest wiele działań w tym zakresie. Na terenie przedszkola  znajdują się pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów, prowadzona jest zbiórka makulatury, nakrętek  i baterii. Dzieci  poznają sposoby segregacji śmieci oraz różne zagadnienia dotyczące ekologii i ochrony środowiska. Prowadzone są pogadanki, które pomagają dzieciom zrozumieć sens segregacji śmieci oraz jakie znaczenie dla środowiska ma proces ich przetwarzania. Liczymy na to, że dzieci zdobytą wiedzę o recyklingu zaniosą z  przedszkola do domów i przekonają do segregacji swoich rodziców.


Dinolandia – w świecie dinozaurów

                  W pierwszym tygodniu kwietnia przenieśliśmy się do niezwykłego świata prehistorycznych gadów. W każdej sali powstały kąciki  ze zbiorami figurek dinozaurów, książek, plakatów i albumów o tych  stworzeniach. Dzieci poznały historię zagubionego Dinusia, który szukając swoich rodziców poznawał inne dinozaury. Wysłuchana bajka stanowiła wstęp do poznania ciekawostek o dawnych stworach: budowie, wyglądzie, sposobie poruszania, pożywieniu i środowisku życia. Dzieci wcieliły się w rolę bohatera z bajki naśladując poruszanie się i odgłosy tyranozaura. Z masy solnej tworzyły płaskorzeźby różnych gatunków dinozaurów, lepiły z plasteliny, wydzierały, malowały i rysowały prehistoryczne gady. Zrobiły olbrzymie dinozaury z pudełek i papieru.  Uczestniczyły w pokazie multimedialnym  na temat  ciekawostek z życia dinozaurów – taka filmowa podróż do przeszłości pozwoliła utrwalić zgromadzoną wiedzę, ale również zaciekawić dzieci i tym samym zainspirowała do dalszych poszukiwań. W holu powstała wystawa prac dzieci. Była ona podsumowaniem wiadomości, które przedszkolaki zdobyły w ciągu całego tygodnia podczas zajęć i zabaw w przedszkolu.


Certyfikat Doskonałości – Herb Optymizmu  dla naszego przedszkola

            Nasze przedszkole znalazło się w gronie wyróżnionych   przedszkoli  z całej  Polski  realizujących  ogólnopolski  program  ,,Optymistyczne Przedszkole”. W dniach 21-23 marca 2013r w Toruniu odbyła się  XII Konferencja  Optymistycznych Przedszkoli.  Tematem przewodnim konferencji był ,,Nowy pogląd na etykę w przedszkolu’’. W konferencji     uczestniczyła  dyrektor  przedszkola Wiesława Górka  oraz nauczycielka  Monika Kurek – koordynator  programu .Wykład ,,Etyka praktyczna w życiu rodzinnym i zawodowym’’ wygłosił prof. dr hab. Włodzimierz Tyburski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Gościem honorowym była dr Marianna Styczyńska. Podczas  uroczystości na Dworze Artusa  z rąk Mireli Nawrot – autorki programu , pani  dyrektor  odebrała ,,Certyfikat Doskonałości – Herb Optymizmu’’. Herb  to elitarny  znak ogólnopolskiego programu ,,Optymistyczne przedszkole’’. Otrzymują  go przedszkola , które posiadają certyfikat  tego programu, biorą aktywny udział w jego realizacji , promują  wychowanie przedszkolne  w środowisku, podejmują innowacyjne działania w codziennej pracy z dzieckiem. Herb Optymizmu podzielony jest na cztery części,  fundamentalne kolory wynikające z założeń programu. Czerwony – wychowanie , zielony – diagnoza  umiejętności dziecka , żółty – sukces każdego dziecka , granatowy z inicjałami ( ID – Irena Dzierzgowska , MR- Mirela  Nawrot – autorki programu),  liście i owoce dębu – to siła , długotrwałość i potęga programu, lilijki w tle – to niewinność i szlachetność podejmowanych działań. Nad herbem  kolorowe prostokąciki – to  siedem  modułów programu.  Miłym akcentem  konferencji  było  także wyróżnienie dla Pani dyrektor naszego  przedszkola . Pani Wiesława Górka  została uhonorowana  statuetką ,,Perła Optymizmu ‘’  za uznanie w środowisku wychowania przedszkolnego , promowanie  idei  programu , inicjowanie nowych innowacyjnych  przedsięwzięć  oraz  aktywną  pracę na rzecz   wychowania   małego dziecka . Nowo pojawiające się wyzwania i potrzeba  praktyk wzajemnego wsparcia Optymistycznych  Przedszkoli  przyczyniły się  do powołania Sieci  Uczących się Przedszkoli ,,Supeł”, która  jest  wyjątkowo innowacyjną metodą współpracy i samokształcenia nauczycieli  umożliwiającą wymianę doświadczeń.  Za aktywność w sieci nasze  przedszkole otrzymało także ,,Certyfikat uczestnictwa w Sieci Uczących się Przedszkoli  - ,,Supeł ‘’.Znaleźliśmy się w gronie 13 przedszkoli które posiadają Herb Optymizmu .Jest  to więc ogromne wyróżnienie  dla naszego przedszkola.  Dumni z tego wyróżnienia  dedykujemy  je  całej społeczności przedszkola :  dzieciom  , rodzicom i nauczycielom .Jest to nasza wspólna praca która pozwala nam realizować zamierzone cele, oraz dążyć do coraz większej doskonałości.


Wielkanoc – czas  radości i oczekiwania.

                 Wraz z  wiosną czekamy na przepełnione tradycjami Święta Wielkanocne. W naszym przedszkolu atmosfera świąteczna panowała już dużo wcześniej dzięki świątecznym przygotowaniom i dekoracji przedszkola w świąteczne  ozdoby. Jak co roku przed Świętami Wielkanocnymi do przedszkola przychodzi zajączek i w tajemniczy sposób zostawia prezenty w ogrodzie przedszkolnym. Wczesnym rankiem przedszkolaki z wielką  radością tajemniczymi śladami  wyruszyły na poszukiwanie koszyczków z prezentami. Po powrocie do przedszkola wszyscy spotkaliśmy się na uroczystym śniadaniu wielkanocnym przy świątecznym stole, na którym znalazły się wielkanocne potrawy. Pani dyrektor złożyła wszystkim dzieciom i pracownikom świąteczne życzenia , podzieliliśmy się jajeczkiem a zajączek rozdawał prezenty. Życzymy wszystkim Wesołych Świat.


XV Jubileuszowy  Jarmark Wielkanocny.

           Tradycyjnie w Niedzielę Palmową  odbył się  XV Jarmark  Wielkanocny w którym jak co roku wzięły udział nasze przedszkolaki. Dzieci wystąpiły w wielkanocnym programie artystycznym. Zatańczyły pięknie „krakowiaka” i „taniec kurczątek  w skorupkach” i złożyły wszystkim  świąteczne życzenia. Na scenie zapanował prawdziwie świąteczny, radosny  nastrój.


Konfrontacje Poetyckie

                 Nasze przedszkolaki już po raz kolejny wzięły udział w Konfrontacjach Poetyckich organizowanych  przez Strzegomskie Centrum Kultury w Strzegomiu. Dzieci zaprezentowały się w utworach : „Sześć Kucharek”, „Przyjaciele zajączka”, „Bądź zawsze sobą”. Mali wykonawcy spisali się na medal za co nagrodzeni zostali gromkimi brawami, a od  organizatorów otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.


Powiew  wiosny w naszym przedszkolu

          Znudziła nam  się już zima, więc przedszkolaki postanowiły przyśpieszyć  jej przyjście .W przedszkolu zapachniało  wiosną , bo każda grupa założyła w swojej sali   wiosenny mini ogródek. Dzieci posiały nasiona zbóż ,rzeżuchę ,pietruszkę , koperek  , posadziły fasolkę i cebulkę na szczypiorek .Grupa  Słoneczek  z Panią Basią posadziła  także kwiatowe rośliny cebulowe – narcyzy, tulipany i hiacynty . Dzieci znają potrzebę posiadania i dbania o rośliny, obserwują ich okresy wegetacji , znają  sposoby nawadniania i odżywiania roślin. W naszym  przedszkolu  zawitała  już wiosna.


Konkurs plastyczny ,,Ulubieńcy dziecięcych spektakli teatralnych ‘’

             Nasze przedszkolaki wzięły udział w konkursie plastycznym ogłoszonym przez Strzegomskie Centrum Kultury w Strzegomiu ,,Ulubieńcy dziecięcych spektakli teatralnych’’. Wśród nagrodzonych w konkursie znalazły się nasze przedszkolaki .Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w SCK w dniu 14 marca 2013r. Zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy i upominki. Dziewczynki : Zuzia Klęczar , Maja Bak , Emilka Pasternak- zajęły II miejsce. Marysia Krzywda ,Nicola Kleczyńska i Małgosia Góralska zajęły III miejsce. Nagrodzonym dzieciom serdecznie gratulujemy.


VI  Obrady Optymistycznego  Sejmu.

              Podczas  codziennych zabaw w przedszkolu  wprowadzamy  dzieci w świat ich praw i obowiązków. Jak co roku w przedszkolu odbyły się obrady VI Optymistycznego Sejmu Dziecięcego. Tym razem temat obrad  był bardzo ważny bo  dotyczył optymistycznego przedszkolaka. Nad przebiegiem obrad czuwał jednogłośnie wybrany marszałek sejmu – Zuzia Klęczar . Jak na optymistyczny sejm przystało posłowie reprezentowali poszczególne partie; empatycznych ,radosnych, uśmiechniętych i szczęśliwych. Posłowie przedstawiali  swoje postulaty, dotyczące cech jakimi powinien  wyróżniać się optymistyczny przedszkolak. W wyniku debaty powstał "Kodeks Optymistycznego Przedszkolaka", który został  przyjęty  przez dzieci jednogłośnie . Dzieci złożyły pod nią swój odcisk dłoni  na znak, że z treścią kodeksu  się zgadzają. Uchwałą Optymistycznego Sejmu ,,Kodeks Optymistycznego Przedszkolaka ‘’został zatwierdzony i przyjęty do stosowania przez wszystkich przedszkolaków.


Nasze uczucia i emocje.

           W optymistycznym przedszkolu wszyscy uczą się życzliwości , empatii ,przyjaźni wzajemnego szacunku , wyrażania swoich emocji i uczuć. O emocjach i uczuciach nasze przedszkolaki wiedzą bardzo wiele. Mogliśmy się o tym przekonać podczas realizacji projektu ,,W świecie emocji i uczuć ‘’ .Wspólnie bawiliśmy się w okazywanie   i wyrażanie  swoich emocji i uczuć co sprawiało nam dużo radości .Przedszkolaki wykonały mapę uczuć i emocji, drzewko  radości ,smutku ,zdziwienia i złości. Wiele emocji i radości dostarczyła dzieciom zabawa ,,klucz do serca ‘’gdzie każdy przedszkolak musiał dopasować klucz do serca swojej koleżanki .Pełna pomysłów okazała się grupa Słoneczka która wykonała łańcuchy miłości z serduszkami swoich najbliższych. Poprzez takie zabawy  dzieci zdobywają umiejętności z odbiorem a także okazywaniem stanów emocjonalnych, poznają sposoby rozładowania napięć oraz panowania nad emocjami.


Przedszkolaki  doświadczają  , eksperymentują ,badają i odkrywają.

 Jest tak wiele do odkrycia wokół nas .Samodzielne odkrywanie świata to największa radość dla dziecka , a my chcemy go w tym wspierać.  Stwarzamy dzieciom różne sytuacje aby mogły rozwijać swoją dziecięcą nieograniczoną ciekawość wykorzystując wszystkie swoje zmysły. Najbardziej ulubione zabawy naszych przedszkolaków to zabawy  badawcze  podczas których prowadzą obserwacje ,doświadczenia i eksperymenty. Mali badacze odkrywają zmiany skupienia  ciał pod wpływem ogrzewania ,poznają  różne sposoby wprowadzania w ruch lekkich przedmiotów ,badają właściwości ciał stałych , cieczy i powietrza oraz odkrywają  różne  zjawiska fizyczne i przyrodnicze. Doświadczenia i eksperymenty stanowią dobrą zabawę dla badawczego umysłu dziecka, dzięki  nim uczą się świata , a sprawia im to naprawdę wiele radości.


Święto Czekolady

               Nasze przedszkolaki z Misia Uszatka, jak co roku nie mogły doczekać się lutego,  nie tylko  z powodu Walentynek ale także z powodu najsłodszego święta obchodzonego już po raz siódmy w naszym przedszkolu już  ,,Święta Czekolady”. Brzmi to ciekawie i bardzo słodko, bo jest to przemiłe spotkanie z ulubieńcem wszystkich małych i dużych- czekoladą. W tym dniu  zwolnieni byliśmy wszyscy z postanowień ograniczenia jedzenia słodyczy. Dzieci degustowały, oblizywały, smakowały wszystko co czekoladowe.  Do wspólnej czekoladowej zabawy zaprosiła dzieci Czekoladowa Wróżka, ze swoją czekoladową świtą znanych i lubianych czekolad: Goplana, Śnieżka, Milka, Terravita, Wedel. Czekoladowa przygoda rozpoczęła się od czekoladowego balu na którym wybrano Czekoladową Królewnę i Czekoladowego Króla. W radosnych nastrojach przy czekoladowej muzyce  z różnorodnych słodkości dzieci wyczarowały  czekoladowy domek jak bajki, który ozdobił i osłodził hol naszego przedszkola. Nie zabrakło także zabawy w wykonanie czekoladowego makijażu na buzi kolegi i koleżanki. Przedszkolaki rozpoznawały różne rodzaje czekoladowych przysmaków podczas smakowych zagadek, dekorowały herbatniki i wafle czekoladą, tworzyły czekoladowe obrazki i kompozycje ,malowały białą i czarną czekoladą .Zabawę zakończył Kiermasz Słodkiej Twórczości . Największą atrakcją naszego święta, był moment kiedy wytrysła czekoladowa fontanna a z nią radość i uśmiech na buziach przedszkolaków. Czekoladowa Wróżka zaprosiła wszystkie dzieci do degustacji owocowych przysmaków maczanych w czekoladzie. Był to bardzo słodki, czekoladowy i udany  dzień, bo  nawet  największe niejadki z naszego przedszkola były bardzo zadowolone.


Bal w krainie baśni i bajki

Karnawał  to fantastyczny czas nie tylko dla dorosłych ale przede wszystkim dla dzieci. Na Bal Karnawałowy w przedszkolu wszystkie dzieci  czekały z utęsknieniem. W dniu 23 stycznia nasze przedszkole  zmieniło się w magiczną i baśniową krainę. W towarzystwie  Królewny Śnieżki i 7 krasnoludków na bal przybyły księżniczki, królewicze, rycerze, wróżki, motylki, biedronki, pszczółki, czarownice. Kiedy rozległy się pierwsze rytmy wesołej muzyki  wszystkie bajkowe postacie z wielką ochotą rozpoczęły pląsy i tańce. Wesołej zabawie nie było końca. Jak na prawdziwy bal przystało z królewskimi honorami wybrano króla i królową balu. Na królewskim tronie zasiedli Maja z maluchów i Michał ze starszaków. Para królewska w cukierkach znalazła swoje korony. W przerwach dzieci brały udział w grach i konkursach które prowadziły Panie z Biblioteki Miejskiej. Minusowa temperatura za oknami i bajkowa sceneria  tylko potęgowała atmosferę wspaniałego balu. Był to bal nad bale jak w prawdziwych bajkach i baśniach, który pozwolił choć na jeden dzień urzeczywistnić dziecięce marzenia.


Kochanej Babci, kochanemu Dziadkowi

Dzień Babci i Dziadka to święto które w naszym przedszkolu  obchodzimy bardzo uroczyście. Dzieci zaprosiły do przedszkola swoje kochane babcie i dziadków. Uroczyste koncerty odbywały się w każdej grupie. Piękne życzenia i słowa podziękowań za miłość  do wnuków  wywoływały chwile wzruszeń i radości. Dzieci wręczyły swoim ukochanym babciom i dziadkom przygotowane upominki i laurki z życzeniami. Nasi goście zostali także zaproszeni na słodki poczęstunek  i wspólną  zabawę z konkursami  i tańcami. Były to wyjątkowe spotkania pełne radości, szczęścia i dumy ze swoich wnuków.


Święto Białego Bałwanka  

              Przedszkolaki z utęsknieniem oczekiwały na śnieżny puch, którego brakowało w tym roku.  Z nadzieją, że niebawem sypnie śniegiem w przedszkolu zorganizowaliśmy  „Święto Przyjaciela Zimy – Białego Bałwanka”.
Do wspólnej zabawy dzieci zaprosiły Panią Zimę i Panią Jadwigę Szewczyk – naszą Ciocię Jadzię. Najważniejszą częścią  święta było wspólne  wykonanie „Białego Bałwanka – Przyjaciela Zimy” metodą orgiami modułowego.
Przygotowanie pojedynczych  modułów, składanych  zgodnie z instrukcją potrzebnych do złożenia Bałwanka zajęło nam dwa tygodnie . Na wykonanie potrzebnych było nam  aż 2000 kartek formatu A4. Pojedyncze elementy składały dzieci, nauczycielki ,Ciocia Jadzia oraz cała  rodzina Witusia  Soprycha  z grupy Motylków. Przy dużej pomocy Cioci Jadzi powstał piękny Bałwanek.

Efekt – trzeba przyznać imponujący !!!. I właśnie w tym dniu sypnęło mocno śniegiem na który tak bardzo czekaliśmy.

Pani Jadwiga Szewczyk podczas spotkania z dziećmi zaprezentowała też wiele innych prac wykonanych metodą origami modułowego: Misia Uszatka, misia, Mikołaja, czołg, koszyczek, pudełko. Opowiedziała dzieciom ciekawą historię, którą zilustrowała składaniem kartki papieru. 
Wspólnie z dziećmi składała „cudeńka”: choinki z kół, bałwanki, rybki, statki, kwiatki, ptaszki.
Dzieci chętnie uczestniczyły w zabawach z papierem.
Przyjaciel Zimy – Biały Bałwanek zatroszczy się z pewnością o to, aby naszym Milusińskim nie zabrakło w tym roku śnieżnego puchu do wspaniałych zabaw. Dziękujemy mamie Witusia Pani Eli Soprych  i Cioci Jadzi za pomoc w organizacji pięknego Święta Bałwanka.


,,Mamo ,Tato wolę  wodę ”- zabawy   ze  Zdrojkiem .

 Realizując zadania edukacji zdrowotnej w przedszkolu aktywnie włączyliśmy się w realizację  ogólnopolskich programów profilaktycznych   ,,Mamo, Tato, wolę wodę’’  i ,,Akademia zdrowego przedszkolaka’’. Zapoznajemy dzieci z zasadami zdrowego stylu  życia i zdrowego odżywiania . Poprzez codzienną  zabawę dzieci poznały pojęcie ,,piramida  żywienia ’’, jej poszczególne  piętra oraz zasady budowania zdrowej diety i komponowania różnorodnych posiłków. Tworzyły  „modelowy talerz  żywieniowy ”. Poznawały także różnorodne  produkty, warzywa i owoce oraz ich walory smakowe i odżywcze.  W przedszkolu organizujemy ,,Dzień bez słodyczy’’. Bardzo szeroko omawialiśmy znaczenie wody w życiu człowieka. Bohaterem programu ,,Mamo, Tato, wolę wodę’’ jest  Zdrojek – sympatyczna wodna postać, z którą dzieci odkrywały wodną krainę , badały,  doświadczały , eksperymentowały i bawiły się wodą. Poznały także walory odżywcze i zdrowotne   wody mineralnej , która  stała się ulubionym napojem podawanym dzieciom  między posiłkami.  Chcemy wyrabiać u dzieci nawyk picia wody mineralnej.  Realizacja zadań edukacji zdrowotnej w naszym przedszkolu  kształtuje u dzieci  czynne postawy wobec zdrowia, bezpieczeństwa, higieny i sprawności ruchowej.  


Kolęda  w  przedszkolu

Jak co roku w styczniu gościliśmy w przedszkolu księdza proboszcza Marka Żmudę który przyszedł do nas z kolędą. Starszaki przedstawiły Jasełka a młodsze przedszkolaki śpiewały kolędy i pastorałki. Ksiądz proboszcz odwiedził dzieci w swoich salach zajęć. Na pamiątkę kolędy dzieci otrzymały obrazki. 


Jest taki dzień, bardzo ciepły choć grudniowy…Wigilia w przedszkolu”.  

           ,,Jest taki dzień co łzy w śmiech zmienia. Jest taka moc, co smutek w radość przemienia. Jest taka siła co spełnia marzenia - to Święta Bożego Narodzenia’’.   Okres Świąt Bożego Narodzenia to szczególny czas. Czas  śpiewania kolęd, składania życzeń, rodzinnych spotkań ,wręczania prezentów bliskim. Magia Świąt dotarła do naszego przedszkola. Tradycyjnie nadchodzące Święta Bożego Narodzenia dzieci uświetniły pięknym bożonarodzeniowym koncertem. Starszaki przedstawiły tajemnicę narodzenia Jezusa ,dzieci młodsze kolędy pastorałki i życzenia. Czy może być coś bardziej wzruszającego od maleńkich aniołków ,pastuszków i królów przybyłych do szopki. Po życzeniach i przełamaniu się opłatkiem wszyscy zasiedliśmy do pięknego świątecznego stołu na którym znalazły się tradycyjne wigilijne potrawy. Piękne życzenia, kolędy, zapach choinki i wigilijnych potraw to magia świątecznego nastroju pełnego życzliwości i radości który zapanował w naszym przedszkolu. Aż szkoda, że wigilijny dzień  jest tyko raz w roku ale może przez to jest taki wyjątkowy.                            

         Z okazji Świąt Bożego Narodzenia składamy wszystkim dzieciom i rodzicom najcieplejsze życzenia dobrych, pełnych radości Świąt . Aby Nowy 2013 Rok przyniósł same dobre i radosne dni. By można było spełnić największe marzenia , ale przede wszystkim ,by nigdy nie zabrakło tego co w życiu najważniejsze – zdrowia ,miłości, oraz wzajemnej życzliwości.

                                                     WESOŁYCH ŚWIĄT !


Przedświąteczny czas

                   Grudzień to miesiąc który kojarzy nam się ze Świętami Bożego Narodzenia. Przygotowania do tych radosnych Świąt rozpoczęliśmy od wykonania świątecznych stroików, różnorodnych ozdób choinkowych, ubierania choinek oraz strojenia całego przedszkola w świąteczne dekoracje. Małe rączki przedszkolaków wykonywały cuda. Nie obyło się bez suszenia owoców oraz pieczenia i dekorowania pierniczków, które zawisły na choinkach. Dzieci poznawały tradycje i obyczaje bożonarodzeniowe. Przedszkolaki wiedzą ,że w różnych zakątkach świata, w różny sposób obchodzone jest Boże Narodzenie, ale wszędzie łączy je miłość, radość i wspólne spotkania przy wigilijnym stole z opłatkiem w ręku.


VII  Spartakiada Przedszkolaka

                     Już po raz siódmy nasze przedszkolaki wzięły udział w Spartakiadzie Przedszkolaka W sześciu  konkurencjach sportowych rywalizowały zespoły z 5 przedszkoli naszej gminy. Rywalizując  ze sobą drużyny przedszkolaków wykazały się sprawnością ruchową i duchem sportowej walki. Drużyny za każdą konkurencję zdobywały kolorowe płatki , które po zakończeniu  turnieju utworzyły kolorowe kwiaty.   Nasza drużyna spisała się znakomicie. Spartakiada Przedszkolaka to święto wszystkich dzieci i okazja do dobrej zabawy dlatego aby docenić starania i wysiłek dzieci Pani Anna Góralska zastępca Naczelnika Wydziału Oświaty i Pan Marek Walczuk po. dyrektora OSIR  wręczyli każdej drużynie pamiątkowy puchar i udekorowali wszystkich małych sportowców medalami. Dzieci bawiły się wspaniale wśród zagrzewających ich do walki okrzyków publiczności  w prawdziwie sportowej atmosferze.


Mikołajkowa noc w przedszkolu

Wiadomo że Mikołaj przychodzi w nocy gdy wszyscy śpią. Nasze przedszkolaki postanowiły poczekać i sprawdzić czy rzeczywiście do nich przyjdzie. Na tę magiczną noc czekały cały rok. Wieczorem 5 grudnia dzieci spotkały się w przedszkolu. Ogromną niespodzianką dla dzieci był list od Mikołaja który dotarł do przedszkola podczas tego wieczoru. Przedszkolaki spędziły ten wieczór bardzo wesoło i radośnie. Wykonały portret Mikołaja, ubierały choinkę, ozdabiały pierniczki na choinkę, przygotowały tęczowe listy ze swoimi prośbami i marzeniami o mikołajkowych prezentach. Odbył się bal Piżama Party ,gdzie obowiązkowym strojem była piżama . Pięknie czytane bajki przez rodziców sprawiły że wytworzyła się magiczna mikołajkowa atmosfera. Późnym wieczorem przy zapalonych lampionach dzieci wypuściły w niebo światełko z łańcuchem listów i nadzieją że dotrze do Św. Mikołaja. Po zabawach , tańcach i wspólnej kolacji przyszedł czas na odpoczynek . Dzieci zapadały w spokojny sen z marzeniami i myślami czy na pewno Św. Mikołaj przyjdzie. Rzeczywiście przyszedł nocą. Zadzwoniły dzwoneczki i w drzwiach sali pojawiła się znajoma postać w czerwonym płaszczu. Dzieci z radością powitały Mikołaja, który przyniósł ze sobą wór pełen prezentów. Nasz wspaniały gość pozostał z dziećmi na dłużej , witał dzieci przychodzące do przedszkola. Potem odbył się wspólny bal w towarzystwie miłych gości; burmistrza Strzegomia Zbigniewa Suchyty, zastępcy burmistrza Wiesława Witkowskiego, naczelnika Wydziału Oświaty Urszuli Podsiadły-Szubert i zastępcy naczelnika Wydziału Oświaty Anny Góralskiej. Dzieci otrzymały od gości w prezencie bajki-malowanki i kredki. Mikołaj nie zapomniał także o dzieciach które nie spały w przedszkolu. Jakież było przeżycie kiedy przed przedszkolem pojawiła się bryczka zaprzężona w piękne koniki, którą przyjechał Mikołaj z piękną Królową Zimą. Przy wspólnych tańcach i wesołej zabawie spędziliśmy niezapomniane chwile pełne niespodzianek i prezentów. Było to niezwykłe spotkanie z wielkim przyjacielem wszystkich dzieci.


Barbórka u przedszkolaków

Barbórka obchodzona na cześć św. Barbary patronki górników to dzień, który wszystkim przypomina o ciężkiej i niebezpiecznej pracy ludzi w kopalni. To czas kiedy ożywają piękne górnicze tradycje.
Przedszkolaki z Misia Uszatka na Święto Barbórki zaprosiły do przedszkola gości: górnika – Pana Bogusława Skolaka , Pana Jacka Majora i Panią Katarzynę Zych-Głuszyńską działających w Fundacji BAZALT ,która wspiera nasze przedszkole w codziennych działaniach.
Piękny galowy strój górniczy naszego gościa zachwycił wszystkie dzieci a duszek kopalni - Skarbek okazał się ogromną niespodzianką. Zaproszeni goście opowiedzieli dzieciom jak niebezpieczną pracę wykonują górnicy. Zaprezentowali wiele ciekawych symboli i rekwizytów nieodłącznie związanych z górnictwem. Dużą atrakcją dla dzieci okazała się zabawa w poszukiwanie skarbów w pojemnikach z piaskiem ,w których znalazły bursztyn, różnorodne minerały ,kostki różnego gatunku granitu. Dzieci obejrzały prezentację o pracy górników przy wydobywaniu strzegomskiego granitu a także o bogactwach mineralnych naszego regionu. Przedszkolaki wiedzą ze Strzegom to granitowe Serce Polski. W podziękowaniu za piękne spotkanie dzieci wystąpiły w programie artystycznym , wręczyły kwiaty i złożyły ciepłe życzenia.


Święto  Misiaków i Przedszkolaków

          Miś jest przyjacielem dzieci  .Towarzyszy im zarówno w chwilach radości  jak i smutku. Jest powiernikiem  dziecięcych  tajemnic ,ociera łzy ,pomaga zasypiać. Czy wypada zapomnieć  o urodzinach przyjaciela? Nasze przedszkolaki ten dzień  obchodzą bardzo uroczyście i radośnie .Głównym  bohaterem tego święta jest oczywiście  patron przedszkola  ,,Miś Uszatek ‘’ . Jak co roku dzieci  przyniosły do przedszkola swojego ukochanego Misia. Wszystkie misie zasiadły w przedszkolnej  galerii . W każdej grupie powstawały wystawy prac plastycznych z misiowymi portretami. Dzieci nie zapomniały także o misiowych ciasteczkach które same  upiekły na ten wyjątkowy dzień. Całe przedszkole zamieniło się w misiową krainę i rozpoczęła się wesoła zabawa.  Było układanie misiowych puzzli ,rysowanie  portretów misia z zawiązanymi oczami , wybory najmniejszego i największego  misia,  smakowanie misiowych przysmaków. Miłym akcentem zabawy było wręczenie nagród i dyplomów dla laureatów konkursu plastycznego ,,Pluszowy miś ,wczoraj , jutro i dziś ‘’.  Nie zabrakło także niespodzianki .W końcu co to za urodziny bez pysznego tortu .Na salę przy radosnej muzyce wjechał  ogromny misiowy tort z płonącą  fontanną, który został uroczyście pokrojony przez dzieci. Wspólna zabawa zakończyła się tańcem z pluszowym przyjacielem oraz wspólną fotografią. Moda na misie nie przemija, bo ,,czy to jutro czy to dziś wszystkim jest potrzebny Miś”.

 


Mili goście w naszym przedszkolu.

 

Nasze przedszkolaki lubią zapraszać i przyjmować w  przedszkolu wyjątkowych gości. Tym razem starszaki zaprosiły starszych kolegów  i ich wychowawców ze Szkoły Podstawowej Nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 4 w Strzegomiu. Uczniowie obejrzeli przedstawienie ,,Eko-Kapturek ‘’w wykonaniu grupy teatralnej naszego przedszkola pod kierunkiem Pani Danusi Zbożeń. Spotkanie to było także okazją do wspólnych  radosnych  zabaw i nawiązywania przyjaźni ze starszymi kolegami

 


Eko-przedszkolaki dbają o przyrodę.

Przedszkolaki dobrze wiedzą jak ważne są działania na rzecz ochrony najbliższego środowiska. Od miesiąca marca 2012 r  do października 2012 r wspólnie  ze strzegomskimi przedszkolami  realizowaliśmy    program przedszkolnej edukacji ekologicznej ,,Eko-przedszkolak mały i duży, wie jak naturze i zdrowiu służyć”. Koordynatorem programu było nasze przedszkole. Program współfinansowany był ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu oraz Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska w Strzegomiu. Wartość projektu wyniosła 56 000 zł.

  Program realizowaliśmy w trzech blokach tematycznych: łańcuch przemian energetycznych, życiodajna energia, apetyt na zdrową energię.

Przedszkolaki wzięły udział w ekologicznych akcjach środowiskowych, konkursach, wycieczko-warsztatach. Podczas zajęć dydaktycznych prowadziły obserwacje, proste doświadczenia, eksperymenty, zabawy badawcze i hodowlę roślin. Zdobytą wiedzę , wrażenia i spostrzeżenia dzieci ukazywały w pracach plastycznych. Wszystkie  nasze  ekologiczne działania zostały udokumentowane w wydanym przez przedszkole folderze z realizacji programu.

Dzięki pozyskanym środkom finansowym nasze  przedszkole wzbogaciło  się o nowe sprzęty i pomoce dydaktyczne, doposażyliśmy kąciki przyrodnicze, zakupiliśmy książki o tematyce przyrodniczej i ekologicznej do bibliotek przedszkolnych. Program uzupełnił i wzbogacił działania edukacyjne naszego przedszkola o nowe treści i doświadczenia oraz dostarczył dzieciom możliwości poznawania przyrody przez aktywny i bezpośredni kontakt z nią i jej zjawiskami. Główną ideą programu było rozbudzanie ekologicznych zainteresowań dzieci, rozwijanie świadomości ekologicznej oraz  troski o najbliższe otoczenie.


Święto  Niepodległości

          Nasze  przedszkolaki upamiętniły  rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Akademia stała się okazją do realizacji zamierzeń programowych mających na celu propagowanie tradycji narodowych , znajomość ogólnopolskich świąt, symboli i przynależności narodowej. Uroczystość rozpoczęliśmy wspólnym  odśpiewaniem hymnu państwowego .Starszaki  wystąpiły w programie słowno – muzycznym .Wszystkie przedszkolaki znają hymn państwowy , godło i barwy narodowe .Uczą się szacunku dla tradycji i narodowych ,pamiętają o przodkach ,interesują się historią i teraźniejszością .Patriotyzmu trzeba uczyć i pielęgnować od najmłodszych lat ,i to jest zadanie dla nas wszystkich.


Wiemy jak naturze i zdrowiu służyć

W optymistycznych nastrojach zakończyliśmy realizację IV projektu ekologicznego ,,Eko-przedszkolak mały i duży , wie jak naturze i zdrowiu służyć’’. Dopełnieniem wszystkich ekologicznych działań projektu była bajka ,,Eko-Kapturek ‘’w  wykonaniu starszaków , której głównym przesłaniem było zdrowe odżywianie. Miłym akcentem spotkania było otwarcie wystawy prac plastycznych a  także wręczenie nagród zwycięzcom konkursów plastycznych. W konkursie  ,,Tutaj zdrowo wypoczywam ‘’ nagrody zdobyli :

I miejsce – Wituś Soprych

II miejsce – Wiktorek Doliński i Gabryś Nowak

III miejsce – Wiktorek Kwiatkowski

W konkursie ,,Przedszkolna ostoja przyrody ‘’ główną nagrodę zdobył Gabryś Nowak Nagrodzonym dzieciom gratulujemy.


Wesołe mamy minki , bo lubimy witaminki

Nasze maluchy to dzielne zuchy .Udowodniły  to jednego  przedszkolnego dnia,  kiedy wspólnie z Panią Agnieszką i Panią Anią robiły owocowy soczek. Dzielnie radziły sobie w przygotowywaniu marchewki i jabłek a także przy wyciskaniu soku w sokowirówce. Po ciężkiej pracy przyszedł czas na degustację. Soczek wszystkim dzieciom  bardzo  smakował,  o czym świadczą puste kubeczki i  radosne buźki przedszkolaków. Nic nie zastąpi dawki witamin jak  sok z owoców  i warzyw w dodatku zrobiony własnoręcznie.


 Turniej ekologiczny

Znajomością tematyki ekologicznej mogły wykazać się nasze przedszkolaki podczas trzeciego Turnieju Ekologicznego. Hasło przewodnie turnieju brzmiało : ,,Dbamy o zdrowie i naturę”’. Nad poprawnością wykonywanych zadań czuwało wyłonione jury. Dzieci rozwiązywały zagadki słowne i łamigłówki ,układały puzzle ,rozpoznawały odgłosy natury ,segregowały śmieci ,nie zabrakło także zadań sprawnościowych. Każdy zespół gromadził punkty za poprawne rozwiązanie zadań oraz nagradzany był gromkimi brawami. Nie było przegranych. Wszyscy uczestnicy turnieju zostali wyróżnieni nagrodami , dyplomami i słodyczami. Poprzez wspólną zabawę dzieci wykazały się wiadomościami z zakresu edukacji ekologicznej oraz świetnie się bawiły.


 W pracowni  Orange

         W dniu 30 października nasze przedszkolaki  odbyły  ciekawą lekcję informatyki w nowoczesnym centrum multimedialnym. Odwiedziły pracownię Orange w Zespole Szkół w Strzegomiu oraz mobilny Punkt  Informacyjny. Organizatorzy wprowadzili dzieci w ciekawy świat informacji multimediów i rozrywki. Przedszkolaki mogły pograć w najnowszą wersję  gry komputerowej ,,Need  for Speed”  którą były zafascynowane. Czas szybko zleciał ,a dzieci nie chciały wracać do przedszkola.


Owocowy  podwieczorek

Kontynuacją  witaminowego dnia było już drugie popołudniowe spotkanie rodziców i dzieci z grupy ,,Słoneczka ‘’  na  owocowym podwieczorku. Na stołach  znalazły się dary jesieni a najwięcej było owoców. Wszystkim humory dopisywały , zapanowała  radosna  rodzinna  atmosfera.  Przy wspólnych rozmowach i zabawie  powstawały przepiękne  owocowo -warzywne  obrazki. Pomysłowość i zdolności plastyczne dzieci i rodziców zachwyciły wszystkich oglądających wystawę  prac w holu przedszkola ,która zakończyła pracowity dzień witaminowych wrażeń.


Witaminowy  zawrót   głowy

Nasze przedszkolaki  dobrze  wiedzą  jak ważne  jest zdrowe odżywianie. Wiedzą też ,że aby być zdrowym  trzeba  dostarczyć organizmowi  dużo witamin. Gdzie je znaleźć ? Oczywiście w owocach i warzywach , najlepiej surowych. Realizując zadania programu profilaktycznego ,,Piramida  żywienia Przedszkolaka ‘’ogłosiliśmy jeden dzień w tygodniu ,, dniem bez słodyczy’’. W tym dniu  przedszkolaki   przyniosły  swoje  ulubione  owoce   i warzywa. Przedszkole zamieniło się w witaminową krainę . Zrobiło się  bardzo kolorowo , zdrowo i bardzo  owocowo.  Pani Witaminka zaprosiła wszystkie dzieci do wspólnej zabawy  . Przedszkolaki  poznawały różne warzywa i owoce oraz ich walory smakowe i odżywcze.  Wykonywały różnorodne  soki , sałatki ,owocowe desery, szaszłyki oraz  zdrowe i kolorowe kanapki.


NA  URODZINACH  BIBLIOTEKI

W XXI w., w dobie rozkwitu technologii komputerowej wydawałoby się, że książka i jej wartość odeszły gdzieś daleko w zapomnienie. Jednak nic bardziej mylnego. Znaczenie i wartość książki, jak się można było przekonać, świetnie znają już nasze  przedszkolaki.  Z okazji Święta Bibliotek Szkolnych grupa ,,Słoneczka’’ z Panią Moniką odwiedziła bibliotekę w Gimnazjum Nr 1 w Strzegomiu.  Mali czytelnicy poznali obecny - komputerowy i dawny – „szufladkowy” sposób wyszukiwania i wypożyczania książek, poznali różnego rodzaju książki – od tradycyjnych poprzez audiobooki, książki-zabawki, książki-puzzle, książki napisane Brail`em. Przedszkolaki  obejrzały  działy księgozbioru biblioteki nie kryjąc zachwytu ilością zgromadzonych w niej woluminów. W drugiej części spotkania dzieci uczestniczyły z zajęciach warsztatowych – odgadywały tytuły fragmentów bajek czytanych przez bibliotekarza –mamę naszego Wiktorka , kolorowały obrazki odgadniętych historii, brały udział w zabawach integracyjnych. Po wyczerpującej, ale miłej pracy przyszedł czas na niespodziankę .  W końcu co to za urodziny bez pysznego tortu. Na zakończenie spotkania każdy przedszkolak dostał kolorową zakładkę do książki, naklejkę wzorowego molika książkowego oraz pamiątkowego Gimka, obrazek symbolicznej maskotki naszego gimnazjum Uśmiechy nie znikały z twarzy dzieci, co dla organizatorów było najpiękniejszym podziękowaniem za spotkanie. Bardzo dziękujemy mamie Wiktorka Pani Joannie Dolińskiej za zaproszenie i miłe spotkanie.

Widząc zaangażowanie i zainteresowanie maluchów w czasie spotkania wszyscy możemy być spokojni, że książka nigdy nie zostanie zupełnie zapomniana.


Nasze babcie czytają nam bajki.

Książeczki z bajkami towarzyszą dzieciom na co dzień .Nasze przedszkolaki je uwielbiają a czytają im nauczyciele ,rodzice ,dziadkowie, przyjaciele przedszkola i zaproszeni goście. Czytamy dzieciom bajki bo czytanie poszerza wiedzę i rozbudza w dziecku miłość do książki. Na spotkanie z bajką przedszkolaki zaprosiły swoje babcie. Bajki dzieciom czytały: babcia Lidzi Łoś ,babcia Kuby Grajny, babcia Ady Michelli ,babcia Mikołaja Lemańskiego i babcia Oliwi Sobusiak. Dzieci chętnie słuchały czytanych bajek a następnie zapraszały do wspólnej zabawy. Takie spotkania uczą dzieci okazywania szacunku i wdzięczności, budują mocną więź między dorosłymi i dzieckiem a także rozbudzają w dziecku nawyk czytania i zdobywania wiedzy.

 


„BĄDŹMY RAZEM, A NIE OSOBNO –  SŁODKI PODWICZOREK DLA DZIECI I RODZICÓW"

Z inicjatywy Pani Moniki Kurek w dniu 27.09.2012 r odbyło się pierwsze popołudniowe wspólne spotkanie dzieci i rodziców z grupy III „Słodki podwieczorek”, na którym nie zabrakło różnorodnych słodkości, słodkiej zabawy, słodkich rozmów i słodkiej atmosfery. Wspólnie z rodzicami ustaliliśmy , że spotkania odbywać się będą cyklicznie w ostatnie czwartki każdego miesiąca. Zapraszamy!!!
Celem tych spotkań będzie :
1. Umocnienie więzi emocjonalnej między nauczycielami i rodzicami podczas wspólnie wykonywanych zadań
2. Umożliwienie dwukierunkowego porozumiewania się nauczycieli i rodziców na zasadzie partnerstwa
3. Wymiana opinii i spostrzeżeń np. w sprawie rozwoju fizycznego, psychicznego, społecznego dzieci
4. Określenie oddziaływań wychowawczych, za pomocą których mogą pomóc swoim dzieciom
5. Ułatwienie nauczycielom rozumienia stosunku dziecka do swojej rodziny oraz oczekiwań wobec niego
6. Zaangażowanie się rodziców w życie przedszkola
7. Integracja środowiska przedszkolnego.

 

WYCIECZKA DO ZAKŁADU ZIELARSKIEGO „HERBAPOL” W STANOWICACH

 
W ramach realizacji projektu ekologicznego „ Eko- przedszkolak mały i duży, wie jak naturze i zdrowiu służyć” dzieci z grupy III i IV wyruszyły na autokarową wycieczkę do Zakładu Zielarskiego „Herbapol” S.A. w Stanowicach. Wycieczkę rozpoczęliśmy od Punktu Skupu, miejsca w którym zioła są przyjmowane. Dzieci zwiedziły Suszarnię, gdzie na odpowiednich sitach zioła są suszone oraz Magazyn- miejsce przechowywania, wysuszonych i zapakowanych ziół. Najbardziej dzieci zachwycił Wydział Produkcji a szczególnie maszyny do rozdrabniania i pakowania ziół w saszetki lub torebki. W laboratorium przedszkolaki poznały sposoby badania jakości ziół. Obejrzały także wystawkę ziół skupowanych przez „Herbapol”. Ostatnim etapem wycieczki była degustacja różnorodnych herbatek ziołowych. Serdecznie dziękujemy mamie Witusia- Pani Eli Soprych za zorganizowanie naszej wycieczki oraz barwne i ciekawe przekazanie informacji i oprowadzenie nas po zakładzie „Herbapol” w Stanowicach.

 


 

„KOCHAM, LUBIĘ, SZANUJĘ, ….NIE ŚMIECĘ”

Pod takim hasłem przebiegała tegoroczna akcja „Sprzątanie Świata-Polska 2012”, koordynowana i organizowana przez Fundację Nasza Ziemia, która już po raz 19-sty odbywa się w kraju.
Nasze Przedszkole po raz kolejny przyłączyło się do akcji. Dnia 14 września w każdej grupie przedszkolnej prowadzone były rozmowy dotyczące problemu zaśmiecania naszej Ziemi. Przedszkolaki wyposażone w rękawice ochronne oraz worki na śmieci ruszyły do pracy. Dzieci sprzątały teren wokół przedszkola.
Bardzo zaangażowały się w akcję, starały się jak najdokładniej wykonać zadanie. Cieszymy się, że choć odrobinę pomogliśmy, a to co najważniejsze - to wartości wychowawcze i świadomość narastającego problemu świata, przekazane małym dzieciom!
 
 

PIERWSZE DNI W NASZYM PRZEDSZKOLU

 
Pierwsze dni w naszym Przedszkolu upłynęły pod znakiem pięknej, wrześniowej aury, miłych powakacyjnych spotkań z Dziećmi i ich Rodzicami oraz wspólnej pracy nad przyzwyczajeniem się do nowego, „przedszkolnego życia”. Dzieci, które po raz pierwszy przekroczyły próg naszego przedszkola poznały otoczenie, nawiązały pierwsze znajomości, bawiły się, uczyły samodzielności i wielu innych czynności w ciągu dnia w Przedszkolu. Płakały tylko troszeczkę…, zwłaszcza podczas porannych rozstań z mamą i tatą.