Żegnamy Przedszkole

W dniu 24 czerwca zakończyliśmy kolejny rok przedszkolny. W tym dniu z przedszkolem żegnały się 6-latki. Były wiersze, piosenki, życzenia i łzy rozstania. Pani dyrektor W. Górka podziękowała wszystkim nauczycielom, pracownikom przedszkola i rodzicom za współpracę. Na pamiątkę pobytu w przedszkolu dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy z tablem, książeczki oraz ,,Paszporty do kariery”. Nagrodzeni dyplomami zostali także rodzice ,którzy aktywnie uczestniczyli w życiu przedszkola .Po części oficjalnej czekał na dzieci przygotowany przez rodziców odświętny stół ze słodkościami. Naszym absolwentom życzymy wielu sukcesów w szkole oraz samych radosnych wspomnień związanych z naszym przedszkolem.


Piknik w Stadninie Koni w Żółkiewce.

Miesiąc czerwiec sprzyja wycieczkom, więc wybraliśmy się na kolejną już wycieczkę do Stadniny Koni w Żółkiewce. Korzystając z zaproszenia Państwa Aleksandry i Pawła Konarskich na piknik pojechały nasze najmłodsze przedszkolaki. Już na samym początku czekała na nas niespodzianka. Okazało się, że będziemy mogli przejechać się bryczką. Pani Ola Konarska oprowadziła nas po stajniach, opowiadała nam wiele ciekawych rzeczy o konikach  mogliśmy zobaczyć i pogłaskać małe źrebaczki .Koniki swoim rżeniem powitały nas bardzo radośnie. Po spotkaniu z konikami Pan Paweł Konarski zaprosił wszystkie dzieci na przejażdżkę bryczką, którą pojechaliśmy na pobliską łąkę przy lesie Tam czekały na nas kucyki do których szybko ustawiła się kolejka chętnych na przejażdżkę. Dopełnieniem tego radosnego dnia były kiełbaski pieczone na ogromnym grillu. Był to dzień pełen niesamowitych wrażeń.


Bajkowy tydzień

W ramach realizowanego przez powiat polsko-czeskiego projektu ,,Wrota do bajki’’ nasze przedszkolaki zaprezentowały się na deskach Teatru w Świdnicy. Dzieci wystąpiły w przedstawieniu ekologicznym ,,Na ratunek Ziemi „Nasi mali aktorzy nagrodzeni zostali gromkimi brawami. W przedszkolach odbyła się także akcja czytania bajek przez urzędników i samorządowców. Nasze Przedszkole odwiedziła Pani Sabina Cebula Sekretarz Gminy Strzegom .Przedszkolaki choć dobrze znają bajkę ,,Calineczka” z zainteresowaniem słuchały czytanej przez panią Sekretarz bajki i chętnie odpowiadały na pytania związane z opowieścią. W nagrodę za uważne słuchanie wszystkie dzieci dostały słodkości.


Wycieczka do kopalni w Nowej Rudzie

Realizując projekt ekologiczny zaplanowaliśmy wycieczkę do kopalni. Wizytę w Kopalni Węgla w Nowej Rudzie rozpoczęliśmy od budynku Muzeum gdzie w 4 salach wystawowych zgromadzono eksponaty górnictwa. Dzieci poznały oryginalną dyspozytornię, stanowiącą niegdyś centrum kierowania kopalnią. Wyposażeni w górnicze hełmy weszliśmy do podziemnych wyrobisk górniczych .Przedszkolaki miały okazję zobaczyć dawne maszyny górnicze i wagoniki podziemnej kolejki, służące dawniej do przewożenia ludzi i transportu węgla.. Spacerując labiryntem chodników dzieci spotkały ducha – skarbnika, który wyłonił się z ciemności Do dziś mieszka on w kopalni i strzeże jej tajemnic. Największą atrakcją dla dzieci była przejażdżka podziemną kolejką, którą wyjechaliśmy z kopalni kończąc zwiedzanie. Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do przedszkola.


Optymistycznie w Misiu Uszatku

Optymistyczne dzieci, optymistyczny personel i optymistyczni rodzice. Czy to możliwe? Można się było o tym przekonać 11 czerwca 2010 roku podczas uroczystości z okazji uzyskania przez nasze Przedszkole certyfikatu jakości „Optymistyczne Przedszkole”. W tym radosnym dniu nie zabrakło zaproszonych gości. Uroczystość naszą swoją obecnością zaszczycili Lech Markiewicz - Burmistrz Strzegomia, Urszula Podsiadły – Szubert – Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu w Strzegomiu oraz rodzice. Certyfikat jakości i tytuł „Optymistyczne Przedszkole” to duży sukces nauczycieli, rodziców i wszystkich przedszkolaków. Na drodze do tego sukcesu znalazło się także wiele osób, które wspomagały nasze działania w realizacji programu. W podziękowaniu za pomoc i współpracę osoby te zostały uhonorowane tytułem „Perła Optymizmu”. Dyrektor przedszkola Wiesława Górka uroczyście wręczyła statuetkę „Perła Optymizmu” Burmistrzowi Lechowi Markiewiczowi, Pani Naczelnik Urszuli Podsiadły – Szubert oraz rodzicom: Alicji Janickiej, Jolancie Pylak , Margarecie Posackiej, Marlenie Baranowskiej Po optymistycznym przesłaniu przedszkolaków Burmistrz Lech Markiewicz dokonał uroczystego odsłonięcia tablicy „Optymistyczne Przedszkole”. Największą niespodzianką uroczystości było przedstawienie bajki „Śpiąca królewna” w wykonaniu rodziców, którzy tworzą w przedszkolu „Klub optymistycznych rodziców”. Umiejętności aktorskie rodziców, piękne stroje i scenografia wzbudziły zachwyt wśród dzieci i gości. Twarze dzieci pełne były wypieków, radości i uśmiechu. Aktorzy nagrodzeni zostali niekończącymi się oklaskami. W Optymistycznym Przedszkolu wszyscy uczą się przyjaźni, życzliwości, empatii, nie ma złośliwości, agresji, przemocy. Naszych wychowanków w przyszłości będzie cechować najwyższy poziom optymizmu. Czy będą mieć jakieś problemy? Na pewno będą wierzyć, że sobie poradzą.


VI Spartakiada Przedszkolaka

11 czerwca 2010 r w Hali Sportowej w Strzegomiu odbyła się VI Spartakiada Przedszkolaka W 7 konkurencjach sportowych rywalizowały zespoły z 5 przedszkoli naszej gminy. Rywalizując ze sobą drużyny przedszkolaków wykazały się sprawnością ruchową i duchem sportowej walki. Nasza drużyna spisała się znakomicie. Burmistrz Lech Markiewicz i jego zastępca Robert Siekaniec wręczyli każdej drużynie pamiątkowy puchar i udekorowali wszystkich małych sportowców medalami. Dzieci bawiły się wspaniale wśród zagrzewających ich do walki okrzyków w prawdziwie sportowej atmosferze.


Wycieczka do muzeum Geologicznego i Mineralogicznego

Dnia 1 czerwca dzieci z grupy Ekoludków i Słoneczek wybrały się na wycieczkę do muzeum Geologicznego i Mineralogicznego we Wrocławiu. Dzieci miały okazję obejrzeć różnorodność okazów skał, minerałów, skamieniałości ułożonych w tematyce wystawy, także kamienie szlachetne i meteoryty. Na warsztatach prowadzonych przez pracowników muzeum dzieci poznały zagadnienia budowy geologicznej Ziemi. Tematyka wycieczki związana była z realizacją projektu ekologicznego.


Dzień Mamy i Taty

W dniach 26-27 maja obchodziliśmy w przedszkolu "Dzień Mamy i Taty". Wiersze, piosenki i tańce w wykonaniu dzieci były wspaniałym prezentem za trud włożony w wychowanie swoich pociech. Każde dziecko obdarowało swoich rodziców własnoręcznie przygotowanym upominkiem. Nie zabrakło też z serca wypowiedzianych słów, które pięknie układały się w muzyczne laurki. Po prezentacjach, całuskach, uściskach i oczywiście łzach wzruszonych mam wszyscy zasiedli do słodkiego poczęstunku. Atmosfera tej uroczystości była podniosła i niezwykle rodzinna.


Z Misiem Unisiem zwiedzamy Europę

Jak co roku w maju podróżujemy z Misiem Unisiem po krajach Europy. Podróż rozpoczęliśmy od wędrówki po Polsce. Dzieci zwiedzały najpiękniejsze zakątki naszego kraju. Znają nasze symbole narodowe: godło, flagę, hymn państwowy, potrafią odnaleźć Polskę na mapie Europy. Z Misiem Unisiem zawędrowały także do Włoch, Francji, Szwecji i Niemiec. Przedszkolaki poznawały kultury danego kraju, symbole narodowe, stolice i ich charakterystyczne zabytki, potrawy oraz zabawy dziecięce. W ostatnim dniu podróży spotkaliśmy się na degustacji samodzielnie przygotowanych charakterystycznych dla poszczególnych krajów potraw narodowych: pizza, ciasteczka francuskie, spaghetti, zupa serowa prosto ze Szwecji. Wspólnie z Misiem Unisiem świętowaliśmy zakończenie Tygodnia Europejskiego. Były zagadki, konkursy, prezentacje grup, tańce i słodkie niespodzianki od Misia Unisia.


Uczymy się udzielać pierwszej pomocy

Historie z życia pokazują że dziecku mogą przydarzyć się sytuacje trudne, w których nawet małe dziecko może udzielić pierwszej pomocy dorosłym. Dlatego zaprosiliśmy do przedszkola pielęgniarki, które przeprowadziły zajęcia z pierwszej pomocy. Przedszkolaki uczyły się radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Uczyły się udzielania pierwszej pomocy, jak prawidłowo opatrzyć ranę, ćwiczyły numer telefonu do Centrum Powiadamiania Ratunkowego, poznały podstawowy sprzęt w wyposażeniu ratownika medycznego. Największym zainteresowaniem cieszyły się praktyczne ćwiczenia z fantomem. Dzieci z zainteresowaniem słuchały wskazówek prowadzących ćwiczenia. Spotkanie to miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie najmłodszych z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w wypadku nieobecności osób dorosłych. Każdy z nas powinien wiedzieć jak ważne jest wprowadzenie tematyki pierwszej pomocy i oswajanie z nią najmłodszych. Szkolenie jest jednym z wielu działań przedszkola zawartych w programie "Bezpieczne Przedszkole".


III Obrady Sejmu Dziecięcego

29 kwietnia w naszym przedszkolu odbyły się III Obrady Sejmu dziecięcego. Dziecięcy Sejm obradował nad uchwaleniem "Kodeksu Przyjaciela Przyrody". Nad porządkiem i przebiegiem obrad czuwał jednogłośnie wybrany marszałek Piotruś Bąk. W rolę posłów i posłanek wcielili się przedstawiciele poszczególnych grup. Wybrany marszałek kierował pracą nad ustawą o ochronie środowiska, oddając każdemu posłowi i posłance głos, którzy przestawiali swoje postulaty. Na zakończenie prac sejmu odczytano poszczególne artykuły do ustawy. Po wysłuchaniu projektu ustawy nastąpiło głosowanie nad jej przyjęciem. W wyniku debaty uchwalono "Kodeks Przyjaciela Przyrody" który jednogłośnie został przyjęty. Uchwalony kodeks zawiera postulaty dbania o środowisko naturalne. Kodeks wchodzi w życie z dniem 29 kwietnia 2010r. Obowiązuje dzieci i dorosłych.


"Ziemie, planeta ludzi"

W ramach realizacji projektu ekologicznego uroczyście obchodziliśmy Dni Ziemi. W dniu 22 kwietnia wszystkie dzieci obowiązywał strój ekologiczny. Nasza zabawa rozpoczęła się od pokazu strojów ekologicznych. Komisja w skład której weszli rodzice wybrała najbardziej oryginalne i prawdziwie ekologiczne stroje. Dzieci które miały najładniejsze stroje otrzymały z rąk Pani Dyrektor atrakcyjne nagrody. Każda grupa zaprezentowała się w programie artystycznym. Były wspólne zabawy, tańce oraz słodki poczęstunek.


Mali przyjaciele natury

Nasze przedszkolaki dobrze wiedzą, jak ważne są działania na rzecz ochrony środowiska. W ramach tych działań zorganizowaliśmy cykl zabaw ekologicznych. W zabawach tych dzieciom towarzyszyły tajemnicze postacie. Z postacią Sortowniczka i Śmieciotworka dzieci uczyły się segregacji śmieci do odpowiednich pojemników. Wykorzystując zgromadzone materiały odpadowe zogranizowaliśmy konkurs plastyczny na "Potwora śmieciowego" i rzeźbę "siatki wariatki". Dzieci wiedzą że wyrzucane plastikowe torby stają się" siatkami wariatkami" zanieczyszczającymi środowisko. Z kolorowych foliówek dzieci tworzyły w grupach rzeźbę "siatki wariatki". Tworząc "Śmieciotworka" wykorzystały materiały odpadowe i artykuły papiernicze, zakrętki, puszki po napojach, baterie, folię aluminiową, pudełka. Z Solarkiem i Energojadem poznały różne źródła energii, uczyły się jak w bezpieczny sposób korzystać z urządzeń elektrycznych oraz jak oszczędzać elektrykę. Starszaki wykonały portrety Wielkolasa - strażnika lasu, który uczył dzieci jak chronić nasze lasy. Wszyscy uczyliśmy się nawzajem jak szanować przyrodę i dbać o nasze środowisko to bliskie to nieco odległe.


Poznajemy świat chemii

21 kwietnia nasi mali naukowcy z grupy Ekoludków i Słoneczek uczestniczyli w zajęciach chemicznych. Naszym gościem była Pani Ela Soprych mama Miłosza, która z zawodu jest chemikiem. Pani Ela zademonstrowała dzieciom ciekawe doświadczenia chemiczne. Przedszkolaki obserwowały zmianę koloru herbaty pod wpływem sody, cukru i cytryny, poznały sposób barwienia papierka lakmusowego w różnym środowisku, obserwowały dynamikę cieczy pod wpływem różnych substancji. W bardzo ciekawym doświadczeniu zobaczyły ukryty napis, który ujawnia się pod wpływem płomienia i roztworu chemicznego. Poznały wiele tajników chemii, oraz to że nie wszystkie pokarmy można ze sobą łączyć. Dzieci miały okazję także poznać różne naczynia i przyrządy wyposażenia labolatorium chemicznego. Ostatnim punktem zajęcia było szukanie skarbu chemolubka w ogrodzie przedszkolnym. Przedszkolaki z "Misia Uszatka" polubiły chemię tak jak chemolubka. Bardzo dziękujemy pani Eli za ciekawe spotkanie i przybliżenie nam tajników chemii.


Eksperymentujemy, doświadczamy, przeżywamy.

Przedszkolaki doskonale wiedzą, że Ziemia to Błękitna Planeta i że jej większą część pokrywa woda. W ramach obchodów w naszym przedszkolu Dnia wody we wszystkich grupach odbyły się zabawy badawcze z wodą. Podczas prowadzonych doświadczeń i zabaw badawczych poznawały zjawisko rozpuszczalności różnych substancji w wodzie, sprawdzały co pływa, a co tonie w wodzie. Dzieci rozpoznawały smak wody słonej, słodkiej i kwaśnej. Przedszkolaki świetnie poradziły sobie z zagadkami dźwiękowymi. Z łatwością rozpoznały szum gotującej się wody w czajniku, pluskot wody podczas mycia naczyń, czy kąpieli pod prysznicem, a także szum fal morskich. Dzieci bawiły się kolorami. Podczas eksperymentów otrzymywały paletę różnych kolorowych cieczy. Można było także popluskać się w wodzie. Dzieci dobrze wiedzą jakie znaczenie ma woda w przyrodzie.


Zdrowe ząbki mam - bardzo o nie dbam

Pod takim hasłem odbyło się spotkanie naszych przedszkolaków z lekarzem stomatologiem Panią Małgorzątą Fitrzyk, mamą Sary z grupy Ekoludków. Pani doktor opowiedziała dzieciom jak dbać o zęby i higienę jamy ustnej. Pokazała z czego składa się ząb i co dzieje się z nim, gdy zaczyna chorować. Wyjaśniła przedszkolakom, co robić, aby zęby jak najdłużej pozostały zdrowe, uczyła prawidłowego mycia zębów i zachęcała do wizyt w gabinecie stomatologicznym. Dzieci były bardzo zainteresowane, zadawały pani doktor pytania. Na koniec spotkania pani stomatolog podarowała dzieciom pojemniki na mleczne zęby, tubki z pastą do zębów, kolorowanki i kolorowe ulotki dotyczące zdrowia. Dziękujemy Pani doktor za bardzo ciekawe zajęcia.


Wielkanocny zajączek

Święta coraz bliżej, a w naszym przedszkolu atmosfera prawdziwie świąteczna. Tuż przed świętami odwiedził nas wielkanocny gość, który ukrył swoje prezenty w ogrodzie przedszkolnym. Przedszkolaki z wielką radością wyruszyły na poszukiwanie koszyczków z prezentami. Sprytny zajączek ukrył swoje prezenty pod krzaczkami i na gałęziach drzew, ale dzieciom nie sprawiło to większego problemu. Po powrocie do przedszkola wszyscy spotkaliśmy się na uroczystym śniadaniu wielkanocnym przy świątecznym stole, na którym znalazły się wielkanocne baby, jajeczko, owoce i słodycze. Dużą niespodziankę sprawiły dzieciom zajączki, które pojawiły się w drzwiach z koszami pełnymi prezentów. Pani dyrektor złożyła wszystkim dzieciom i pracownikom świąteczne życzenia, podzieliliśmy się jajkiem, a zajączki rozdawały świąteczne prezenty. Życzymy wszystkim wesołych świąt.


Jarmark Wielkanocny

W dniu 28 marca przedszkolaki wzięły udział w XII Jarmarku Wielkanocnym w SCK w Strzegomiu. Dzieci zaprezentowały się w programie artystycznym. Przedszkole przygotowało także wystawę stroików i ozdób wielkanocnych.


Wielkanocne wypieki

W przedszkolu zapanowała świąteczna atmosfera. Przedszkolaki z wielkim zapałem zabrały się do przygotowywania świątecznych wypieków. Grupa "Ekoludków" słynie w naszym przedszkolu z umiejętności kulinarnych. Robiły już kanapki, pizzę, różne sałatki, owocowe szaszłyki, pierniczki, zamki z czekolady i wiele innych słodkości. Tym razem z Panią Basią piekły wielkanocne babeczki. Zadanie było trochę trudniejsze, ponieważ każdy musiał przygotować foremkę na babkę, potem zostało tylko wypełnić foremki ciastem i gotowe. Nasze najmłodsze przedszkolaki z grupy misiów i motylków z Panią Danusią i Panią Agnieszką piekły świąteczne ciasteczka. Były tam baranki, zajączki, kurczaczki. Zapach piekących się babeczek i ciastek wypełnił całe przedszkole. Świąteczne wypieki przedszkolaków znajdą się na wielkanocnym stole każdego przedszkolaka.


Świątecznie w Klubie Optymistycznych Rodziców

Wiosna i obchodzona wiosną Wielkanoc to radosny czas w naszym przedszkolu. Wiosennie, radośnie i świątecznie zrobiło się 23 marca w grupie naszych "słoneczek". Przedszkolaki zaprosiły swoich rodziców na wspólne zajęcia. Tematem zajęcia było wykonanie świątecznych stroików. Rodzice i dzieci wykazali się pomysłowością i zdolnościami plastycznymi. W miłej, przyjaznej i optymistycznej atmosferze rodzice dzielili się swoimi doświadczeniami. Efekt pracy uczestników zajęcia był zdumiewający. Przepiękne stroiki ozdobiły wielkanocną wystawę w holu przedszkola. Wspólne zajęcia zostały uwiecznione pamiątkowym zdjęciem.


Witaj Wiosenko!

21 marzec to taki dzień w kalendarzu, który mówi, że to pierwszy dzień wiosny. Przedszkolaki otrzymały tajemniczy list, który odczytały w swoich salach. Jego nadawcą była Pani Wiosna, która prosiła o pomoc w uwolnieniu się od zimy. Wszyscy w przedszkolu bardzo starannie przygotowywali się do powitania wiosny. Dzieci z grupy "ekoludki" wykonały duży wiosenny obrazek na sali gimnastycznej. Starszaki z młodszymi dziećmi zrobiły dużą marzannę. W przedszkolu zapanowała wiosenna atmosfera, obowiązywała wiosenna paleta barw, żółcie, zielenie, błękity. Na głowach dzieci królowały kolorowe ozdoby i wiosenne wianki. Nasze topienie marzanny było symboliczne. Ponieważ wykonaliśmy ją z odpadów, musiała nas opuścić w odpowiedni i niegroźny dla środowiska sposób. Dzieci tańczyły z marzanną tak długo, aż się rozpadła. Potem dzieci posegregowały śmieci do odpowiednich pojemników. Żegnaj Marzanno ! Do zobaczenia za rok.


Konkurs plastyczny "Ulubieńcy spektakli teatralnych"

Nasze przedszkolaki wzięły udział w konkursie plastycznym zorganizowanym przez SCK w Strzegomiu pt "Ulubieńcy spektakli teatralnych". Jury przyznało trzy równorzędne I nagrody. Wśród nagrodzonych znalazła się Ala Baranowska i Natalka Halicka. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 22 marca w SCK w Strzegomiu. Dziewczynki otrzymały dyplomy oraz upominki. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.


Kronika Wielkiego Balu Księżniczek

Chcemy Państwu przedstawić naszą Kronikę z Wielkiego Balu Księżniczek, który odbył się w naszym przedszkolu w dniu 27 stycznia 2010r. Organizując Wielki Bal Księżniczek uczestniczyliśmy w konkursie organizowanym przez miesięcznik "Księżniczka" i firmę Disney na bicie rekordu na największy bal karnawałowy świata oraz na najciekawszą kronikę z balu. Był to bal nad bale, jak w prawdziwych bajkach Disneya. Pozostało wiele miłych wspomnień, które skrzętnie zapisywaliśmy w naszej kronice. Z wielkim zapałem dzieci, nauczyciele i rodzice pracowali nad poszczególnymi stronami naszej kroniki. Efekt pracy był zdumiewający. Na 24 stronach kroniki uwieńczyliśmy przygotowania i przebieg balu, dokumentując to zdjęciami, pracami dzieci wykonanymi różnorodnymi technikami. Całość kroniki tworzy przepiękny bajkowy tekst opowiadający o tym wielkim wydarzeniu. W dniu 28 lutego kronikę wysłaliśmy do organizatora konkursu firmy Egmont Polska w Warszawie.

Księga ta wszystko dokumentuje
I do konkursu dzielnie startuje.
Być może wygra dla nas nagrody
W końcu ten bal, to takie zawody.

Choć tak naprawdę już wygraliśmy,
Bo wszyscy razem tutaj byliśmy.
Mamy nadzieję, że rok szybko zleci
Znów będzie bal, drugi i trzeci ...

Dzieci z przedszkola "Misia Uszatka"
To jest naprawdę fajna gromadka.
Wiedzą, że w życiu nie tylko wygrana,
Liczą się: przyjaźń, radość i wiara.


Teatrzyk Humoru

W dniu 3 marca 2010 roku przedszkole odwiedził Teatr Humoru w Wałbrzychu. Dzieci obejrzały przedstawienie pt. „Twoje abecadło”. Poznały zasady segregacji śmieci, bezpiecznego zachowania się na ulicy i skutki palenia papierosów przez dorosłych. Żartobliwie przedstawione ważne dla nas treści uczyły, śmieszyły i dobrze bawiły.


Optymistyczny Konkurs Plastyczny rozstrzygnięty.

Miło nam poinformować, że nasze przedszkolaki zostały wyróżnione w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Optymistycznych Przedszkoli pt.: „Pluszowy Miś na wczoraj, jutro i dziś”. Organizatorem konkursu było Optymistyczne Przedszkole „Niezapominajka” w Kędzierzynie – Koźlu. Patronat nad konkursem objął Ośrodek Doskonalenia i Kształcenia Ustawicznego „Partner” w Zabrzu. Wśród nagrodzonych znalazły się: Julia Semik, Amelia Szafrańska, Natalia Halicka, Agatka Piskadło i Sara Fitrzyk. Wszystkim dziewczynkom serdecznie gratulujemy.


Święto Czekolady

Nasze przedszkolaki, jak co roku nie mogły doczekać się lutego, ale nie z powodu Walentynek tylko z powodu przesłodkiego dnia "Święta Czekolady". Święto czekolady to przemiłe spotkanie z ulubieńcem wszystkich małych i dużych - czekoladą. Do wspólnej czekoladowej zabawy zaprosiła dzieci Czekoladowa Wróżka, a jej świtę stanowiły panie obdarowane szarfą z imieniem znanych i lubianych czekolad: Goplana, Śnieżka, Milka, Terrawita, Wedel. Czekoladowa przygoda rozpoczęła się od malowania twarzy czekoladą i ułożenia piosenki o tym smakołyku. Już od samego rana dzieci degustowały, oblizywały, smakowały wszystko co czekoladowe. Przedszkolaki poznały historię czekolady, oraz kolejne etapy jej produkcji. Rozpoznawały różne rodzaje czekoladowych przysmaków podczas zagadek smakowych. W programie zajęć i zabaw było malowanie białą i czarną czekoladą. Dzieci dekorowały herbatniki i wafle czekoladą, tworzyły czekoladowe obrazki i kompozycje. W grupie Ekoludków powstały piękne czekoladowe zamki. Zabawę zakończył Kiermasz Słodkiej Twórczości oraz wspólna zabawa przy "czekoladowej muzyce". Największą atrakcją naszego święta, która rozpromieniła buzie przedszkolaków był moment, kiedy wytrysła czekoladowa fontanna. Na zakończenie spotkania Czekoladowa Wróżka zaprosiła wszystkie dzieci do degustacji owocowych przysmaków maczanych w czekoladzie. Był to bardzo słodki i czekoladowy dzień.


"Wielki Bal Księżniczek"

Dnia 27 stycznia 2010 roku nasze przedszkolaki biły rekord Disneya na "Największy Bal Księżniczek na świecie". Wielki Bal Księżniczek 2010 to wyjątkowy bal karnawałowy Bal w świecie Disneya, który pozwolił choć na jeden dzień urzeczywistnić dziecięce marzenia. Przedszkole zmieniło się w magiczną i bajkową krainę. W scenerii komnat bajkowych bawiły się księżniczki, królewicze, rycerze, dworzanie i wiele innych postaci bajkowych. Gościem honorowym był Pan Lech Markiewicz - Burmistrz Strzegomia, który oficjalnie otworzył "Wielki Bal Księżniczek 2010". Jak na prawdziwy bal przystało zabawę rozpoczęto orędziem królowej i polonezem w wykonaniu dzieci. Jedną z niespodzianek balu był piękny tort z księżniczką, który z płonącymi fontannami wjechał na salę balową. Pierwszy kawałek tortu uroczyście ukroił Pan Burmistrz. Podczas balu z królewskimi honorami wybrano króla i królową. Koronacji dokonała Pani dyrektor. Król i królowa panować będą do następnego "Balu Księżniczek 2011". Dzieci uczestniczyły w różnorodnych konkursach: oddzielanie grochu od fasoli, wyścig w siedmiomilowych butach, rzuty do tarczy, taniec księżniczek z folią, szukanie zagubionych przedmiotów księżniczek. Był to bal nad bale jak w prawdziwych bajkach Disneya. Pozostało wiele miłych wrażeń, przeżyć i wspomnień, które zostały uwieńczone na zdjęciach, w rysunkach dzieci, wypowiedziach, które kronikarz skrzętnie zapisze w "Wielkiej Kronice Balu Księżniczek". Kronika zostanie wysłana do organizatora konkursu, i może będziemy mieli szanse wygrać atrakcyjne nagrody.


"Czekamy na Wielki Bal"

Przygotowanie do "Wielkiego Balu Księżniczek" było także wielkim wyzwaniem dla wszystkich przedszkolaków. Dzieci z wielkim zapałem rozpoczęły przygotowania. Od wykonywania różnorodnych prac plastycznych, dekoracji swoich sal, projektowania strojów balowych, a także tworzenie galerii księżniczek. Każda grupa prześcigała się w pomysłach. Przedszkole zmieniło się w magiczną bajkową krainę. Teraz pozostało nam tylko cierpliwie czekać do rozpoczęcia balu. Życzymy wszystkim dzieciom wspaniałej radosnej zabawy w świecie baśni i bajek Disneya.


Nasi optymistyczni rodzice

W ramach działalności "Klubu Optymistycznych Rodziców" rozpoczęliśmy wspólne przygotowania do "Wielkiego Balu Księżniczek. Rodzice wykazali się niezwykłą pomysłowością i wielkim zaangażowaniem. Przez trzy popołudnia wspólnie tworzyliśmy bajkową scenerię balu. Efekt pracy był zadziwiający.

Bardzo serdecznie

dziękujemy wszystkim rodzicom,

 którzy pomogli nam zorganizować

wspaniały bal.

Dziękujemy!


Kochana Babciu, kochany Dziadku !

Dzień 21 i 22 stycznia to święto Babci i Dziadka. W tych dniach dzieci zapraszały do przedszkola swoje kochane babcie i dziadków. Uroczyste koncerty odbywały się w każdej grupie. Niejednej babci i dziadkowi łezka kręciła się w oku. Dzieci wręczyły swoim ukochanym babciom i dziadkom przygotowane upominki i laurki z życzeniami. Nasi goście zostali zaproszeni także na słodki poczęstunek. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków po raz kolejny ukazały nam jak ważne są takie spotkania i wspólne spędzone chwile z wnukami. To były naprawdę wyjątkowe dni, pełne uśmiechu, radości, dumy i szczęścia.


Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Dzień 10 stycznia 2010 r. dla przedszkolaków był radosnym dniem niesienia pomocy. Już po raz kolejny nasze przedszkole zagrało w "orkiestrze" w dniu jej finału. Dzieci zaprezentowały się w programie artystycznym "Dar dziecięcych serc". Grupa dziewczynek z naszego przedszkola wystąpiła także w tańcu "Kotki" z grupą Studia Tańca Barbary Ryszawy. Dzieci wspólnie z rodzicami licytowali gadżety WOŚP, a także wrzucali swoje grosiki do skarbonek.


Zdobyliśmy Certyfikat "Optymistyczne Przedszkole"

Miło nam poinformować wszystkie dzieci, rodziców i przyjaciół przedszkola, że nasze przedszkole świętuje sukces. Dzień 8 Stycznia 2010 r. na długo pozostanie najważniejszym dniem w kalendarzu wydarzeń naszego przedszkola. W dniach 8-10 stycznia w Gdańsku odbył się VIII Zjazd Kadry Kierowniczej i Pedagogicznej Optymistycznych Przedszkoli. W Zjeździe uczestniczyła Pani dyrektor W. Górka oraz Pani Monika Kurek, koordynator programu. Podczas konferencji Pani dyrektor odebrała certyfikat nadający naszemu przedszkolu tytuł Optymistyczne Przedszkole. Konferencja była także okazją do prezentacji osiągnięć i dorobku naszego przedszkola. Wśród 10 prezentujących się przedszkoli znalazło się także nasze. Pani dyrektor przedstawiła osiągnięcia i dorobek naszego przedszkola. Zaprezentowała także walory miasta i gminy Strzegom, zachęcając do odwiedzenia naszego regionu. Stoisko nasze posiadało prezentację multimedialną, realizowane projekty europejskie, ekologiczne i wychowawcze, foldery przedszkola i materiały reklamowe naszej Gminy. Teraz nasze przedszkole jest już PRAWDZIWIE OPTYMISTYCZNE.


Koncert „Kolęda dziecięcych serc”

Okres Świąt Bożego Narodzenia to szczęśliwy czas. Czas składania życzeń, śpiewania kolęd, wręczania prezentów bliskim. Najpiękniejszym prezentem przedszkolaków dla swoich bliskich oraz uwieńczeniem przygotowań do świąt  był bożonarodzeniowy  koncert , który odbył się 22 grudnia w sali widowiskowej SCK w Strzegomiu. Świąteczne spotkania mają  wieloletnią tradycję, a w wykonaniu przedszkolaków nabierają szczególnego wdzięku. Starszaki  przedstawiły  tajemnicę  narodzenia Jezusa, dzieci młodsze  wiersze, kolędy, pastorałki i życzenia. Czy może być coś bardziej wzruszającego  od maleńkich pastuszków przynoszących swe dary do szopki, aniołków z serduszkami na dłoni, malutkich gwiazdeczek i królów, którzy  mimo zaledwie  kilku lat nie tracą nic ze swojego majestatu. Wspólne życzenia, kolędy wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój.     Miłym świątecznym akcentem były zwierzątka (koza, kucyk, baranek),które na kilka godzin zagościły na terenie naszego przedszkola, zwiastując nadejście Bożego Narodzenia. Po spotkaniu z dziećmi zwierzątka pojechały do Bożonarodzeniowej Szopki przy Bazylice Św. Piotra i Pawła w Strzegomiu.

 


Święta tuż, tuż

Magia świąt Bożego Narodzenia dotarła do naszego przedszkola. Rozpoczęliśmy wspólne przygotowania do tych radosnych Świąt. Przygotowania rozpoczęliśmy od wykonania świątecznych stroików, różnorodnych ozdób choinkowych, ubierania choinek oraz strojenia całego przedszkola w świąteczne dekoracje. Małe rączki przedszkolaków wykonywały cuda. Nie obyło się bez suszenia owoców oraz pieczenia i dekorowania pierniczków, które zawisły na choinkach. Starszaki wykonały piękne kartki świąteczne z życzeniami, które wysłały do zaprzyjaźnionych Optymistycznych Przedszkoli w całej Polsce i przedszkola w Niemczech. Dzieci poznawały tradycje i obyczaje bożonarodzeniowe. Przedszkolaki wiedzą ,że w różnych zakątkach świata, w różny sposób obchodzone jest Boże Narodzenie, ale wszędzie łączy je miłość, radość i wspólne spotkania przy wigilijnym stole z opłatkiem w ręku.


Magiczna noc mikołajkowa

Na tę magiczną  ,pełną radości i wzruszeń noc przedszkolaki  czekały cały rok. .4 grudnia o godz. 19.00 rozpromienione ,szczęśliwe i z wypiekami na twarzy stawiły się w przedszkolu. W oczekiwaniu na przybycie wyjątkowego gościa dzieci spędziły wieczór bardzo wesoło i radośnie .Odbył się bal ,,Piżama Party ”gdzie obowiązkowym strojem była piżama Było wspólne ubieranie choinki i przygotowywanie wspólnej kolacji. W końcu przyszedł czas na odpoczynek, po kilku minutach ,,cudownego bałaganu”’ i zamieszania wszystko ucichło. Dzieci przy bajkach czytanych przez mamę Dominiki ,mamę Igora i mamę Nikoli zapadły w spokojny sen. Tego dnia każdy przedszkolak zasypiał z uśmiechem na twarzy i marzeniami; co spotka go rano ,kiedy otworzy oczy i czy na pewno Św. Mikołaj przyjdzie. J nareszcie przyszedł .Zadzwoniły dzwoneczki i w drzwiach sali pojawiła się znajoma postać w czerwonym płaszczu. Dzieci z radością powitały Św. Mikołaja, który przyniósł ze sobą wór pełen prezentów. Mikołaj pozostał z dziećmi cały dzień. Witał dzieci przychodzące do przedszkola i rozdawał prezenty. Potem odbył się bal z Mikołajem, dzieci jeździły na koniku ,który pomógł Mikołajowi przywieźć  prezenty. Przedszkolaki obdarowały  swojego ukochanego gościa laurkami i wcześniej upieczonymi pierniczkami. Mikołajowi ciężko było się rozstać z przedszkolakami ,ale musiał udać się w dalszą drogę do innych dzieci. Zapewnił jednak , że wróci  do nas za rok.

 


Konkurs plastyczny ,,Bezpieczna droga do szkoły”

W dniu 30 listopada 2009r w Strzegomskim Centrum Kultury odbyło się  uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom konkursu plastycznego ,,Bezpieczna droga do szkoły”. Wśród nagrodzonych w kategorii przedszkola znalazły się Wiktoria Sztorc i Julia Semik z grupy II ,,Tęczowe Motylki”. Dziewczynki wykonały pracę zbiorową. Zajęły III miejsce za które otrzymały  nagrody rzeczowe i dyplomy. Bardzo serdecznie gratulujemy!


Dzień Pluszowego Misia

25 listopada to dzień, kiedy na świecie obchodzi się urodziny pluszowego misia. Misie towarzyszą dzieciom zarówno w chwilach radości jak i smutku. Są powiernikami dziecięcych tajemnic, ocierają łzy, pomagają zasypiać. Miś jest przyjacielem dzieci, czy wypada zapomnieć o urodzinach przyjaciela? Nasze przedszkolaki jak co roku przyniosły do przedszkola swojego ukochanego misia i zaczęło się świętowanie. Głównym bohaterem naszego święta był nasz patron "Miś Uszatek". Dzieci słuchały opowiadań o Misiu Uszatku i jego przyjacielach oraz wzięły udział w "misiowych konkursach". Było rysowanie misiów z zamkniętymi oczami, smakowanie misiowych przysmaków, układanie misiowych puzzli, śpiewanie misiowych piosenek. W przedszkolu powstały wystawy prac plastycznych, a wszystkie misie zasiadły w przedszkolnej galerii. W ostatnim dniu misiowego tygodnia 5-latki przygotowały coś specjalnego - pieczenie "misiowych ciasteczek". Gotowe ciasteczka wszystkie dzieci zjadły ze smakiem. Na zakończenie świętowania odbyła się "Parada Misiów", dzieci otrzymały oznaki "Przyjaciel Pluszowego Misia" oraz dyplomy za udział w konkursach. To było "prawdziwie misiowo udane święto".


"Pluszowy miś na wczoraj, jutro i dziś"

Z okazji obchodów Dnia Pluszowego Misia zapraszaliśmy dzieci i rodziców do udziału w konkursie plastycznym "Pluszowy Miś na wczoraj, jutro i dziś." Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się w dniu 24.11.2009. Dzieci i rodzice spisali się na szóstkę. Jury miało bardzo trudne zadanie, bo wszystkie prace były piękne. Zwycięzcy otrzymali nagrody oraz dyplomy. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

I MIEJSCA   -   Dominika Dorociak, Zuzia Klęczar

II MIEJSCA  -   Amelka Szafrańska, Daniel Dyduch

III MIEJSCA -   Kornelka Pylak, Jagoda Gapska

Wyróżnienia:   Ola Pawłyszak, Robert Włodkowski, Ala Baranowska, Wiktoria Sztorc, Weronika Łaś


Konferencje Ekologiczne "Nie jesteśmy sami"

 

W dniu 17.11.2009r wzięliśmy udział w Konferencji Ekologicznej "Nie jesteśmy sami" zorganizowanej przez Liceum Ogólnokształcące w Strzegomiu. Podczas konferencji odbyły się warsztaty oraz prezentacja projektów ekologicznych realizowanych przez placówki oświatowe naszej Gminy. Nasze przedszkolaki zaprezentowały się w przedstawieniu ekologicznym "Eko-Kapturek". Występ dzieci nagrodzony został gromkimi brawami gości i młodzieży.


10.11.2009 - Święto Niepodległości

 

W dniu 10 listopada 2009r w naszym przedszkolu obchodziliśmy Święto Niepodległośći. Podczas zajęć dzieci poznały dzieje Polski na przestrzeni wieków, wykonywały flagi i godło Polski. Tłem naszej uroczystości były pieśni Radosnej Niepodległości. Wszystkie przedszkolaki znają hymn państwowy, godło i barwy narodowe, wiedzą że 11 listopada to ważny dzień w historii Polski.


"Przedszkolaczek dobrze wie, ekologia ważna rzecz!"

 

Pod takim hasłem w dniu 5 listopada 2009r. świętowaliśmy zakończenie realizacji programu ekologicznego. Na uroczystości obecni byli rodzice, sponsorzy oraz osoby wspomagające realizację programu. Zaproszonych gości zachwyciło przedstawienie ekologiczne "Eko-kapturek" w wykonaniu dzieci z grupy Ekoludków. Goście mogli także obejrzeć wystawę fotografii, prac plastycznych oraz kąciki przyrodniczo-badawcze w salach zajęć. Program przedszkolnej edukacji ekologicznej "Choć przedszkolak jest nieduży to przyrodzie wie jak służyć" realizowaliśmy cyklicznie od marca do września. Dzieci prowadziły obserwacje wybranych ekosystemów: łąki, pola lasów, rzeki stawów, jezior i wody. Przedszkolaki wzięły udział w ekologicznych akcjach środowiskowych, konkursach, wycieczko-warsztatach. Podczas zajęć dydaktycznych prowadziły obserwacje, proste doświadczenia, eksperymenty, zabawy badawcze i hodowlę roślin. Zdobytą wiedzę oraz wrażenia i spostrzeżenia dzieci ukazywały w pracach plastycznych oraz w założonych "Księgach przyrody". Sposoby realizacji programu dokumentowane były na stronie internetowej przedszkola i Urzędu Miejskiego, w lokalnej prasie oraz w przedszkolnej galerii fotografii. Przedszkole wydało folder z prezentacją realizowanego projektu. Program współfinansowany był ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu oraz Gminnego Funduszu ochrony Środowiska w Strzegomiu. Całość dotacji wyniosła 19500zł. Dzięki pozyskanym środkom finansowym przedszkole wzbogaciło się o nowy sprzęt audiowizualny (telewizor, kamera cyfrowa, aparat cyfrowy, kserokopiarka, odtwarzacz DVD), doposażono kąciki przyrodnicze w sprzęt i pomoce dydaktyczne (mikroskopy, lupy, menzurki, obserwatorium glebowe, wiwarium, plansze edukacyjne), zakupiono książki o tematyce przyrodniczej i ekologicznej do biblioteki przedszkolnej. Program uzupełnił i wzbogacił działania edukacyjne przedszkola o nowe treści i doświadczenia oraz dostarczył dzieciom możliwości poznawania przyrody przez aktywny i bezpośredni kontakt z nią i jej zjawiskami.


28.10.2009 - PODRÓŻ DO KRAINY EKOLANDII

 

Dnia 28 października grupa "Ekoludków" zaprosiła wszystkie dzieci do wspólnej zabawy. Przedszkole zmieniło się w krainę Ekoludków. W wyobraźni przenieśliśmy się do Ekolandii, gdzie zespoły z każdej grupy zostały zaproszone do udziału w olimpiadzie ekologicznej. Wraz z patronem naszego przedszkola, czyli Misiem Uszatkiem spacerowaliśmy po lesie, łące, polu i nad stawem. W lesie drużyny znalazły pytanie ukryte pod grzybami. Na łące pod kwiatami pytania dotyczące mieszkańców łąki i hodowli roślin. Nad stawem dzieci wyławiały rybki, a właściwie pytania dotyczące znaczenia wody w życiu człowieka, zwierząt i roślin. Na końcu drużyny zajęły się zbieraniem i segregacją śmieci do kolorowych pojemników. Wszystkie zespoły zdały eko-egzamin na szóstkę! Po eko-olimpiadzie dzieci wysłuchały "listu od przyrody" i złożyły uroczyste ślubowanie że będą o nią dbały. Pani dyrektor zieloną gałązką pasowała wszystkie dzieci na "PRZYJACIELA PRZYRODY".


19.10.2009 - PASOWANIE NA STARSZAKA

 

Dnia 19 października starszaki miały swój wielki dzień. Tym ważnym wydarzeniem było pasowanie na starszaka, którego świadkami byli rodzice. Po programie artystycznym odbyło się ślubowanie. Pasowania na starszaka dokonała Pani dyrektor przedszkola, dotykając ołówkiem ramienia każdego dziecka. "Pasuję Cię na starszaka" - tymi słowami dzieci zostały przyjęte w poczet starszaków naszego przedszkola. Aby akt ślubowania był ważny należało jeszcze odcisnąć swój palec w kronice przedszkolnej. Na pamiątkę tej wyjątkowej chwili dzieci otrzymały dyplomy, oznaki starszaka i kuferki ze słodyczami. Rodzice, którzy kibicowali dzieciom przygotowali na tę okazję niespodziankę - ogromny tort. Życzymy dzieciom wielu sukcesów i samych radosnych chwil spędzonych w przedszkolu.


25.09.2009 - "Owocowa zabawa"

 

W dniu 25 września w grupie 4-latków było słodko, smacznie i kolorowo. Dzieci bawiły się "owocowo". Robiły waflowo-owocowe buźki, owocowe szaszłyki i owocowy sok. Poznawały walory smakowe i zdrowotne owoców, było smakowanie, degustowanie i wesoła zabawa.


22.09.2009 - Przedszkolaki w leśniczówce

Piękny słoneczny dzień 22 września dostarczył przedszkolakom niezapomnianych wrażeń. Dzieci z grupy 5,6-latków uczestniczyły w warsztatach ekologicznych na terenie leśniczówki w Dobromierzu. Pod opieką Pana leśniczego dzieci wędrowały leśną ścieżką dydaktyczną. Poznały różne gatunki drzew i krzewów, obserwowały zachowanie mrówek w mrowisku, dowiedziały się w jaki sposób określić wiek drzewa, słuchały odgłosów zwierząt i ptaków. Największą atrakcją były zajęcia w szkółce leśnej, gdzie pod okiem leśniczych dzieci sadziły młode sadzonki drzewek. Ostatnim etapem wędrówki było wspólne pieczenie kiełbasek na ognisku. Przedszkolaki wróciły do przedszkola z pięknymi bukietami z liści, żołędziami, kasztanami i innymi darami jesieni, które wzbogaciły kąciki przyrodnicze w przedszkolu. Na zakończenie dostaliśmy zaproszenie od Pana leśniczego na kolejne warsztaty w miesiącu maju. Zajęcia edukacyjne w środowisku naturalnym są okazją do bezpośredniej obserwacji i kontaktu z przyrodą. Dzieci poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając.


19.09.2009 - "Choć mamy mało lat dbamy o czysty świat"

Takie motto przyświecało dzieciom podczas akcji "Sprzątanie świata 2009". Tematyka ochrony środowiska jest naszym przedszkolakom bardzo bliska. Przedszkole realizuje ekologiczny, dzieci systematycznie gromadzą w przedszkolu surowce wtórne oraz co roku biorą udział w "wielkim sprzątaniu". Wszystkie dzieci otrzymały plastikowe worki na śmieci i ochronne rękawiczki. Niestety, mimo iż wszystkie dzieci bardzo sumiennie i z wielkim sercem oczyszczają teren ze śmieci, to jednak ciągle je tam znajdziemy. Mamy więc nadzieję, że udział przedszkolaków w sprzątaniu świata już zaczyna przynosić efekty dla nas WSZYSTKICH.


Minęły wakacje - witamy w przedszkolu

Chociaż po wakacjach pozostały już tylko wspomnienia to w naszym przedszkolu jest radośnie i ciekawie. Już nikt nie płacze za mamą a każdy dzień upływa z radosną zabawą.