Witamy

Zielona noc w Przedszkolu „Miś Uszatek”

            W ciągu pobytu dzieci w przedszkolu staramy się wyposażyć je w wiedzę i umiejętności, które będą im potrzebne w życiu codziennym i przygotowują je do podjęcia nauki w szkole. Chcielibyśmy również, by opuszczając przedszkole zabrały ze sobą jak najwięcej radosnych  wspomnień. Jednym z nich jest  „ Zielona noc sześciolatka”. Organizując to wydarzenie, chcieliśmy uatrakcyjnić coroczną tradycję pożegnania starszaków. Wieczorem ok. godz. 19.00 wszystkie dzieci 6-letnie przybyły do przedszkola ze śpiworem, poduszeczką, piżamką, przytulanką , latarką i innymi akcesoriami potrzebnymi do zabawy. Na przedszkolnym placu zabaw był grill z kiełbaskami, szampan, słodycze. Gry, zabawy ruchowe i tańce umilały czas. Niespodzianką wieczoru były odwiedziny honorowego obywatela miasta Strzegomia  Pana Krzysztofa Stelmacha, II trenera reprezentacji Polski w piłce siatkowej. Były autografy i pamiątkowe zdjęcia. Gdy zapadł zmrok starszaki wybrały się na ogród z latarkami w poszukiwaniu skarbów, bez problemu je znalazły, zmęczone ok. 22.00 usnęły. W nocy przedszkolny duszek zrobił im psikusa pomieszał i porozwieszał na sznurkach ubranka, pomalował wszystkie dziecięce twarze. Rano dzieci śmiechem budziły się nawzajem. Żadne nie płakało, przebywało przecież w kochanym przedszkolu pod opieką swoich  pań.


Pożegnanie przedszkola 

Dnia 17 czerwca 6-latki 2011r zakończyły swoją edukację przedszkolną podczas pożegnalnej uroczystości. Starszaki zaprezentowały się w ostatnim programie artystycznym, a dzieci młodsze pożegnały ich wierszami i piosenkami. Pani Dyrektor podziękowała wszystkim nauczycielom i pracownikom przedszkola za współpracę. Na pamiątkę pobytu w przedszkolu wychowawcy uroczyście wręczyli dzieciom pamiątkowe dyplomy z tablem, książeczki oraz "Paszporty do kariery”. Rodzice, którzy aktywnie wspierali pracę naszego przedszkola otrzymali statuetkę oraz dyplom optymistycznych rodziców . Nie obyło się bez wzruszeń. Były życzenia, kwiaty, pamiątkowe zdjęcia i łzy rozstania. Naszym absolwentom życzymy wielu radosnych wspomnień związanych z naszym przedszkolem i samych sukcesów w szkole.


Dni Ziemi Strzegomskiej

W ramach obchodów Dni Ziemi Strzegomskiej i Święta Granitu  nasze przedszkolaki zaprezentowały się w programie artystycznym. Dzieci nagrodzone zostały gromkimi brawami za wykonanie tańców: Walc i Rock and roll w wykonaniu dzieci 6-letnich i „ Taniec laleczek” w wykonaniu dzieci 5- letnich.


Piknik w Stadninie Koni w Żółkiewce

Wszystkie dzieci lubią zwierzęta, a szczególnie te, których nie można trzymać w domu. Stąd też nie lada wydarzeniem była wycieczka dnia 08.06.2011r do Stadniny Koni w Żółkiewce na zaproszenie właścicieli Państwa Aleksandry i Pawła Konarskich. Już na samym początku czekała na dzieci wielka  niespodzianka -  okazało się, że  do stadniny pojadą tramwajem  konnym. Przedszkolaki spędziły kilka godzin na wspaniałej zabawie w stadninie. Główną atrakcją była jazda na kucykach i osiołku Orfi . Przedszkolaki zwiedziły stajnię i dowiedziały się wiele ciekawych informacji na temat stadniny i zwierząt, które tam żyją. Był również czas przeznaczony  na wspólną zabawę  na łonie natury. Po tych ekscytujących przeżyciach wszystkim bardzo smakowały kiełbaski z ogniska, pączki i słodycze. To była bardzo przyjemna wycieczka, pełna niesamowitych wrażeń.


Wycieczka do Dino Parku w Szklarskiej Porębie.

Dnia 06.06.2011r 5,6 - latki odwiedziły Dino Park w Szklarskiej Porębie. Wyruszyły w podróż w czasie śladami prehistorycznych stworzeń. Sceneria pięknego lasu pozwoliła poczuć klimat sprzed milionów lat. Atrakcją parku jest ścieżka edukacyjna na której można spotkać ok. 70 naturalnej wielkości figur dinozaurów. Pani przewodnik opowiadała dzieciom wiele ciekawostek o życiu tych zwierząt. Po przejściu całej trasy dzieci z przyjemnością usiadły na ławeczkach w cieniu i z apetytem zjadły II śniadanie. Park oferuje również ogromy plac zabaw z wielka piaskownicą z ukrytym szkieletem dinozaura. Każdy przedszkolak mógł na chwilę stać się archeologiem , wykopując kości dinozaurów. Duży wybór huśtawek, torów przeszkód oraz przejazd kolejką Flinstonów sprawił dzieciom ogromną radość. Przedszkolaki zapowiedziały, że w przyszłym roku znów tu przyjadą.


Festyn

Dnia  05.06.2011r na parkingu strzegomskiego OSIR-u odbył się XIV Festyn Dziecięcy pod hasłem: „Żyjmy zdrowo w czystym środowisku”. Nasze przedszkolaki zaprezentowały swoje umiejętności taneczne. Zatańczyły walca, rock end rolla i układ do piosenki M. Jeżowskiej „Porcelanowe Laleczki”. Występ bardzo się podobał. Dzieci nagrodzone zostały gromkimi brawami.


„Optymistyczni rodzice – optymistycznym dzieciom”

Dziecięcy optymizm to skarb, którego nie brakuje w naszym optymistycznym przedszkolu. Już od 4 lat realizujemy ogólnopolski program „Optymistyczne Przedszkole”. Zdobyty Certyfikat zobowiązuje nas do dalszych działań, które zmierzają do osiągania coraz wyższych celów wychowawczych. Realizacja programu to działania nie tylko nauczycieli, dzieci ale także rodziców przedszkolaków. Można się było o tym przekonać 1 czerwca. Z okazji Dnia Dziecka rodzice z Klubu „Optymistyczni Rodzice” przygotowali dzieciom niespodziankę. Brawurowo wystąpili w bajce pt. "Kopciuszek". Przedszkole zmieniło się w bajkową krainę. Umiejętności aktorskie rodziców, piękne stroje i scenografia wzbudziły zachwyt wśród dzieci i przybyłych gości. Twarze najmłodszych pełne były wypieków, radości i uśmiechu. Aktorzy zostali nagrodzeni niekończącymi się oklaskami. W tym dniu dzieci odwiedził Zastępca Burmistrza Strzegomia Pan Wiesław Witkowski, Naczelnik Wydziału Oświaty Pani Urszula Podsiadły- Szubert, Zastępca Naczelnika Oświaty Pani Anna Góralska oraz Pani Grażyna Kuczer Rzecznik Urzędu. Goście obdarowali dzieci słodyczami. Nie zabrakło także innych niespodzianek. Przedszkolaki otrzymały także nowe zabawki. Do końca dnia trwała wspaniała zabawa. Dzieci wspólnie z rodzicami uczestniczyły w konkursach, grach i tańcach. Po dniu pełnym atrakcji najlepiej smakowały kiełbaski z grilla. Był to dzień niezapomnianych wrażeń, pełen radości, uśmiechu i zabawy.


„Kocham Cię Mamusiu, kocham Cię Tatusiu”

W dniach 26 i 27 czerwca 2011 r. bardzo uroczyście obchodziliśmy ,, Dzień Mamy i Taty”. W tych dniach każda grupa gościła swoich rodziców. Wiersze , piosenki i tańce w wykonaniu dzieci były wspaniałym prezentem. Nie zabrakło też własnoręcznie przygotowanych upominków oraz niespodzianek. W podziękowaniu za przepiękne życzenia mama Anitki Zielepuzy poczęstowała dzieci wspaniałym tortem z tryskającą ogniem fontanną, który uroczyście wjechał na salę. Po uściskach, całuskach i łzach wzruszenia rozpoczęły się wspólne tańce i wesoła zabawa.


IV Obrady Sejmu Dziecięcego – „W poszukiwaniu dobrej miłości”             

  „Dzisiejszy człowiek, który żyje miłością i pięknem, to dziecko, które wczoraj żyło radością”. To hasło przyświecało dzieciom  podczas IV Obrad  Optymistycznego Sejmu Dziecięcego. Realizując program Optymistyczne Przedszkolne, w dniu 20 maja 2011r  dzieci uczestniczyły w sejmowej debacie na temat: „W poszukiwaniu dobrej miłości’’ Przedszkolaki  wcieliły się w role posłanek i posłów. Uroczystości towarzyszyła atmosfera powagi - odświętny, galowy strój. Nad porządkiem obrad sejmu czuwał marszałek  wyłoniony spośród społeczności przedszkolnej – Maja Struzik. Mali posłowie wysuwali swoje postulaty poszczególnych punktów ustawy, które dotyczyły tematu bardzo ważnego. W wyniku debaty powstał „Dekalog Dobrej Miłości”. Został on jednogłośnie przyjęty i przekazany do publicznej wiadomości. Starszaki złożyły pod nim swój podpis, a młodsze dzieci odcisk paluszka na znak, że zgadzają się z treścią dokumentu. Nie zabrakło wesołej piosenki jak na Optymistyczne Sejm przystało. Warto posłuchać dzieci, bo one najlepiej wiedzą czego im brakuje i kiedy się je krzywdzi.

Dekalog  Dobrej Miłości uchwalony i zatwierdzony podczas IV Obrad Sejmu Dziecięcego dnia 20 maja 2011r

1.     Kochaj mnie;

2.     Nie kłam;

3.     Nie porównuj mnie do innych;

4.     Nie obrażaj mnie;

5.     Uśmiechaj się do mnie;

6.     Przytulaj mnie;

7.     Nie krzycz na mnie;

8.     Nie bij mnie;

9.     Baw się ze mną;

10.   Rozmawiaj ze mną.


Tydzień Europejski

Edukacja Europejska znalazła stałe miejsce w planie pracy naszego przedszkola W dniu 4 maja 20011r przedszkolaki rozpoczęły podróż po Europie. Poszczególne grupy poznawały wybrane kraje Unii Europejskiej- Polskę, Niemcy, Włochy, Francję, Grecję. Odbyły się liczne prezentacje multimedialne. Dzieci poznawały historię, położenie geograficzne i kulturę danego kraju. Wiedzą jakie barwy narodowe posiadają wybrane kraje, znają ich stolice i hymn. Uczyły się tańców ,zabaw ze śpiewem i powitania w różnych językach . Najwięcej frajdy sprawiło dzieciom przygotowywanie charakterystycznych dla poszczególnych krajów potraw narodowych-pizza, sałatka grecka, ciasteczka francuskie ,kompozycja smakowa różnych gatunków sera .
Uroczystym podsumowaniem Tygodnia Europejskiego była muzyczna podróż po pięknych unijnych krajach. Dzieci są świadome, że nie są same na świecie, że obok nich żyją ludzie innych narodowości i kultur. Poprzez realizację zadań edukacji europejskiej kształtujemy u dzieci poczucie europejskiej tożsamości oraz przynależności i szacunku do własnego narodu.


Wielkanocny Zajączek
 

Wiosna… wszystko budzi się do życia, kwitną kwiaty, zielenią się drzewa, a wraz z wiosną czekamy na przepełnione tradycjami święta. Wielkanoc – czas radości i oczekiwania. To czas wielkich przygotowań, malowania pisanek ,strojenia koszyczków wielkanocnych, szukania prezentów schowanych przez Zajączka. W naszym przedszkolu klimat świąteczny panował już dużo wcześniej dzięki świątecznej dekoracji całego przedszkola. Wszystkie grupy przedszkolaków wykonały przeróżne ozdoby i dekoracje świąteczne z których powstała piękna wielkanocna wystawa. Na kilka dni przed Wielkanocą , swoją wizytę w przedszkolu zapowiedział ,,Zajączek Wielkanocny ‘’.Dzieci czekały na niego z niecierpliwością. Po śniadaniu wyruszyły tajemniczymi śladami na poszukiwanie zajączka. Znaleźć zająca to nie taka prosta sprawa. Najpierw każda grupa musiała wykonać pewne zadania, których treść Zając ukrył w kopertach pod krzaczkami. Wszystkie zadania dzieci wykonały bezbłędnie .Potem było wielkie szukanie koszyczków .A w koszyczku same słodkości. Szkoda , że takie poszukiwania są tylko raz w roku. Ale świątecznych niespodzianek było więcej .W piątek do dzieci z zajączkiem przyjechali goście : Pan Zbigniew Suchyta Burmistrz Strzegomia , Pan Wiesław Witkowski zastępca Burmistrza oraz Pani Grażyna Kuczer Rzecznik Prasowy . Pan Burmistrz złożył wszystkim wielkanocne życzenia oraz częstował słodkościami. Życzymy wszystkim Wesołych Świąt.


XIII Jarmark Wielkanocny


Tradycyjnie w Niedzielę Palmową odbył się XIII Jarmark Wielkanocny ,w którym jak co roku wzięły udział nasze przedszkolaki . Dzieci wystąpiły w wielkanocnym programie artystycznym ,,Wielkanocne króliczki” i ,,Taniec kurczaczków”. Na scenie zapanował prawdziwie świąteczny nastrój . Pogoda i humory wszystkim dopisały.


 

Jazda konna naszych przedszkolaków

W ramach zajęć dodatkowych w naszym przedszkolu raz w tygodniu grupa przedszkolaków uczęszcza na zajęcia jazdy konnej , które odbywają się w Stadninie Koni w Żółkiewce. Dzieci dowożone są busem pod opieką nauczyciela, Pani Basi Polinkiewicz. Podczas pierwszych zajęć dzieci poznały nowe terminy jeździeckie, zasady zachowania się przy koniu, a także  zachowania się na ujeżdżalni  i krytej hali. Pani Ola Konarska uczyła także dzieci jak dbać i pielęgnować konia. Po takiej lekcji przyszedł czas na pierwszą przejażdżkę  pod fachową opieką instruktorów. Przedszkolaki  z wypiekami na twarzy  odważnie siedziały na koniu, wykonując polecenia wydawane przez instruktorów. Nagrodą za odwagę na pierwszych zajęciach było spotkanie z malutkimi źrebaczkami. Była to lekcja pełna niezapomnianych wrażeń. Dzieci z niecierpliwością czekają na następne zajęcia.


Konkurs plastyczny - "Ulubieńcy dziecięcych spektakli teatralnych"

W ramach Strzegomskich spotkań z Teatrem Strzegomskie Centrum Kultury ogłosiło konkurs plastyczny dla przedszkolaków pod hasłem ,,Ulubieńcy dziecięcych spektakli teatralnych”. Z prac wykonanych przez dzieci w holu przedszkola zorganizowaliśmy galerię którą mogli podziwiać rodzice. W dniu 23 marca 2011r  komisja wyłoniła zwycięzców. Oficjalne ogłoszenie wyników oraz wręczenie  nagród odbyło się w SCK w dniu 25 marca 2011r.

Nagrodzonym dzieciom serdecznie gratulujemy :

I   miejsce  -  Franio Kwiatkowski

II  miejsce   - Weronika Trybuszek

III  miejsce   -Wiktoria Vancisin

Wyróżnienia – Julia Rut i Kornelia Janicka


KONFRONTACJE POETYCKIE

Już po raz kolejny nasze przedszkolaki wzięły udział w Konfrontacjach Poetyckich w SCK w Strzegomiu. Dzieci zaprezentowały się w utworach poetyckich pt "Wilk u dentysty", ,,Dwa koguty "", Kwiaty wiosny "", oraz w przedstawieniu ,,Witaj Wiosenko"" Mali wykonawcy spisali się na medal za co nagrodzeni zostali gromkimi brawami a od organizatorów otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.


PRZYSZŁA DO NAS WIOSNA

21 marca radośnie i uroczyście powitaliśmy wiosnę. Spotkanie z wiosna rozpoczęliśmy z przedszkolakami z innych przedszkoli wspólnym korowodem ulicami miasta. Na czele korowodu maszerowała ogromna Marzanna symbolizująca zimę. Wiosenny korowód na początku swojej wędrówki zawitał do Urzędu Miasta.Przedstawicielom naszych władz dzieci wręczyły piękne kwiaty znamionujące nadejście wiosny.W zamian dzieci obdarowane zostały słodkimi upominkami. Przy akompaniamencie młodzieżowej orkiestry dętej przemaszerowaliśmy na plac przy SCK w Strzegomiu. Na Marzannę czekał już wóz strażacki który wywiózł ją w nieznanym kierunku. Po powrocie do przedszkola świętowaliśmy przyjście wiosny.Grupa teatralna pod kierunkiem Pani Danusi zaprosiła wszystkie dzieci na przedstawienie ,,Witaj Wiosenko""Wszystkim humory dopisywały bo był to prawdziwie radosny wiosenny dzień.


Uczymy się matematyki.

  W naszym przedszkolu  uczymy  się matematyki podczas zabawy  w oparciu o metodę Edyty Gruszczyk- Kolczyńskiej ,,Dziecięca matematyka ‘’. Każdy starszak   ma  ,,zaczarowane pudełeczko ‘’ w którym znajduje się mały miś, klamerki ,centymetr krawiecki ,guziki ,liczmany ,tasiemki. Podczas realizacji tych zajęć dzieci zdobywają podstawy  wiadomości i umiejętności matematyczne. Kształtują swoją orientację w przestrzeni, uczą się wychwytywać rytmiczność, doskonalą dziecięce liczenie, dodają i odejmują na konkretach, zbiorach zastępczych, próbują liczyć w pamięci. Rozwiązują proste zadania tekstowe, uczą się mierzyć i ważyć. Dużym zainteresowaniem cieszą się zajęcia z zakresu rytmicznej organizacji czasuRadość z liczenia i mierzenia rozwija matematyczne ukształtowanie umysłu, które jest najważniejszym wskaźnikiem uzdolnień matematycznych. Chcemy, aby matematyka w dalszym kształceniu  była dla przedszkolaków łatwa i przyjemna.


Poznajemy Świat

W dniach 14-18 03.2011r„Starszaki” realizowały projekt „Jestem cząstką świata”. W zajęciach uczestniczyły również dzieci z młodszych grup wiekowych. Swoja wędrówkę po świecie dzieci rozpoczęły od swojego rodzinnego miasta. Zwiedziły najważniejsze zabytki i miejsca pamięci w Strzegomiu. Podczas prezentacji multimedialnych poszerzały swoje wiadomości o wszystkich kontynentach świata . Poznały inne kultury, ciekawe krajobrazy, charakterystyczną florę i faunę. Jednym z elementów realizowanego projektu była tematyka związana z Układem Słonecznym .Dzieci wiedzą że Ziemia nie jest jedyną planetą, wiedzą jak nazywają się inne planety ,że Słońce zajmuje centralne miejsce w Układzie Słonecznym. Swoje przeżycia zawarły w licznych pracach plastyczno- technicznych. Przedszkolaki zaciekawiły się szczególnie podróżami kosmicznymi. Z dużą inwencją twórczą budowały z kartonów księżycowy krajobraz. Powstała wystawa pt. ,, Mieszkańcy innych planet”’ Niektórzy łączą swoją przyszłość z wyprawami na inne planety. Życzymy im realizacji swoich marzeń.


Święto Czekolady

Święto Czekolady brzmi ciekawie i bardzo smacznie. Już po raz piąty  w naszym przedszkolu w dniach 07-11 luty 2011r odbyło się przemiłe spotkanie z ulubieńcami wszystkich małych i dużych – czekoladą.

Dzieci ze wszystkich grup wiekowych przez cały tydzień wykonywały zadania przekazane im przez Czekoladową Wróżkę. Zapoznały się z historią czekolady skąd pochodzi, z czego jest zrobiona jak wygląda proces technologiczny produkcji i jakie są jej rodzaje. Poznały „Czekoladową piosenkę” i „Czekoladowy wierszyk”. Podczas zagadek smakowych rozpoznawały różne rodzaje czekoladowych przysmaków. Wykonały prace plastyczno- techniczne „Łódeczki”, „Domki”, „Rybki”, „Szyszki”. Bawiły się w „Fabrykę czekolady”. Produkowały ciasteczka, wafle z wiórkami, orzechami, rodzynkami, czekoladki z nadzieniem i bez nadzienia. Starszaki rzeźbiły w czekoladzie a maluchy wykonały czekoladowy tort z galaretką.

Wszystkie grupy wykonały zadania na medal. Atrakcyjne efekty prac dzieci z zachwytem podziwiali rodzice oglądając wystawę w przedszkolnym holu. Największą atrakcją naszego święta był moment kiedy wytrysła czekoladowa fontanna. Na zakończenie spotkania Czekoladowa Wróżka zaprosiła wszystkie dzieci do wspólnej zabawy i degustacji czekoladowych przysmaków

Pyszne były te zajęcia. Wszystkie dzieci myślą już o Święcie Czekolady w przyszłym roku.


Wielki Bal u Królowej Śniegu

Na ten dzień wszystkie przedszkolaki czekały z utęsknieniem. W dniu 31 stycznia Przedszkole „Miś Uszatek” zmieniło się w lodową krainę. W scenerii komnaty lodowej odbył się „Wielki Bal u Królowej Śniegu”, Na bal przybyły księżniczki, królewicze, rycerze, wróżki, motylki, biedronki supermeni.  Kiedy rozległy  się pierwsze rytmy wesołej muzyki , wszystkie bajkowe postaci z wielką ochotą rozpoczęły pląsy i tańce. W przerwach dzieci brały udział w grach i konkursach.  Zwycięzcy nagradzani byli lodowymi niespodziankami. Minusowa temperatura za oknami tylko potęgowała atmosferę polarnego bieguna. Chociaż zabawa odbyła się w lodowej komnacie  to atmosfera zabawy i  gorące serduszka dzieci ogrzały lodowy pałac Królowej Śniegu.


100 lat dla Babci i Dziadka!

Jak co roku dzieci z każdej grupy zaprosiły swoje Babcie i swoich Dziadków do przedszkola . Z okazji ich święta przedszkolaki przygotowały piękne programy artystyczne z tańcami i życzeniami oraz słodki poczęstunek. Piękne portrety Babci i Dziadka wykonane przez starszaki zawisły w przedszkolnej galerii. W podziękowaniu za miłość, troskę i opiekę dzieci podarowały swoim gościom własnoręcznie zrobione kwiaty, serca oraz laurki. Były to wyjątkowe spotkania pełne miłości, radości, szczęścia i dumy ze swoich wnuków.


Babcie i dziadkowie czytają nam bajki.

Nasze przedszkole od lat uczestniczy w akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom ‘’a nadchodzące Święto Babci i Dziadka stało się wspaniałą okazją aby czytanie bajek propagować wśród tak kochanych i bliskich dzieciom osób. Przedszkolaki zapraszały do przedszkola swoje babcie i dziadków, którzy czytali swoim wnukom bajeczki .Gościliśmy babcię Monikę , babcię Basię , dziadka Gienia, babcię Halinkę. Dzieci chętnie słuchały czytanych bajek a następnie zapraszały do wspólnej zabawy. Takie spotkania uczą dzieci okazywania szacunku i wdzięczności , budują mocną więź miedzy dorosłym i dzieckiem a także rozbudzają w dziecku nawyk czytania i zdobywania wiedzy.


Optymizm w dużej dawce trafił do Naszego "Misia Uszatka".

 W dniach od 06.01.20011 r. do 08.01.2011 r. w Kraskowie odbył się IX Królewski Zjazd Optymistycznych Przedszkoli. Jednym z punktów Zjazdu była studyjna wizyta 120 uczestników w Publicznym Przedszkolu Nr 2 im. Misia Uszatka w Strzegomiu.
Uczestnikami tego spotkania byli dyrektorzy i nauczyciele przedszkoli z całej Polski realizujący program Optymistyczne Przedszkole.
Na spotkanie przybył także Pan Wiesław Witkowski zastępca burmistrza Strzegomia oraz Pani Mirela Nawrot, współautorka programu i organizatorka zjazdu.
Przedszkolaki w sposób urzekający zaprezentowały się w programie artystycznym w pięknej etiudzie baletowej i optymistycznych wierszach. Nasz wspaniały Klub Optymistycznych Rodziców brawurowo zaprezentował spektakl teatralny "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków". Uczestnicy spotkania nagrodzili owacjami na stojąco naszych wspaniałych rodziców. Słów podziwu i zachwytu nie było końca. Uczestniczki IX Królewskiego Zjazdu podkreślały, z pewną dozą zazdrości, że w Strzegomskim Misiu Uszatku mamy taką "Optymistyczną Perłę", jaką jest Klub Optymistycznych Rodziców.
Goście poznali osiągnięcia i dorobek naszego przedszkola podczas prezentacji multimedialnej oraz wystawy w holu przedszkola.
Swoje wrażenia uwiecznili pamiątkowymi wpisami do kroniki przedszkolnej. Spotkanie to było okazją do przedstawienia sposobów realizacji zadań programu, promocji przedszkola, a także wymiany doświadczeń.
W ramach IX Królewskiego Zjazdu Optymistycznych Przedszkoli jego uczestnicy przedstawili swoje propozycje herbu Optymistycznych Przedszkoli. Oficjalny herb zostanie wyłoniony przez jury i zaprezentowany na X Jubileuszowym Zjeździe.
Mamy cichą nadzieję, że nasza propozycja herbu zostanie zauważona w ocenie jury.
Relację ze spotkania Optymistycznych Przedszkoli w naszym Misiu Uszatku można było obejrzeć w wydaniu telewizyjnych wiadomości FAKTY TV Wrocław.


„ Jest taki dzień, bardzo ciepły choć grudniowy…..”. Jasełka

Tradycyjnie nadchodzące Święta Bożego Narodzenia dzieci z naszego przedszkola uświetniły przedstawieniem Jasełek.

Wyjątkowa scenografia i kostiumy wprowadziły dzieci i licznie przybyłych rodziców w nastrój najcieplejszych świąt, jakim jest Boże Narodzenie.

Ogromnym emocjom i „tremie aktorskiej” dzieci występujących  w przedstawieniu towarzyszyło wzruszenie i zdumienie rodziców maluchów oglądających swoje pociechy w pierwszej w ich życiu roli aktorów. Oczy rodziców oglądających występ dzieci „ przystrojone” były łzami wzruszenia. Bo któż nie wzruszy się oglądając swoje ukochane pociechy w roli pięknych postaci : Aniołków i Gwiazdeczek. Wszak tak potocznie nazywamy swoje dzieci.

Piękne życzenia, kolędy, pastorałki i tradycyjnie słowa piosenki Czerwonych Gitar „ Jest taki dzień” dopełniły to wzruszające przedstawienie. Choć to kolejne Jasełka przygotowane przez nasze dzieci, na ich twarzach  także nie zabrakło  wzruszenia.

W naszym Przedszkolu Święta już się rozpoczęły.

Z okazji  Świąt  Bożego Narodzenia  składamy  wszystkim dzieciom i rodzicom najcieplejsze życzenia dobrych, pełnych radości Świat oraz  masy prezentów pod choinką.

              WESOŁYCH ŚWIĄT !!!!!      OPTYMISTYCZNYCH !!!!

 


Radosny świąteczny czas .

Już od początku  grudnia w naszym przedszkolu zapanowała świąteczna atmosfera. Przygotowania do świąt rozpoczęliśmy od ubierania przedszkola w świąteczne dekoracje. Nie obyło się bez suszenia owoców oraz pieczenia i dekorowania pierniczków które zawisły na choinkach. Najwięcej pracy włożyły starszaki w wykonanie bożonarodzeniowej szopki, która stanęła w holu przedszkola obok choinki  Miłym świątecznym akcentem było przedstawienie ,,Krakowska szopka bożonarodzeniowa”. Dzieci poznały  obrzędy i bożonarodzeniowe tradycje. Pozostało nam tylko czekać na pierwsza gwiazdkę .


,,Zielony słonik" w przedszkolu.

Dnia 17 grudnia 2010r nasze przedszkole  odwiedził sympatyczny gość- Zielony słonik , który postanowił zaprzyjaźnić się z przedszkolakami. Dzieci były mile zaskoczone z tej wizyty.  Chętnie śpiewały swoje ulubione piosenki ,oraz brały udział w różnych konkursach. Było dużo radosnej zabawy. W podziękowaniu zielony słonik wręczył dzieciom świąteczne upominki i pozował do wspólnego zdjęcia.


Podsumowanie II projektu ekologicznego ,,Chociaż  mało mamy lat ,dbamy o czysty świat”

Przedszkolaki z naszego przedszkola  dobrze wiedzą jak bardzo ważne są działania na rzecz  ochrony najbliższego środowiska. Edukacja ekologiczna to jeden z głównych priorytetów pracy przedszkola. W okresie od grudnia 2009r do października 2010r   realizowaliśmy  już  drugi projekt przedszkolnej edukacji ekologicznej   pt .Chociaż  mało mamy lat dbamy o czysty świat.’”                                                                                                                                              Projekt współfinansowany był z  Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  we Wrocławiu oraz Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska w Strzegomiu.  Realizacja programu obejmowała cztery obszary tematyczne : Człowiek i środowisko , Energia odnawialna i nieodnawialna, Woda –źródło życia, Ziemia - nasz dom. Przedszkolaki wzięły udział w wielu akcjach środowiskowych , konkursach, wycieczko- warsztatach .Podczas zajęć dydaktycznych prowadziły obserwacje ,proste doświadczenia , eksperymenty , zabawy badawcze .Zdobytą wiedze ,wrażenia i spostrzeżenia dzieci prezentowały  w różnorodnych pracach plastycznych .Sposoby realizacji projektu dokumentowane były na stronie internetowej przedszkola ,Urzędu Miasta, w lokalnej prasie ,oraz przedszkolnej galerii fotografii. Przedszkole wydało folder z prezentacją realizowanego projektu. Wartość całego projektu wyniosła 18.000 zł. Dzięki pozyskanym środkom finansowym  przedszkole wzbogaciło  się o nowy sprzęt ;  projektor, ekran ,szafki i regały  do kącika przyrody ,tablice prezentacyjne ,  mikroskopy, globusy , modele Ziemi ,modele Układu Słonecznego, wiatrowskazy, wiatromierze, podstawy magnetyczne z magnesami ,gry , układanki , plansze ekologiczne i ksiązki o tematyce ekologiczno- przyrodniczej. Program  uzupełnił i wzbogacił działania edukacyjne przedszkola o nowe treści  i zadania. Edukacja ekologiczna dostarczyła naszym dzieciom wielu doświadczeń niezbędnych dla rozwoju wszystkich sfer osobowości i przyczynia się do wykształcenia w dzieciach świadomości , że są one częścią środowiska.


Noc w przedszkolu w oczekiwaniu na Mikołaja

Wiadomo że Mikołaj przychodzi w  nocy gdy wszyscy śpią. Nasze przedszkolaki  postanowiły poczekać i sprawdzić czy rzeczywiście  do nich przyjdzie. Na tę magiczną noc  czekały  cały rok. Wieczorem dzieci  z wypiekami na twarzy stawiły się w przedszkolu. W oczekiwaniu na przybycie wyjątkowego gościa  spędziły wieczór bardzo wesoło i radośnie. Z dziećmi bawiły się także  wolontariuszki  z Gimnazjum  Nr 1 w Strzegomiu i rodzice. Po wspólnej kolacji przyszedł czas na odpoczynek . Przy bajkach czytanych przez mamę Igora i Kornelki zapadły w spokojny sen  z marzeniami i myślami  czy na pewno Św. Mikołaj przyjdzie . Rzeczywiście  przyszedł nocą. Zadzwoniły dzwoneczki i w drzwiach sali pojawiła się znajoma postać  w czerwonym płaszczu. Dzieci  z radością powitały  Mikołaja, który przyniósł ze sobą wór pełen prezentów. Nasz  wspaniały gość pozostał z dziećmi na dłużej .Rano witał dzieci przychodzące do przedszkola, odwiedził maluchy i obdarował je prezentami. Potem odbył się wspólny bal. Mikołajowi ciężko było się rozstać z przedszkolakami, zapewnił jednak że wróci do nas za rok. Było to niezwykle spotkanie z wielkim przyjacielem wszystkich dzieci. Nikt nie płakał za mamą i nie bał się spać w przedszkolu. Było to spotkanie z prawdziwym Św. Mikołajem.


Zabawy w krainie Misiolandii .

25 listopada przypada jedno z najsympatyczniejszych świąt. Tego dnia wszystkie misie obchodzą  swoje święto. W naszym przedszkolu ten dzień obchodzimy bardzo uroczyście i radośnie. Głównym bohaterem naszego święta był oczywiście nasz patron Miś Uszatek. Jak co roku przedszkolaki przyniosły do przedszkola swojego  ukochanego  Misia. Wszystkie misie zasiadły w przedszkolnej galerii . W każdej grupie  powstały wystawy  książeczek i bajek których głównymi bohaterami są misie  , a także wystawy prac plastycznych z  miniowymi   portretami  . Całe przedszkole  zamieniło się w misiową krainę i rozpoczęła się wesoła zabawa. Każda grupa wybrała swoich reprezentantów do udziału w konkursach. Dzieci zostały podzielone na cztery zespoły :pieski ,misie , koguciki i zajączki. Wszystkie dzieci wykazały się wiedzą na temat pochodzenia pluszowego misia, znajomością misiowych przysmaków i zwyczajów , znają przyjaciół Misia Uszatka. Było  układanie miniowych puzzli .rysowanie portretów misia z zawiązanymi oczami , wybory najmniejszego i największego misia.  Wspólna zabawa zakończyła się tańcem z pluszowym przyjacielem oraz wspólną fotografią. Był  to bardzo udany misiowy dzień.


Bajka „Podróż za uśmiech”

       19 listopada w naszym przedszkolu gościliśmy aktorów Teatru Humoru Igraszka  w Wałbrzychu z przedstawieniem „Podróż za uśmiech”. Spektakl dostarczył mnóstwo wrażeń, był barwny i dynamiczny. Podczas wspólnej zabawy dzieci przemierzyły wiele krajów świata. Przedszkolaki brały czynny udział w przedstawieniu, a radość i szczęście nie opuszczały ich twarzy. 


11 listopada – Dzień Niepodległości.

 W dniu 10 listopada w naszym przedszkolu odbyła się podniosła uroczystość upamiętniająca rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości ..Akademia stała się okazją do realizacji zamierzeń programowych mających  na celu propagowanie tradycji narodowych ,znajomość  ogólnopolskich świąt ,symboli i przynależności narodowej. Uroczystość rozpoczęliśmy wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego .Następnie dzieci recytowały wiersze patriotyczne , zatańczyły poloneza i krakowiaka .Wszystkie przedszkolaki  znają hymn państwowy , godło i barwy narodowe .Uczą się szacunku dla tradycji i narodowych ,pamiętają o przodkach ,interesują  się historią i teraźniejszością .Patriotyzmu trzeba uczyć i pielęgnować  od najmłodszych lat ,i to jest zadanie dla nas wszystkich.


Zabawy badawcze – „Otwieramy oczy, uszy, nos i ręce”

       Realizując program ekologiczny „Chociaż mało mamy lat, dbamy o czysty świat” dzieci aktywnie uczestniczyły w poznawaniu przyrody poprzez obserwowanie, badanie i eksperymentowanie. Realizacja programu obejmowała cztery bloki tematyczne: Człowiek i środowisko, Energia naszym bogactwem, Woda źródło życia, Ziemia nasz dom.

       Podczas codziennych zajęć dzieci zapoznawały się z naszą galaktyką, prowadziły obserwacje przez teleskop. Dowiedziały się, że Ziemia nie jest samotną planetą, tylko jedną z wielu w Układzie Słonecznym. Mogły się o tym przekonać podczas zabaw z jego modelem. Poznały znaczenie i sposoby pozyskiwania energii, w tym działanie koła wodnego. Prowadziły doświadczenia i eksperymenty z powietrzem, magnesami. Poznały strukturę i budowę wnętrza Ziemi. Bawiły się wykonanymi przez siebie  modelami wulkanu. Podczas wycieczek posługiwały się mapą, planem, kompasem.

       Edukacja ekologiczna dostarcza naszym dzieciom wielu doświadczeń niezbędnych dla rozwoju wszystkich sfer osobowości i przyczynia się do wykształcenia w dzieciach świadomości, że są one częścią środowiska.


Festiwal Ekologicznej Piosenki.

O tym jak  bardzo rozśpiewane są nasze przedszkolaki  można  było się przekonać podczas Festiwalu Piosenki Ekologicznej który odbył się w naszym przedszkolu w dniu 5 listopada 2010r.Mottem przewodnim festiwalu było  :,, Piękna Ziemia- Piękny Świat w przedszkolnej piosence”.  Pierwszym etapem festiwalu były eliminacje w  grupach które wyłoniły przedstawicieli do konkursu głównego.  Finaliści kolejno prezentowali się wykonaniem piosenki ekologiczno –przyrodniczej. Każdy występ nagradzany był gromkimi brawami. Nie było przegranych ,wszyscy wykonawcy nagrodzeni zostali pierwszą nagrodą .Każdy uczestnik festiwalu otrzymał upominek i słodycze .Mamy nadzieję , że kolejne festiwalowe spotkania będą dla przedszkolaków chwilami radości i wspaniałej  zabawy oraz początkiem do dalszej kariery piosenkarskiej małych artystów.


TURNIEJ WIEDZY EKOLOGICZNEJ

 
Dnia 29.10.2010r. w naszym przedszkolu odbył się "Turniej Wiedzy Ekologicznej", podsumowujący projekt "Chociaż mało mamy lat, dbamy o czysty świat."
Poprzez wspólną zabawę drużyny złożone z dzieci z każdej grupy, wykazały się posiadanymi wiadomościami i umiejętnościami.
Wiele radości i satysfakcji przyniosło im uczestnictwo w przygotowanych konkurencjach, polegających m.in. na ułożeniu puzzli przedstawiających zwierzęta i podanie ich nazwy, rozpoznanie odgłosów zwierząt płyty CD, rozwiązywanie zagadek słownych. Duże zaangażowanie musiały drużyny wykazać podczas konkurencji "Posegreguj śmieci", w której należało ułożyć ilustrację śmieci "przy odpowiednich pojemnikach". W "mini teście" odpowiadały na pytania podnosząc lizak z odpowiednią cyfrą (1,2,3). W zabawie "Rzut ekologiczny" drużyny wykazały się umiejętnością rzucania papierową kulką do kosza.
Nad poprawnością wykonywanych zadań czuwało powołane jury.
Wszystkie uczestniczące drużyny zostały wyróżnione cennymi nagrodami.
Poprzez tę formę zabawy sprawdzono umiejętności i wiadomości dzieci z obszaru edukacji ekologicznej, a także kształtowania postawy współpracy i zaangażowania w powierzone zadania.
 

Pasowanie na starszaka.

Uroczystość pasowania zapisała się już na stale w kalendarzu uroczystości naszego przedszkola .Zgodnie z tym kalendarzem w październiku każdego roku dzieci przyjmowane są  uroczyście w poczet  starszaków i przedszkolaków. To bardzo ważny dzień w życiu przedszkolaków ,gdyż zdają  swój pierwszy  ,,egzamin dojrzałości”, którego świadkami są koledzy koleżanki ,rodzice i zaproszeni goście .Uroczystość  rozpoczęły starszaki  pięknym polonezem .Po wspaniałym występie  nadszedł  czas na najważniejszy moment uroczystości. Pani dyrektor przyjęła  od dzieci ślubowanie ,po czym   magicznym ołówkiem pasowała każdego na starszaka.. Na pamiątkę  tego ważnego wydarzenia dzieci otrzymały pamiątkowe medale ,,Starszak roku 2010” .Dopełnieniem uroczystości był słodki poczęstunek w postaci tortu, który z wielką pompą i fajerwerkami wjechał na salę .Gratulujemy starszakom i życzymy wielu sukcesów i samych radosnych chwil spędzonych w przedszkolu.


W krainie Przytulandii

 
W dniach 20-24 września realizując program optymistycznego przedszkola. zorganizowaliśmy ,,Tydzień Optymisty ‘,który zakończył się wesołym ,,Dniem Przytulania”’. Tego dnia przedszkole zamieniło się w Krainę Przytulandii. Przytulanie to najprostszy sposób ,by podarować drugiemu człowiekowi odrobinę ciepła. Przytulać potrafi każdy ,nikogo nie trzeba uczyć ,a na pewno naszych przedszkolaków. Świętowanie rozpoczęły maluszki pieczeniem ciasteczkowych serduszek .Biletem wstępu do wspólnej zabawy były wykonane przez dzieci kolorowe serduszka Atrakcją tego dnia było przejście przez ,,bramę serdeczności ‘’ która prowadziła do krainy przytulania Potem była już wesoła optymistyczna zabawa.
 

Dni Ziemi Strzegomskiej

 
18 września 2010 roku dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w obchodach Dni Ziemi Strzegomskiej. Zaprezentowały mieszkańcom naszego miasta układ do utworu Fryderyka Chopina oraz taniec latyno - amerykański „cha cha”. Brawom nie było końca
 

Spotkanie z jesienią.

 
Tegoroczna jesień przyszła do nas ciepła i słoneczna. Witaliśmy ją z uśmiechem, w radosnych nastrojach. Dzieci pomogły przyozdobić jej żółto-pomarańczową suknię kolorowymi liśćmi, śpiewały jesienne piosenki oraz rozwiązywały zagadki. Pani Jesień zaprosiła nas do lasu. Tam dalej roztaczała swe uroki. Słuchaliśmy głosów lasu, wdychaliśmy woń jesiennej roślinności, prowadziliśmy obserwacje oraz zbieraliśmy jej dary. Bogatsi o wspaniałe przyrodnicze przeżycia wróciliśmy do przedszkola by podzielić się nimi z młodszymi kolegami
 

Bezpieczny przedszkolak.

 
W miesiącu wrześniu zajęcia przedszkolne rozpoczynamy od realizacji zagadnień związanych z bezpieczeństwem dzieci w domu i przedszkolu. Realizacje tego tematu rozpoczęliśmy od wycieczki na skrzyżowanie ulic z sygnalizacją świetlną. Na przejściu bez sygnalizacji dzieci przeszły na drugą stronę ulicy pod opieką ”Pani Stopki”. Następnie spotkaliśmy się z Panem Policjantem sierż. Sebastianem Bujalskim w strzegomskim Komisariacie Policji. Pan policjant pokazał dzieciom pomieszczenia, w których pracują policjanci, a one zaprosiły go do naszego przedszkola. Dzieci doskonale wiedzą, że przez jezdnię można przechodzić tylko w wyznaczonym do tego miejscu, znają dużo znaków drogowych i zasady działania sygnalizatora świetlnego oraz numer alarmowy na policję. Wyposażone w taką wiedzę z radością spotkały się z gościem. Pan policjant uczył dzieci jak zachować się w kontaktach z obcymi osobami, opowiadał jakie niebezpieczeństwa mogą spotkać dzieci zarówno w domu jak i na podwórku. Dzieci poznały wyposażenie radiowozu oraz podręcznym sprzętem każdego policjanta. Opowiadał o wielu ciekawych zdarzeniach z jakimi spotkał się podczas wykonywania swojej służby. Dużo radości sprawiły dzieciom ćwiczenia w przechodzeniu przez pasy, prawidłowa jazda na rowerku i zagadki o znakach drogowych. Spotkanie z Panem Policjantem było ciekawym, pouczającym przeżyciem, dostarczyło dzieciom wiele emocji i radości.
 

Witamy w przedszkolu.

   
W środę 1 września "Miś Uszatek" radośnie witał wszystkie dzieci w przedszkolu. Chociaż pierwszy dzień w przedszkolu to zawsze największe przeżycie dla dzieci, które pierwszy raz rozpoczynają edukację, to nasze maluchy spisały się na medal. Tylko niektórym łezka kręciła się w oku. Ale to był pierwszy dzień. Następnego dnia przedszkole wypełnił radosny gwar i uśmiechnięte buzie przedszkolaków.

 
życzymy wszystkim
dzieciom, rodzicom,
nauczycielom samych
radosnych chwil spędzonych
w naszym przedszkolu.