Witamy

 

 


 

Tęczowy czas   w „Misiu Uszatku”

Mijający rok szkolny w „Misiu Uszatku” upłynął w kolorach tęczy. W ramach programu „Optymistyczne Przedszkole” w roku szkolnym 2011- 2012  realizowaliśmy  projekt  edukacyjno - wychowawczy „ Tęczowy czas- od smutku do szczęścia”.  Projekt obejmował cykl zajęć podczas których dzieci poznawały 7 uczuć charakteryzujących optymizm, jak 7 kolorów tęczy  „Dzień Zielony”-  Radość, „Dzień Pomarańczowy” – Przyjaźń, „Dzień Fioletowy”- Empatia, „Dzień Czerwony”- Miłość „Dzień Niebieski”- Dobroć,  „Dzień Granatowy” – Uśmiech , „Dzień Żółty”- Szczęście. Dni te  upłynęły na niekończącej się zabawie w radosnej atmosferze, zabawie której wyjątkową oprawą były kolejne kolory tęczy. Kolorowe ubiory przedszkolaków, aranżacja i wystrój sal robiły niezapomnianą atmosferę tych zajęć. Zaangażowanie rodziców, ich wkład w przygotowywaniu kolorowych ubiorów swoich pociech, przeszły nasze oczekiwania. Zajęcia te umożliwiły dzieciom odkrywanie, przeżywanie i wyrażanie swoich emocji i uczuć. Dzieci zdobywały pozytywne nawyki emocjonalne, umiejętności związane z odbiorem i okazywaniem stanów emocjonalnych, poznały  sposoby rozładowania napięć, panowania nad emocjami. Integralnym elementem programu w dniu 10 maja br. była uroczysta inauguracja „ I Ogólnopolskiego Święta Optymistów” obchodzonych w „Optymistycznych Przedszkolach”, do których należy „Miś Uszatek”. W tym odświętnym dniu uroczyście wciągnięta została flaga „Optymizmu” na specjalnie do tego celu zamontowany maszt  przed budynkiem naszego przedszkola. Od tej pory flaga na maszcie oznajmiała będzie, że w „Misiu Uszatku” panuje optymizm.                     Podczas realizacji projektu przedszkolaki  nie tylko poszerzył swoje wiadomości o uczuciach, ale także uzyskały nowe spojrzenie na swoje nawyki i zachowania. Efekty jakie przyniósł ten projekt zawarte są w słowach Hymnu „Optymistycznego Przedszkola” :

„….Optymizm nas cechuje.

Otwartość, serce czyste.

 Wszystkie cechy optymistów,

 są dziś przedszkolakom bliskie.

 I choć za lat kilka,

 przeminą młode lata,

 ta nauka raz wpojona,

 w nas dotrzyma końca świata. „


Żegnaj przedszkole, wakacji nadszedł czas!

            Dnia 26 czerwca odbyło się w Naszym Przedszkolu uroczyste zakończenie roku przedszkolnego oraz pożegnanie dzieci kończących edukację przedszkolną. Na uroczystość zaproszeni zostali rodzice, wszyscy pracownicy przedszkola oraz dzieci. Pani Dyrektor podsumowała kończący się rok w przedszkolu, podziękowała za współpracę wszystkim zaangażowanym w życie przedszkola rodzicom i złożyła w imieniu swoim jak i pracowników serdeczne życzenia wakacyjne. Następnie głos oddała dzieciom, które zaprezentowały się w  bogatym programie artystycznym. Śpiew wesołych piosenek i recytowane wiersze na temat wspólnych zabaw oraz zbliżających się wakacji były prezentacją umiejętności zdobytych w trakcie całego roku. Wiersze i piosenki opowiadały o pożegnaniu, tęsknocie, ale także nowych zadaniach i wyzwaniach, które staną przed przyszłymi uczniami już we wrześniu. Po wspaniałej części artystycznej przyszedł czas na dyplomy, kwiaty i podziękowania dla rodziców oraz dzieci, którzy w szczególny sposób przyczynili się do budowania dobrego wizerunku naszego przedszkola w środowisku. Pani Dyrektor uroczyście wręczyła książki oraz upominki dla każdego starszaka. Natomiast rodzice w imieniu swoim i swoich dzieci podziękowali nauczycielkom za serce, trud oraz cierpliwość okazaną ich pociechom. Niespodzianką dla wszystkich był pożegnalny tort oraz specjalnie przygotowana przez mamę Zuzi – piniata, którą z wielkim zapałem chciały „otworzyć” dzieci. W końcu udało się to tatusiom naszych pociech. Pożegnanie zakończył słodki poczęstunek i wspólne zdjęcia, które będą przypominały nam o radosnych chwilach minionego roku. Wszyscy wspaniale się bawili  nie zabrakło także łez szczęścia i wzruszenia.

Wszystkim przedszkolakom i ich rodzicom życzymy udanych i bezpiecznych wakacji oraz sukcesów i powodzenia w szkole!


Zajęcia adaptacyjne 

W miesiącu czerwcu odbyły się zajęcia adaptacyjne dla nowo przyjętych dzieci do naszego przedszkola. Dzieci i rodzice mieli okazję zapoznać się z personelem przedszkola, uczestniczyli w zajęciach w sali i w ogrodzie przedszkolnym. Nikt nie płakał, a grupie panowała radosna atmosfera. Mamy nadzieję, że we wrześniu spotkamy radosne i uśmiechnięte buzie przedszkolaków.


Poznajemy tajemnice geologii

Z inicjatywy Fundacji Bazalt dnia 20.06 przedszkolaki spotkały się z geologiem Andrzejem Głuszyńskim, podczas którego dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy na temat budowy Ziemi, różnych skał i o sposobach wydobywania ich z Ziemi. Obserwowały różne minerały, a w szczególności granit i bazalt – bogactwa „granitowego serca Polski”. Pan geolog mówił również o wulkanach. Dzieci dowiedziały się, że Góra Krzyżowa,
to właśnie wygasły wulkan. Szczególną atrakcją spotkania była prezentacja wybuchu wulkanu. Każde dziecko zdobyło tytuł „Odkrywcy tajemnic skrywanych przez Ziemię” i otrzymało „Dyplom młodego geologa”.


Wycieczka do Muzeum Przyrodniczego i Ogrodu Botanicznego

Kolejną przygodą jaką przeżyły przedszkolaki była wycieczka do Ogrodu Botanicznego i Muzeum Przyrody we Wrocławiu. Spacerując alejkami ogrodu dzieci poznawały środowisko życia i kraj pochodzenia wielu gatunków roślin. Zwiedzając Muzeum obserwowały różnorodne typy zwierząt, począwszy od tych żyjących w prehistorii, aż do współczesnych przedstawicieli naszych czasów. Wycieczka stworzyła możliwości obcowania z pięknem przyrody i dostarczyła wielu wrażeń. Umożliwiła poszerzenie wiadomości i doświadczeń dzieci.

 


Przedszkolaki powitały lato.

21 czerwca przyszło do nas lato. Mogły się o tym przekonać nasze przedszkolaki przedszkolaki W radosnych nastrojach wybrały się na wycieczkę do Stadniny Koni w Żółkiewce. Myśl i oczekiwanie na spotkanie z końmi i urokami przyrody wzbudzała już kilka dni wcześniej wielkie emocje wśród najmłodszych przedszkolaków. Już sama jazda busem, w dodatku bez rodziców tylko z kolegami, dostarczyła dzieciom nie lada emocji . Po przyjeździe na miejsce czekała na nas Pani Ola, mama Krysi Konarskiej. Dzieci z wielką radością przywitały się z nią i uważnie wysłuchały wskazówek dotyczących zasad przebywania ze zwierzętami i planowanym przebiegu wycieczki. Z nieukrywanym napięciem i ciekawością wreszcie ruszyły w stronę stajni. Jakież było zdziwienie i radość gdy cichutko w skupieniu podziwiały urodę nie tylko koni, ale i kóz, owieczek i osiołka, co było dla przedszkolaków ogromną radosną niespodzianką. Z zaciekawieniem oglądały akcesoria niezbędne przy hodowli tych zwierząt. Kolejną emocjonującą atrakcją był przejazd i zwiedzanie terenu Stadniny Koni Państwa Konarskich i okolic specjalnym pojazdem konnym . Przedszkolaki podziwiały cudowne widoki rozkwitniętej przyrody, śpiew ptaków i pastwiska a na nich brykające wierzchowce, źrebaki i kucyki. A że zdrowe wiejskie powietrze wzmogło głód, dzieci z apetytem zajadały kiełbaski przygotowane na grillu. Swoje przeżycia uwieczniły na wspólnym rysunku. Klimat spotkania ze zwierzętami, piękne otoczenie stadniny, cisza przerywana jedynie śpiewem ptaków, zieleń pomogły wszystkim odetchnąć od miejskiego gwaru . Oprócz wspaniałych i niezapomnianych przeżyć przedszkolaki z Misia Uszatka powróciły z przesympatycznym gościem - Panią Lato która obiecała że długo z nami zostanie roztaczając uroki letniej pogody. Pierwszy dzień tegorocznego Lata dla przedszkolaków z „Misia Uszatka” będzie przez nich na długo zapamiętany. Witaj Lato !

 


,, Koko -Spoko ‘’ –Euro trwa ! „Miś Uszatek” także gra.


Futbol jest zabawą, wymyśloną kiedyś dla rozrywki. Nikt nie spodziewał się ,że fascynacja futbolem ogarnie cały świat. Emocje związane z trwającym w naszym kraju Euro 2012 nie mogły ominąć przedszkolaków. Jak przystało na Optymistyczne Przedszkole w „Misiu Uszatku” odbyło się Optymistyczne Euro 2012. W rozgrywkach pucharowych uczestniczyły nie inaczej, jak 4 optymistyczne drużyny. Do rywalizacji o medale stanęły drużyny - „Szczęśliwych”, „Empatycznych”, „Radosnych” i „Uśmiechniętych” . Ich barwami były kolory tęczy, ale oczywiście tłem całego wydarzenia był -Biało Czerwony naszych „Orłów” Franciszka Smudy. Na profesjonalnie przygotowanej murawie boiska piłkarskiego naszego przedszkola, rozegrano mecze sędziowane przez prawdziwego sędziego piłkarskiego. Aplauz i doping niczym nie ustępował atmosferze Stadionu Narodowego podczas meczu z Rosją. Wszystkie kibicujące przedszkolaki ubrane na biało-czerwono, z pomalowanymi twarzami, trąbkami i okrzykami zagrzewały do gry swoich faworytów. Nie zabrakło flag, haseł z emblematem Orła Białego. Każdy z uczestników rozgrywek pragnął być Lewandowskim, Błaszczykowskim , no i oczywiście Przemkiem Tytoniem. Cóż to były za mecze. Jakie parady bramkarzy, piękne gole. Po zaciętych meczach tytuł Mistrza Optymistycznego Euro 2012 wywalczyła drużyna … „Szczęśliwych”, „Empatycznych”, „Radosnych” i „Uśmiechniętych” - przegranych nie było . Wygranymi i szczęśliwymi były wszystkie przedszkolaki „Misia Uszatka” .Wszystkich uczestników rozgrywek udekorowano specjalnie przygotowanymi medalami. Kibice futbolu mogą być spokojni, w „Misiu Uszatku” wykluwają się nowe talenty na miarę Deyny, Bońka, a może i Pelego. „Orły” trenera Smudy mają nasze Optymistyczne wsparcie. Czekamy spokojnie na sobotni mecz z Czechami . POLSKA GOLA !


Bajkowy Dzień Dziecka


Bajkowo, kolorowo i radośnie było 1 czerwca w naszym przedszkolu. Dzień Dziecka to dzień świętowania , a w szczególności wśród przedszkolaków. Cały dzień świętowaliśmy z dziećmi aby poczuły się ważne i wyjątkowe. Rodzice, którzy tworzą w przedszkolu „ Klub Optymistycznych Rodziców” zabrali dzieci do świata baśni i bajek . Przedszkole zmieniło się w bajkową krainę. Dzieci obejrzały przedstawienie pt. "Święto bajek" w wykonaniu swoich rodziców. Umiejętności aktorskie , piękne stroje i scenografia wzbudziły zachwyt wśród dzieci i przybyłych gości. Twarze najmłodszych pełne były wypieków, radości i uśmiechu. Aktorzy zostali nagrodzeni niekończącymi się oklaskami. W tym dniu dzieci odwiedził Burmistrz Strzegomia Pan Zbigniew Suchyta, jego zastępca Pan Wiesław Witkowski oraz Naczelnik Wydziału Oświaty Pani Urszula Podsiadły- Szubert. Goście wpisali swoje życzenia na tablicy zaczarowanych życzeń, a także obdarowali dzieci kolorowymi książeczkami . Nie zabrakło także innych niespodzianek. Ogromną radość sprawiło dzieciom puszczanie w niebo zaczarowanych baloników w których każdy przedszkolak ukrył swoje marzenia . Ponad sto balonów w kolorach tęczy poszybowało w górę, tworząc niezapomniany widok – tęczowe niebo nad Optymistycznym Przedszkolem „Misia Uszatka”. W tym pięknym, radosnym dniu spełniają się wszystkie dziecięce marzenia . Do końca dnia trwała wspaniała zabawa. Dzieci uczestniczyły w optymistycznym pokazie mody, quizach, grach i tańcach. Po dniu pełnym atrakcji najlepiej smakowały kiełbaski z grilla. Mimo niesprzyjającej pogody był to dzień niezapomnianych wrażeń, pełen radości, uśmiechu i zabawy.

 


Bajkowy korowód „Z książką na walizkach”


2 czerwca uczestniczyliśmy w ogólnopolskim IX finale akcji „Z książką na walizkach”. W barwnym korowodzie, przebrani w bajkowe stroje maszerowaliśmy ulicami miasta. Z rąk Pana Burmistrza, Zbigniewa Suchyty, odebraliśmy czek na kwotę 1000 zł. jako nagrodę za udział w tym barwnym korowodzie. Mimo chłodnej pogody, było radośnie, kolorowo i bajkowo


XV Festyn Dziecięcy „Warto być dobrym i życzliwym”

Występy naszych przedszkolaków uświetniły XV Festyn Dziecięcy „Warto być dobrym i życzliwym”. Dzieci zaprezentowały się w tańcach: rumba, tańcu z kwiatami i do melodii greckiej. Otrzymały gromkie brawa, podobały się publiczności.


Dla Ciebie Kochana Mamusiu

Dzień Matki to wyjątkowy uroczysty dzień, obchodzony w naszym przedszkolu. Wszystkie dzieci zaprosiły swoje mamy do przedszkola. Każda grupa przygotowała uroczysty koncert. Wiersze, piosenki i tańce w wykonaniu dzieci były wspaniałym prezentem za trud włożony w wychowanie swoich pociech. Nie zabrakło też z serca wypowiedzianych słów, które pięknie układały się w muzyczne laurki. Po prezentacjach, całuskach, uściskach i oczywiście łzach wzruszenia, dzieci zaprosiły swoje mamusie na słodki poczęstunek. Były to wyjątkowe spotkania pełne miłości, radości, szczęścia i dumy ze swoich dzieci.

 


Gramy w tenisa ziemnego

W ramach zajęć dodatkowych nasze przedszkolaki uczą się gry w tenisa ziemnego. Treningi prowadzi pedagog i trener pan Henryk Kubiczek. Zajęcia prowadzone są w formie gier, zabaw i prostych form ruchowych. Tenis to doskonalenie ciała i ducha, to rodzaj aktywności zaspokajających potrzebę rywalizacji i osiągania wyników. „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Tak więc grajmy w tenisa! Ta dyscyplina sportu ma mnóstwo zalet.iała i ducha, to rodzaj aktywności zaspakajający w szlachetny sposób potrzebę rywalizacji i osiągania wyników. Ruch to wysoka sprawność i dobre samopoczucie. W końcu wszyscy znamy powiedzenie "W zdrowym ciele, zdrowy duch". Tak więc, grajmy w tenisa! Ta dyscyplina sportu ma mnóstwo zalTenis to doskonalenie ciała i ducha, to rodzaj aktywności zaspakajający w szlachetny sposób potrzebę rywalizacji i osiągania wyników. Ruch to wysoka sprawność i dobre samopoczucie. W końcu wszyscy znamy powiedzenie "W zdrowym ciele, zdrowy duch". Tak więc, grajmy w tenisa! Ta dyscyplina sportu ma mnóstwo zalet.

 


Podróż po Europie

W dniu 14 maja 2012 r. rozpoczęliśmy podróż po Europie. W wielką podróż zabrała dzieci gwiazdka z flagi Unii Europejskiej. Podróże, jakie odbywaliśmy przez cały tydzień były bardzo interesującą formą pracy z dziećmi, które z zaciekawieniem i radością poznawały kraje: Polskę, Hiszpanię, Włochy i Francję. Najważniejszych wiadomości o Unii, dzieci w sposób bardzo przystępny dowiedziały się dzięki prezentacji multimedialnej. Gwiazdka opowiedziała dzieciom o Unii i jej symbolach. Przedszkolaki zapoznały się z położeniem geograficznym, kulturą i tradycją danego kraju. Poznały główne symbole: flagę, walutę, hymn. Uczyły się tańców, zabaw ze śpiewem i powitania w różnych językach. W holu przedszkola powstała piękna wystawa prac plastycznych. Najwięcej frajdy sprawiło dzieciom przygotowywanie charakterystycznych dla poszczególnych krajów potraw narodowych - pizza, tortilla, sałatka z gyrosem, ciasteczka francuskie i kolorowe kanapki. Uroczystym podsumowaniem Tygodnia Europejskiego była degustacja przygotowanych potraw. Przedszkolaki są świadome, że nie są same na świecie, że obok nich żyją ludzie innych narodowości i kultur. Poprzez tak przyswajane wiadomości dzieci miały możliwość rozwijać swoją tożsamość europejską.

 


ŚWIĘTO OPTYMIZMU

„Optymizm nas cechuje, otwartość, serce czyste. Wszystkie cechy optymistów są dziś przedszkolakom bliskie”. Takimi słowami hymnu optymistów z wielką radością i optymizmem w dniu 10 maja 2012 r rozpoczęliśmy inaugurację I Ogólnopolskiego Święta Optymistów. W przedszkolu rozbłysła kolorowa tęcza, a z nią optymistyczne uśmiechy na buziach pełnych szczęścia i radości. Wyjątkowość tego dnia podkreśliła tęczowa kolorystyka ubiorów przedszkolaków. Po odśpiewaniu hymnu pani dyrektor wraz z optymistycznym przesłaniem przekazała dzieciom optymistyczną flagę. Przedstawiciel maluchów Antoś Knap uroczyście odsłonił tablicę „Drzewko Optymistycznych Myśli”, które na stałe znajdzie się w holu przedszkola. Jak na optymistyczne święto przystało nie mogło zabraknąć słodkiej niespodzianki. Na tęczową salę z płonącymi fontannami wjechał ogromny optymistyczny tort, który smakował wszystkimi kolorami tęczy. Po optymistycznych prezentacjach wszystkich dzieci i wspólnej zabawie spotkaliśmy się w ogrodzie przedszkolnym gdzie przedszkolaki wyruszyły na poszukiwanie zaczarowanego ,,Kamienia Optymizmu’’ .W miejscu jego znalezienia na pamiątkę naszego święta uroczyście posadziliśmy symboliczne ,, Drzewko optymizmu”. Mamy nadzieję że jego wzrost będzie symbolem rosnącego optymizmu u dzieci i ich rodziców . Dopełnieniem tego radosnego święta była kolorowa tęcza, którą utworzyły przedszkolaki oraz optymistyczne wpisy wszystkich rodziców do pamiątkowej księgi wyłożonej w holu przedszkola .Piękna wystawa prac dzieci pt.,, Optymistyczny świat w oczach dziecka ‘’ ukazała optymistyczne dziecięce marzenia . Każde miejsce jest dobre by być mądrym i dobrym dzieckiem z pozytywnym obliczem , a tajemnica optymizmu jest w nas wszystkich.

 


Kolor niebieski- dobroć, kolor granatowy - uśmiech

 


Zaczarowany świat bajek

Nasze przedszkolaki uwielbiają bajki. Książeczki z bajkami towarzyszą dzieciom na co dzień. Czytamy dzieciom bajki bo czytanie rozbudza w dziecku miłość do książki, poszerza wiedzę, rozwija koncentrację uwagi. W naszym przedszkolu bajki czytają nauczyciele ,rodzice ,dziadkowie ,przyjaciele przedszkola. W ramach akcji ,,Cały Strzegom czyta dzieciom’’ bajki czytali Panowie Tomasz Marczak ,Przemysław Stempniewicz , Cezary Włodarczyk. Nie zabrakło również Kubusia Puchatka. Goście pięknie czytali bajki, opowiedzieli także dzieciom o swoich zawodach . Było to bardzo miłe spotkanie nie zabrakło wesołej zabawy ,radości i uśmiechów dzieci .Goście obiecali że jeszcze nas odwiedzą.

 


Optymistyczny Sejm - „Z Dziećmi o Prawach Dzieci”

Inspiracją do realizacji projektu „Z Dziećmi o Prawach Dzieci” było ogłoszenie roku 2012 Rokiem Janusza Korczaka. W przedszkolu, gdzie prawa dziecka są priorytetem, dbamy szczególnie o ich przestrzeganie, a także wyposażanie dzieci w odpowiednią wiedzę i umiejętności związane z tymi prawami. Chcemy aby dzieci miały świadomość własnych praw. Odpowiednia praca i klimat wychowawczy wspomagają dzieci w ich poznaniu, jak również w respektowaniu praw innych. Wprowadzając dzieci w świat ich praw w przedszkolu odbyły się obrady V OPTYMISTYCZNEGO SEJMU DZIECIĘCEGO. Nad jego porządkiem i przebiegiem czuwał jednogłośnie wybrany marszałek sejmu – Ewa Lis. Posłowie reprezentujący poszczególne grupy przedstawiali swoje postulaty, a dotyczyły one tematu bardzo ważnego "Praw dziecka". W wyniku debaty powstała "Ustawa o prawach dziecka" przyjęta przez dzieci jednogłośnie. Uchwałą Optymistycznego Sejmu weszła w życie. Starszaki złożyły pod nią swój podpis a młodsze dzieci odcisk paluszka na znak, że z treścią dokumentu się zgadzają. Nie zabrakło wesołej piosenki i słodkiego poczęstunku jak na Optymistyczny Sejm przystało. Nabycie umiejętności związanych z prawami a także poszanowania praw drugiego człowieka jak również radzenia sobie w sytuacjach ,gdy naruszane są prawa własne przygotowuje dzieci do życia we współczesnym świecie . Warto posłuchać dzieci, bo to one najlepiej wiedzą czego im brakuje i kiedy się je krzywdzi.

 


Święta Wielkanocne - "Wielkanocny czas w Naszym przedszkolu"

Wielkanocny czas w naszym przedszkolu „Są takie święta raz do roku, co budzą życie , budzą nas. Wszystko rozkwita w słońca blasku a w naszych sercach radość trwa”. Wielkanoc- czas radości i oczekiwania. To czas wielkich przygotowań, malowania pisanek, pieczenia babeczek, strojenia wielkanocnych koszyczków, szukanie prezentów schowanych przez zajączka. Taka wiosenna i świąteczna atmosfera zapanowała w naszym przedszkolu. Tradycyjnie wszyscy spotkaliśmy się na Wielkanocnym Śniadaniu Po życzeniach i podzieleniu się jajeczkiem zasiedliśmy do wspólnego stołu, na którym znalazły się wielkanocne potrawy. Po śniadaniu nastąpiło wręczenie nagród i dyplomów za udział w rodzinnym konkursie „ Wielkanocna ozdoba” . Jak co roku przed świętami Wielkiej Nocy do przedszkola przychodzi zajączek i w tajemniczy sposób zostawia prezenty. Dzieci czekały na niego z niecierpliwością. W promykach wiosennego słońca każdy przedszkolak szukał koszyczków z upominkami. A w koszyczku same słodkości. Szkoda, że takie poszukiwania są tylko raz w roku. Z okazji zbliżających się Świat Wielkanocnych dzieci z Publicznego Przedszkola nr 2 im. "Misia Uszatka" w Strzegomiu wraz z pracownikami przedszkola, składają wszystkim najcieplejsze życzenia pięknych, pełnych radości Świąt.

 


Przygotowania do świąt

Przygotowania do świąt idą pełna parą, w domach trwają już wielkanocne porządki. Wszystko to po to, aby zdążyć przed wielkanocnym śniadaniem. W naszym przedszkolu trwa właśnie świąteczne malowanie pisanek, wyklejanie kartek, wykonywanie palm wielkanocnych oraz różnorodnych ozdób świątecznych. Przybliżana jest również literatura związana z wydarzeniami, tradycjami i obrzędami Wielkiej Nocy. Przedszkolaki piekły ciasteczkowe kurczaczki, zajączki, baranki oraz wielkanocne babeczki, które później ozdabiały lukrem. Piekły wielkanocne babeczki. Malowały odlewy gipsowe. Wykonane przez dzieci ozdoby trafią na stoły rodzin wszystko to po to, by umilić wielkanocne śniadanie.

 


Kolor żółty - szczęście.

 


Jarmark

Tradycyjnie w Niedzielę Palmową odbył się XIV Jarmark Wielkanocny ,w którym jak co roku wzięły udział nasze przedszkolaki . Dzieci zatańczyły krakowiaka, zaprezentowały opowieść ruchowo- muzyczną „Śmigus- dyngus” oraz złożyły wszystkim wielkanocne życzenia. Na scenie zapanował prawdziwie świąteczny nastrój .

 


Żegnaj zimo na rok

Jak co roku 21 marca rozpoczyna się kalendarzowa wiosna. Tego dnia dzień i noc są równej długości, przyroda budzi się do życia z zimowego snu. Obrzęd wykonania i żegnania Marzanny symbolizuje dostatek w nadchodzącym roku. To koniec zimy i początek wiosny. Nasze dzieci zgodnie z tą tradycją wykonały swoje Marzanny i pożegnały zimę. Mając nadzieję, że wróci do nas dopiero za rok.

 


Bajka o rybaku i złotej rybce.


Wiosenne hodowle roślin

Do naszego przedszkola przyszła już wiosna. Od marca we wszystkich grupach wiekowych rozpoczęły się prace związane z zakładaniem miniogródków w kącikach przyrody. Przedszkolaki siały: rzeżuchę, jęczmień, sadziły : kwiatki, szczypiorek, fasolę. Dzieci zgodnie pracowały, dzieliły się zadaniami i bacznie obserwowały pracę kolegów. Pachnący ziołami i kwiatami miniogródek jest idealnym sposobem na poznanie cyklu rozwojowego roślin, sposobu ich rozwoju, warunków potrzebnych do życia oraz szacunku do przyrody.

 


Dzień czerwony - miłość

 


Dzień fioletowy- empatia

 


Przedszkolaki dokarmiają zimą ptaki

Zima to pora roku ,w której zwierzęta mają kłopoty ze znalezieniem pożywienia. Dzieci w naszym przedszkolu wiedzą o tym i każdego roku pamiętają o dokarmianiu zwierząt i ptaków. Już późną jesienią  rozpoczęły przygotowania .Maluchy z Panią Marysią wykonały karmniki a starsze przedszkolaki gromadziły pożywienie. O ptaszkach nie zapomniał także nasz konserwator Pan Henio który zrobił duże karmniki i urządził ptasią stołówkę. Przedszkolaki  systematycznie sypią pożywienie do karmników. Ptaki przylatują do nich całymi rodzinami a ich obserwacja dostarcza dzieciom wiele radości. Głód  na pewno już im nie dokuczy.

 


Czekoladowo i bajkowo w „Misiu Uszatku”.

Już po raz szósty obchodzimy  ,,Święto Czekolady”. Stało się to już naszą tradycją poprzedzającą Walentynki.  Czekoladowa  przygoda rozpoczęła  się od wielkich przygotowań,  wykonania różnorodnych  słodkich przysmaków. Dzieci „dekorowały” herbatniki, wafle czekoladą, tworzyły czekoladowe torciki, wulkany, słodkie obrazki i kompozycje. Nie mogło oczywiście zabraknąć malowania buzi czekoladą. Jakże słodkie makijaże ozdobiły uradowane twarzyczki „czekoladowych artystów”.  Przedszkolaki degustowały, oblizywały, smakowały wszystkiego co czekoladowe. Czekoladowa fontanna uświetniała słodki dzień u „ Misia Uszatka” . Czekoladową  zabawę zakończył  Kiermasz Słodkiej Twórczości. Po prostu „palce lizać” ! To najsłodsze święto w naszym przedszkolu zakończył  Karnawałowy Bal  w Czekoladowej Krainie, na który wszystkie dzieci zaprosiła Czekoladowa Wróżka. W scenerii czekoladowej krainy bawiły się księżniczki, rycerze, wróżki, motylki, biedronki , supermeni . Podczas balu w asyście Cukierkowych Dam Dworu  Czekoladowej Wróżki,  z królewskimi honorami wybrano króla i królową czekolady. Był to bal, który pozwolił choć na jeden dzień urzeczywistnić dziecięce  marzenia.

 


Kolęda  w  naszym  przedszkolu

W dniu 10 stycznia 2012r do naszego przedszkola z duszpasterską wizytą przybył ksiądz proboszcz Marek Żmuda. Starszaki przedstawiły Jasełka a dzieci młodsze śpiewały kolędy. Na pamiątkę tego spotkania wszystkie dzieci otrzymały obrazki.

 


Kochanej Babci, kochanemu Dziadkowi

Dzień Babci i Dziadka obchodziliśmy bardzo uroczyście. Dzieci zaprosiły do przedszkola swoje kochane babcie i dziadków. Uroczyste koncerty odbywały się w każdej grupie. Dzieci wręczyły swoim ukochanym babciom i dziadkom przygotowane upominki i laurki z życzeniami. Nasi goście zostali także zaproszeni na słodki poczęstunek. Były to wyjątkowe spotkania pełne radości, szczęścia i dumy ze swoich wnuków.

 


Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

            „Zdrowa mama, zdrowy wcześniak, zdrowe dziecko” pod takim hasłem grała 20 jubileuszowa Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Już po raz kolejny nasze przedszkole zagrało w „Orkiestrze” w dniu jej finału. Dzieci zaprezentowały się w programie artystycznym. Wspólnie z rodzicami licytowały gadżety WOŚP, a także wrzucały swoje grosiki do skarbonek.bonek.

 


Piramida Żywienia Przedszkolaka

Realizując zadania edukacji zdrowotnej przystąpiliśmy do realizacji ogólnopolskiego programu profilaktycznego ,,Piramida Żywienia Przedszkolaka". Chcemy pokazac dzieciom i rodzicom jak zastąpic niezdrowe produkty żywnościowe w codziennej diecie równie smacznymi,ale wartościowymi.Poznajemy dzieci z zasadami zdrowego stylu życia,a w szczególności zdrowego odżywiania.Głównym zadaniem programu jest poznanie pojęcia,, piramida żywienia ''oraz jej elementów.Dzieci poznawały poszczególne piętra piramidy żywienia oraz zasady budowania zdrowej diety i komponowania różnorodnych posiłków.Poznawały także różnorodne produkty ,warzywa i owoce oraz ich walory smakowe i odżywcze .Bardzo szeroko omawialiśmy znaczenie wody w życiu człowieka.Zakupiliśmy wodę mineralna która podajemy dzieciom między posiłkami .Podczas tych zajęc dzieci badały ,doświadczały ,wykonywały różnorodne soki,sałatki ,owocowe desery ,szaszłyki oraz zdrowe i kolorowe kanapki. Wykonały także piękne książki kucharskie z własnymi przepisami oraz piramidy żywienia .Przedszkolaki dobrze wiedzą jak ważne jest zdrowe odżywianie.

 


Eko- przedszkolaki  z ekologią za pan brat.

Nasze przedszkolaki  dobrze wiedzą jak ważne są działania na rzecz ochrony najbliższego środowiska .Edukacja ekologiczna to jeden z głównych priorytetów pracy przedszkola. Od czerwca do listopada 2011r przedszkole realizowało trzeci projekt przedszkolnej edukacji ekologicznej ,,Eko-przedszkolak zuch i chwat z ekologią za pan brat”. Realizacja programu obejmowała cztery bloki tematyczne: dobroczynna energia ,w świecie żywiołów(powietrze ,woda ,ziemia),las i jego mieszkańcy ,przyroda wokół nas .Dzieci prowadziły obserwacje  wybranych  ekosystemów( lasów ,pola ,rzeki).Wzięły udział w ekologicznych akcjach środowiskowych ,wycieczko-warsztatach ,konkursach ,przedstawieniach ekologicznych . Podczas zajęć dydaktycznych prowadziły obserwacje ,proste doświadczenia ,eksperymenty ,zabawy badawcze i hodowlę roślin .Zdobytą wiedzę ,wrażenia i spostrzeżenia dzieci prezentowały w różnorodnych pracach plastycznych. Sposoby realizacji programu dokumentowane były w ,,Księgach Małych Ekologów ‘’ wykonanych przez dzieci , na stronie internetowej przedszkola i Urzędu Miejskiego , w przedszkolnej galerii prac plastycznych i fotografii oraz lokalnej prasie. Przedszkole wydało folder z prezentacją realizowanego projektu . Program współfinansowany był ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska  i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu oraz Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska w Strzegomiu .Całość dotacji wyniosła 16 000 zł. Dzięki pozyskanym  środkom przedszkole zakupiło komputer ,tablice prezentacyjne ,szafki i regały do kącików przyrody ,doposażono kąciki  ekologiczne   w sprzęt i pomoce dydaktyczne (mikroskopy ,lupy ,menzurki ,zestawy magnetyczne ,zestawy elektryczno-magnetyczne ,plansze edukacyjne ,gry ,układanki , filmy i książki o tematyce ekologiczno-przyrodniczej  ).Realizacja programu uzupełniła i wzbogaciła działania edukacyjne przedszkola o nowe treści , zadania i doświadczenia.

 


Betlejemskie Światełko Radości i Miłości od przedszkolaków

”Piękna jest radość w Święta,
ciepłe są myśli o bliskich, 
niech radość, miłość i szczęście otoczy nas wszystkich”

 Okres Świat Bożego Narodzenia to czas radosny, czas oczekiwania i składania życzeń. Z okazji tych cudownych świąt nasze przedszkolaki wysłały symboliczne światełko z życzeniami Wesołych Świąt oraz Szczęśliwego Nowego Roku 2012.Kolorowy lampion ze światełkiem życzeń poszybował w górę z nadzieją, że dotrze  do wszystkich dzieci i mieszkańców naszej gminy. Tradycyjnie nadchodzące Święta Bożego Narodzenia dzieci uświetniły przedstawieniem jasełek, które w wykonaniu przedszkolaków nabierają szczególnego wdzięku. Czy może być coś bardziej wzruszającego od maleńkich aniołków, pastuszków przynoszących swe dary do szopki, maleńkich gwiazdeczek i królów, którzy mimo zaledwie kilku lat nie tracą nic ze swojego majestatu. Po życzeniach i przełamaniu się opłatkiem wszyscy zasiedliśmy do wspólnego stołu na którym znalazły się tradycyjne wigilijne potrawy. Jest taki dzień, co łzy w śmiech zamienia. Jest taka moc, co smutek w radość przemienia. Jest taka siła co spełnia marzenia - to Święta Bożego Narodzenia.

Z okazji zbliżających się Świat Bożego Narodzenia składamy wszystkim dzieciom i rodzicom najcieplejsze życzenia pięknych, pełnych radości Świąt.

 


Przygotowujemy się do Świąt Bożego Narodzenia


Mikołajkowy czas

Wiadomo  ,że Mikołaj przychodzi w nocy. Na tę magiczną , pełną radości i wzruszeń noc przedszkolaki czekały cały rok. Wieczorem 5 grudnia, starszaki szczęśliwe i z wypiekami na twarzy stawiły się w przedszkolu. W oczekiwaniu na przybycie wyjątkowego gościa dzieci spędziły wieczór bardzo wesoło i radośnie w towarzystwie miłych gości. Był z nami Pan Burmistrz Zbigniew Suchyta, Pani Naczelnik Oświaty Urszula Podsiadły- Szubert oraz mama Zosi Margareta Posacka. Pięknie czytane bajki przez naszych gości sprawiły, że wytworzyła się magiczna, czarodziejska atmosfera. Po wspólnych zabawach, tańcach i kolacji w końcu przyszedł czas na odpoczynek. Po kilku minutach „ cudownego bałaganu” i zamieszania wszystko ucichło. Dzieci zapadły w spokojny sen z marzeniami i myślami czy na pewno Św. Mikołaj przyjdzie. Rzeczywiście przyszedł nocą. Zadzwoniły dzwoneczki i w drzwiach sali pojawiła się znajoma postać w czerwonym płaszczu. Dzieci z radością powitały Mikołaja, który przyniósł ze sobą wór prezentów. Witał dzieci przychodzące do przedszkola i rozdawał prezenty. Mikołaj nie zapomniał  także o dzieciach, które nie spały w przedszkolu. Jakież było przeżycie kiedy przed przedszkolem pojawiła się bryczka zaprzężona w piękne koniki którą przyjechał Mikołaj z prezentami. Nasz cudowny gość przywiózł dzieciom paczki i zabawki dla każdej grupy. Mikołajowi ciężko było się rozstać z przedszkolakami, ale musiał udać się w dalszą drogę do innych dzieci. Zapewnił jednak, że wróci do nas za rok. Było to niezwykłe spotkanie z wielkim przyjacielem wszystkich dzieci.

 


PRZEDSTAWIENIE EKOLOGICZNE ,,KŁOPOTY RYBEK "

W ramach realizacji projektu ekologicznego ,,Eko- przedszkolak zuch i chwat ,z ekologią za pan brat ''grupa ,,Słoneczka" z Panią Danusią zaprosiła wszystkie dzieci na przedstawienie ekologiczne ,,Kłopoty rybek " .W przedstawieniu dzieci ukazały znaczenie wody w życiu człowieka ,skutki zanieczyszczenia wód oraz sposoby ich zapobiegania.Wszyscy uczyliśmy się jak szanowac przyrodę i dbac o nasze środowisko.Nasi mali aktorzy brawurowo wcielili się w swoje role za co zostali nagrodzeni gromkimi brawami.To spotkanie było także okazją do uroczystego wręczenia nagród zwycięzcom konkursu plastycznego dla dzieci i rodziców pt. ,,Las -domem zwierząt i roślin ". Z rąk pani dyrektor zwycięzcy odebrali dyplomy i nagrody ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej We Wrocławiu.
Oto nasi zwycięzcy ;


I miejsce - Zuzia Klęczar
II miejsce - Julcia Semik
III miejsce - Wituś Soprych
Wyróżnienia otrzymali:
Wiktoria Sztorc
Ania Zasińska
Maja Bąk

Wszystkim nagrodzonym dzieciom serdecznie gratulujemy.

 


ANDRZEJKI

Andrzejki w naszym przedszkolu to dzień radosnych zabaw.W tym dniu przedszkolaki bawiły się w towarzystwie tajemniczej czarodziejki. Było lanie wosku,wróżenie z monet , nie zabrakło ustawiania bucików oraz przekłuwania serduszek z imionami .Dzieci poznały tradycje ludowe i wróżby andrzejkowe przekazywane od wielu pokoleń.Najważniejsze że humory wszystkim dopisywały.

 


Miś  ma swoje  święto dziś

Dnia 25 listopada nasze  przedszkole  zmieniło się w misiową krainę. To dzień kiedy na świecie obchodzi się urodziny misia. Misie towarzyszą dzieciom zarówno w chwilach radości jak i smutku. Są powiernikami dziecięcych tajemnic ,ocierają łzy ,pomagają zasypiać. Miś jest przyjacielem dzieci. Czy wypada zapomnieć o urodzinach przyjaciela?. W naszym przedszkolu ten dzień obchodzimy uroczyście i radośnie .Głównym bohaterem naszego święta jest oczywiście nasz patron Miś Uszatek .Jak co roku przedszkolaki przyniosły do przedszkola swojego ukochanego misia. Wszystkie misie zasiadły w przedszkolnej galerii i zaczęło się świętowanie. Było  pieczenie misiowych  ciasteczek ,śpiewanie misiowych piosenek , układanie misiowych puzzli , rysowanie portretów misia z zawiązanymi oczami ,wybory najmniejszego i największego misia a także  degustacja misiowych przysmaków. W holu przedszkola powstała galeria Misia Uszatka .Na zakończenie świętowania odbyła się Parada Misiów. Był  to udany prawdziwie misiowy dzień.

 


Tęczowy czas „Od smutku do szczęścia”

W ramach realizacji programu Optymistyczne przedszkole realizujemy projekt  edukacyjno- wychowawczy „ Tęczowy czas- od smutku do szczęścia”. Organizując takie zajęcia umożliwiamy dzieciom odkrywanie, przeżywanie i wyrażanie swoich emocji i uczuć. Dzieci zdobywają dobre nawyki emocjonalne, umiejętności związane z odbiorem a także okazywaniem stanów emocjonalnych, poznają sposoby rozładowania napięć, panowania nad emocjami. Projekt obejmuje cykl zajęć podczas których dzieci poznają 7 różnorodnych uczuć jak 7 kolorów tęczy. Rozpoczęliśmy od Radości. Radość kojarzyła się dzieciom z kolorem zielonym, dlatego zorganizowałyśmy „Zielony Dzień”

„Zielony Dzień- Radość” –

 

Pomarańczowy Dzień – Przyjaźń”

 


Polska – moja ojczyzna

10 listopada po raz kolejny obchodziliśmy w naszym przedszkolu rocznicę dnia odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Dzieci z gr III i IV wystąpiły z montażem słowno-muzycznym pt. "Polska – mój dom". Oprócz wierszy i piosenek o tematyce patriotycznej dzieci zaprezentowały poloneza. Wszystkie przedszkolaki wykonały biało-czerwone kotyliony z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Jesteśmy odpowiedzialni za ducha patriotyzmu. Uświadamiamy dzieciom kim jesteśmy, skąd się wywodzimy, jaka jest nasza przeszłość, uczymy je bycia Polakiem i miłości do kraju ojczystego.


,,Powietrze i woda to czysta przyroda ‘’ turniej wiedzy i piosenki ekologicznej

Już po raz drugi w naszym przedszkolu odbył się turniej wiedzy i piosenki ekologicznej. W dniu 2 listopada 2011r.nasze przedszkolaki mogły wykazać się wiedzą ,muzykalnością  i zaangażowaniem podczas poszczególnych konkurencji. Hasło przewodnie  turnieju brzmiało :,,Powietrze i woda to czysta przyroda’ . W konkursie  wzięły udział dzieci ze wszystkich grup  wiekowych .Nad poprawnością wykonywanych zadań  czuwało wyłonione jury. Dzieci rozwiązywały zagadki słowne i łamigłówki  ,układały puzzle ,rozpoznawały odgłosy zwierząt ,segregowały śmieci ,nie zabrakło także zadań sprawnościowych. Podczas turnieju odbył się również konkurs piosenki ekologicznej. Finaliści wyłonieni  podczas eliminacji w grupach kolejno prezentowali się w wykonaniu piosenki .Każdy występ nagradzany był gromkimi brawami. Nie było przegranych. Wszyscy uczestnicy turnieju zostali wyróżnieni  nagrodami , dyplomami i słodyczami. Poprzez wspólną zabawę dzieci wykazały się  wiadomościami z zakresu edukacji ekologicznej oraz świetnie się bawiły.


Pasowanie na optymistycznego starszaka.

Dnia 26 października 2011 r.  najstarsze przedszkolaki z naszego przedszkola miały swój wyjątkowy dzień. Tym  ważnym wydarzeniem było pasowanie na starszaka, którego świadkami byli  młodsi koledzy i koleżanki ,rodzice i zaproszeni goście. Uroczystość  rozpoczęły dzieci pięknym polonezem . Po  programie artystycznym przyszedł czas na najważniejszy moment uroczystości. Dyrektor przedszkola przyjęła od dzieci ślubowanie, po czym magicznym ołówkiem pasowała każdego przedszkolaka przyjmując w poczet starszaków naszego przedszkola .Aby akt ślubowania był ważny należało jeszcze odcisnąć swój palec w kronice przedszkolnej. Na pamiątkę tej wyjątkowej uroczystości dzieci otrzymały dyplomy, oznaki starszaka oraz słodycze. Dopełnieniem  uroczystości był słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Gratulujemy starszakom i życzymy wielu sukcesów i samych radosnych chwil spędzonych w przedszkolu.


Wycieczka do ZOO we Wrocławiu

Wycieczka do ZOO we Wrocławiu była kolejną ciekawą  przygodą jaką przeżyły nasze przedszkolaki . Na wycieczkę  wybraliśmy  się 18 .10. 2011r .Zwiedzając piękny ogród zoologiczny dzieci  zapoznały się z wieloma gatunkami zwierząt pochodzącymi  z różnych stref klimatycznych. Śmiesznie było w małpiarni ciekawie w akwarium ale najfajniejsze były zwierzątka w mini-zoo, można je było dotknąć ,pogłaskać a nawet nakarmić. Pogoda i humory wszystkim dopisały. Swoje przeżycia dzieci przedstawiły w pracach plastycznych  . Powstały piękne albumy ze zwierzętami .Za rok na pewno  jeszcze  odwiedzimy wszystkie zwierzątka


Nagroda Kuratora Oświaty

Miło nam poinformowac, że z okazji Dnia Edukacji Narodowej w uznaniu za wzorową pracę i osiągnięcia w pracy 
dydaktyczno-wychowawczej pani dyrektor Wiesława Górka otrzymała Nagrodę Kuratora Oświaty.
Uroczystośc wręczenia nagród odbyła się 13 października 2011roku w Sali Balowej Zamku Książ.
Nagrodę wręczyła Dolnośląska Kurator Oświaty pani Beata Pawłowicz.
Na uroczystośc przybyli również pan Zbigniew Suchyta Burmistrz Strzegomia ,pani Urszula Podsiadły-Szubert  
Naczelnik Wydziału Oświaty oraz odznaczeni nauczyciele Gminy Strzegom.


Idzie lasem Pani Jesień

Tegoroczna Jesień przyszła do nas ciepła ,słoneczna z pełnym koszem jesiennych darów. Mogły się o tym przekonać nasze przedszkolaki . W radosnych nastrojach z koszyczkami wybrały się do lasu w Żółkiewce . Jakież było zdziwienie i radość dzieci kiedy z lasu na ich spotkanie wyszła prawdziwa Pani Jesień z naręczem jesiennych kwiatów i liści .Jesienna Pani zaprosiła przedszkolaki na spacer po lesie i łące. Dzieci słuchały odgłosów lasu , wdychały jesienną woń ,zbierały liście ,kasztany ,żołędzie ,szyszki a Pani Jesień podczas wspólnej zabawy roztaczała swe uroki .Potem zaprosiła dzieci na wspólną przejażdżkę wozem konnym po lesie i pobliskich polach .W Stadninie Koni dzieci odwiedziły wszystkie zwierzęta tam żyjące ,poznały także małą sarenkę która trafiła do stadniny ze złamaną nogą. Dzieciom trudno było się rozstać z Panią Jesienią dlatego wspólnie wróciliśmy do przedszkola. Zebrane dary jesieni złożyliśmy w kąciku przyrody a Pani Jesień czytała dzieciom bajki .Kiedy przyszedł czas na pożegnanie ,dzieci z wypiekami na twarzy żegnały swojego gościa ,który obiecał że jeszcze długo z nami zostanie roztaczając piękno jesiennej pogody.


Wycieczka do kopalni „Stanisław” w Jaroszowie

W dniu 29.09.2011 r. odwiedziliśmy kopalnię gliny ogniotrwałej „Stanisław” w Jaroszowie. Wycieczka ta jest jedną z form realizacji programu ekologicznego „Eko-przedszkolak zuch i chwat, z ekologią za pan brat”. Po wyrobisku oprowadzała nas Pani Wanda Grzych wraz z kierownikiem zmiany. Dzieci poznały sposoby wydobywania gliny ogniotrwałej, jej rodzaje i zastosowanie. Przyglądały się pracy maszyn służących do pozyskiwania tego kruszywa. Dzieci dostały różne próbki gliny, które będą wykorzystane podczas prowadzonych doświadczeń i eksperymentów na zajęciach przyrodniczych. Pełni  wrażeń wróciliśmy do przedszkola.


Zajęcia otwarte „ W krainie ziemniaka”

         W czwartek 22 września 2011r.  4 latki zaprosiły swoich rodziców na zajęcia . Przedszkolaki zaprezentowały się w krótkim programie artystycznym przygotowanym na tę uroczystość. Odważnie, bez tremy tańczyły, recytowały wierszyki, śpiewały piosenki poznane w przedszkolu. Następnie wspólnie z rodzicami „zamieniały” ziemniaki w „Cudaki- Kartoflaki”. Po zakończonym zadaniu był czas na słodki poczęstunek. Wszystkie prace zostały wyeksponowane na wystawie w holu przedszkola. Dla naszych wychowanków i ich rodziców były to wspaniałe chwile pełne wrażeń i emocji. Dzieci cudownie się bawiły i przy tym zdobyły wiedzę na temat różnych technik plastyczno-technicznych.


Wycieczka do Muzeum Energetyki i Muzeum Ziemi w Szklarskiej Porębie

W ramach realizacji projektu ekologicznego „Eko-przedszkolak zuch i chwat, z ekologia za pan brat” 23 września 2011 r. 5- i 6-latki wyruszyły na wycieczkę do Muzeum Energetyki i Muzeum Ziemi w Szklarskiej Porębie. W Muzeum Energetyki poznały urządzenia i przewody przesyłające prąd. Dowiedziały się skąd się bierze prąd. Obserwowały pracę elektrowni wodnej. W muzeum Ziemi poznały różnego rodzaju minerały i skały występujące w naszym rejonie, w Polsce i na całym świecie.  Wycieczkę zakończył spacer po Karkonoskim Parku Narodowym. Najwięcej wrażeń dostarczyły dzieciom chwile spędzone przy wodospadzie Szklarczyk. Pełne wrażeń i bogatsze o nowe doświadczenia, radosne wróciły do przedszkola.


Święto Drzewa w „Misiu Uszatku”

Data 16 września br. na długo zapisze się w pamięci przedszkolaków z Publicznego Przedszkola nr 2 „Misia Uszatka”. W piątkowe popołudnie do przedszkola licznie przybyli pracownicy, rodzice oraz dzieci. Każdy chciał posadzić swoje drzewko wokół przedszkola. Wszyscy pracowali z ogromnym zapałem i zaangażowaniem. Dzieci samodzielnie zasypywały korzenie sadzonek i udeptywały ziemię wokół drzewek, podlewały rośliny. Każdy przedszkolak zasadził swoje drzewko, które będzie pielęgnował i obserwował jak rośnie. Wspólna akcja sadzenia drzewek była świetną okazją, aby po wyczerpującym i odpowiedzialnym zadaniu usiąść przy wspólnym grillu i zjeść kiełbaskę. Każdy przedszkolak został uhonorowany odznaką „Przyjaciel Natury”. Posadziliśmy 220 sadzonek drzewek ozdobnych, zakupionych z funduszu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu i funduszu gminy Strzegom. Chcieliśmy zainspirować dzieci, nauczycieli i rodziców do podejmowania lokalnych działań proekologicznych dotyczących sadzenia i ochrony drzew.


„Sprzątanie świata”

Nasze przedszkole już kolejny rok włączyło się do akcji „Sprzątanie Świata”. Najpierw dzieci w grupach wysłuchały literatury na temat ekologii, rozmawiały o potrzebie segregacji śmieci, po czy zaopatrzone w rękawice i worki sprzątały teren wokół przedszkola. Mamy nadzieję, że zdobyte w ten sposób doświadczeni zaowocują w przyszłości dobrymi nawykami, których w dalszym ciągu jest tak mało w naszym społeczeństwie.


Z wizytą na Komendzie Policji w Strzegomiu

Dnia 15 wrzesnia dzieci 5-6 letnie wybrały się z wizytą do Komendy Miejskiej Policji w Strzegomiu. Podczas wizyty dzieci miały okazję bliżej przyjrzeć się pracy policjantów. Pan sierżant Radosław Fitas zaprezentował przedszkolakom mundur i wyposażenie policjanta z sekcji prewencji. Przedszkolaki  zwiedziły budynek komendy  a także wysłuchały prelekcji o zasadach ruchu drogowego i bezpiecznych zabawach. Ta wycieczka była dla naszych starszaków niesamowitym przeżyciem. Zakończyła się deklaracją ze strony małych wycieczkowiczów o tym że w przyszłości niektórzy chłopcy zostaną policjantami.


Nasze przedszkole po remoncie

Od nowego roku przedszkolnego możemy pochwalić się zmodernizowanym pionem żywieniowym oraz wyremontowanym holem przedszkola. Zakończony  remont obejmował modernizację kuchni głównej, obieralni warzyw, zmywalni i rozdzielni naczyń oraz zaplecza sanitarnego dla pracowników kuchni. Wymieniono instalację elektryczną i sanitarną oraz zainstalowano wentylację w pomieszczeniu kuchennym. Pomieszczenia kuchni wyposażono w nowoczesny sprzęt gastronomiczny. Ponadto, w ramach środków własnych, w holu przedszkola wymieniono starą boazerię na ozdobny tynk oraz pokryto ubytki w posadzce nową terakotą. W części administracyjno-biurowej przedszkola wymieniono 4 pary drzwi. W dniu 13 września odbyła się uroczystość otwarcia kuchni. Placówkę naszą odwiedziły władze samorządowe Strzegomia w osobach burmistrza - Zbigniewa Suchyty i jego zastępcy - Wiesława Witkowskiego, a także wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Strzegomiu - Maria Michalec, naczelnik Wydziału Oświaty - Urszula Podsiadły-Szubert, proboszcz parafii pw. Zbawiciela Świata w Strzegomiu - ks. Marek Żmuda oraz przedstawiciele Rady Rodziców - Aleksandra i Paweł Konarscy. Po krótkim programie artystycznym przygotowanym przez dzieci zaproszeni goście dokonali przecięcia okolicznościowej wstęgi, natomiast ks. proboszcz poświęcił przedszkolną kuchnię.

 


Witamy po wakacjach

         Nowy rok przedszkolny 2001/2012 rozpoczęliśmy w czwartek 1 września. Od samego rana w przedszkolu panował gwar. Niektóre dzieci z uśmiechem wracały do swoich grup po wakacyjnej przerwie, dla innych dzień ten był jednym z najtrudniejszych dni. Po raz pierwszy przekroczyły one próg przedszkola. Chociaż rozstanie było dla wielu przedszkolaków i ich rodziców trudne, dzieci szybko aklimatyzowały się i zadowolone wracały do domu.

 Wszystkim naszym wychowankom życzymy miłego pobytu w przedszkolu. Rodziców natomiast zapraszamy do współpracy i aktywnego udziału w życiu przedszkola.