Wakacje w przedszkolu

Chociaż lato w pełni i trwają wakacje to jednak część przedszkolaków spędza je w przedszkolu. W miesiącu lipcu w Przedszkolu nr 2 "Miś Uszatek" prowadzone są zajęcia dla dzieci ze wszystkich przedszkoli w gminie. Organizacja sytuacji i zajęć edukacyjnych opierała się w większości na prowadzeniu zajęć w środowisku naturalnym. Dzieci bardzo interesują się przyrodą. Z tymi zainteresowaniami wiąże się dziecięca ciekawość, chęć poznania i prowadzenia badań. Realizując założenia projektu ekologicznego dzieci uczestniczyły w zajęciach prowadzonych w ogrodzie, w lesie i na łące. Obserwowały życie motyli, mrówek, ślimaków i innych owadów. Podczas prowadzonych doświadczeń i zabaw badawczych poznawały zjawisko rozpuszczalności różnych substancji w wodzie, sprawdzały co pływa a co tonie w wodzie, prowadziły doświadczenia z wiatrem. Starszaki systematycznie pielęgnowały wysianą łąkę w ogrodzie przedszkolnym. Interesujące zajęcia odbyły się na basenie, gdzie dzieci spotkały się z ratownikiem, który zapoznał dzieci z zasadami bezpiecznej zabawy w wodzie. W grupie maluchów odbyły się zajęcia adaptacyjne dla nowoprzyjętych dzieci. Najwięcej radości miały dzieci podczas zabaw i kąpieli w przedszkolnym basenie. W przedszkolu nawet w wakacje jest radośnie i ciekawie.


Zajęcia adaptacyjne

W miesiącu lipcu odbyły się zajęcia adaptacyjne dla nowo przyjętych dzieci do naszego przedszkola. Dzieci i rodzice mieli okazję zapoznać się z personelem przedszkola, uczestniczyli w zajęciach w sali i w ogrodzie przedszkolnym. Nikt nie płakał, a grupie panowała radosna atmosfera. Mamy nadzieję, że we wrześniu spotkamy radosne i uśmiechnięte buzie przedszkolaków.


22.06.2009 - POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW

6-latki zakończyły swoją edukację przedszkolną podczas pożegnalnej uroczystości. Starszaki zaprezentowały się w ostatnim programie artystycznym, a dzieci młodsze pożegnały ich wierszami i piosenkami. Pani Dyrektor podziękowała wszystkim nauczycielom i pracownikom przedszkola za współpracę. Na pamiątkę pobytu w przedszkolu wychowawcy uroczyście wręczyli dzieciom pamiątkowe dyplomy z teblem, książeczki oraz "Paszporty do kariery". Nagrodzeni dyplomami zostali także rodzice, którzy aktywnie wspierali pracę naszego przedszkola. Nie obyło się bez wzruszeń. Były życzenia, kwiaty, pamiątkowe zdjęcia i łzy rozstania. Naszym absolwentom życzymy wielu radosnych wspomnień związanych z naszym przedszkolem i samych sukcesów w szkole.


19.06.2009 - Maluchy w Palmiarni

Nasze najmłodsze przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do Palmiarni w Wałbrzychu. Dzieci podziwiały rosnące tam różne gatunki drzew, krzewów i kwitnące kwiaty. Najbardziej podobały się dzieciom rybki, żółwie idostojnie spacerujące pawie. Maluchy spisały się na medal, wróciły uśmiechnięte i pełne wrażeń.


19.06.2009 - Warsztaty ekologiczne w Myśliborzu

Realizując projekt ekologiczny starszaki uczestniczyły w zajęciach warsztatowych prowadzonych przez pracowników Centrum Edukacji Ekologicznej "Salamander" w Myśliborzu. Dzieci poznały wystawę obrazów przyrodniczych, wysłuchały opowieści przyrodniczej "Las i jego mieszkańcy", wykonały malowanki na folii o tematyce ekologicznej. Po zajęciach rodzice zaprosili dzieci na pieczone kiełbaski z grilla a mama Antosia częstowała wszystkich upieczoną drożdżówką. Była to ostatnia i najlepsza wycieczka naszych starszaków.


15.06.2009 - WYCIECZKA DO ZOO

Dnia 15 czerwca grupa czterolatków z rodzicami wybrała się do Wrocławskiego ZOO. Pogoda dopisała, świeciło piękne słońce. Wędrując alejkami dzieci podziwiały różnorodność gatunków zwierzęcych. Najbardziej podobały się dzieciom rybki i małpy, które popisywały się przed nimi. Podczas wycieczki dzieci miały przerwę na posiłek i mały odpoczynek. Przedszkolakom bardzo podobała się wycieczka, z pewnością za jakiś czas znów odwiedzą mieszkające w ZOO zwierzęta. Po wycieczce w przedszkolu powstała piękna wystawa prac plastycznych.


10.06.2009 - V SPARTAKIADA PRZEDSZKOLAKA

Już po raz piąty nasze przedszkolaki wzięły udział w V Spartakiadzie Przedszkolaka. W siedmiu konkurencjach rywalizowały zespoły z 5 przedszkoli. Drużyny za każdą konkurencję zdobywały kolorowe płatki, które po zakończeniu turnieju utworzyły kolorowe kwiaty. W tym turnieju każda drużyna była zwycięska. Burmistrz Lech Markiewicz wręczył każdej drużynie pamiątkowy puchar i udekorował wszystkich sportowców medalami. Dzieci otrzymały także słodycze. Wszystkim zawodnikom gratulujemy.


04.06.2009 - WYCIECZKA DO OGRODU BOTANICZNEGO I MUZEUM PRZYRODY

W ramach realizacji projektu ekologicznego dzieci wyjechały na wycieczkę do Ogrodu Botanicznego i Muzeum Przyrody we Wrocławiu. Przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach warsztatowych prowadzonych przez mamę Dominiki Dorociak która jest wykładowcą na Uniwersytecie Przyrodniczym. Dzieci zachwycone były różnorodnością gatunków roślinnych okazów przyrodniczych w muzeum, większość z nich zadeklarowała że w przyszłości zostaną ekologami i przyrodnikami.


1 CZERWCA 2009 - RODZICE DZIECIOM

Nasze przedszkole to optymistyczne dzieci, optymistyczny personel oraz optymistyczni rodzice. Można się było o tym przekonać 1 czerwca. Z okazji Dnia Dziecka rodzice przygotowali dzieciom niespodziankę. Przedszkole zmieniło się w bajkową krainę. Rodzice wystąpili w bajce pt "Czerwony Kapturek". Umiejętności aktorskie rodziców, piękne stroje i scenografia wzbudziły zachwyt wśród dzieci i przybyłych gości. Twarze najmłodszych pełne były wypieków, radości i uśmiechu. Aktorzy zostali nagrodzeni niekończącymi się oklaskami. W tym dniu dzieci odwiedził burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz, jego zastępca Robert Siekaniec, Skarbnik gminy Maria Kwiatkowska oraz zastępca naczelnika oświaty Anna Góralska. Goście obdarowali dzieci słodyczami. Do końca dnia trwała wspaniała zabawa. Dzieci jeździły na kucykach, wspólnie z rodzicami uczestniczyły w konkursach i zabawach. Po dniu pełnym atrakcji najlepiej smakowały kiełbaski z grilla. Pomimo niesprzyjającej pogody był to dzień niezapomnianych wrażeń, pełen radości, uśmiechu i zabawy.


26.05.2009 - "DLA CIEBIE KOCHANA MAMO"

Dzień matki to wyjątkowy uroczysty dzień. Wszystkie dzieci zaprosiły swoje mamy do przedszkola. Każda grupa przygotowała uroczysty koncert. Mamy obejrzały bajkę "Królewna Śnieżka" w wykonaniu starszaków, przedstawienie ekologiczne "Wiosenna łąka"  w wykonaniu pięciolatków. Maluchy i czterolatki dedykowały swoim kochanym mamusiom wiersze i piosenki w których wyraziły jak bardzo je kochają. Dzieci obdarowały swoje mamy laurkami i upominkami.


4-8.05.2009 - TYDZIEŃ EUROPEJSKI Z MISIEM UNISIEM

Edukacja Europejska znalazła stałe miejsce w planie pracy Przedszkola Nr 2 im. Misia Uszatka w Strzegomiu. W dniu 4 maja 2009r przedszkolaki rozpoczęły podróż po Europie z Misiem Unisiem - Unijną maskotką przedszkola. Poszczególne grupy poznawały wybrane kraje Unii Europejskiej - Polskę, Niemcy, Włochy, Francję, Grecję. Dzieci poznawały historię, położenie geograficzne i kulturę danego kraju. Wiedzą jakie barwy narodowe posiadają wybrane kraje, znają ich stolice i hymn. Uczyły się tańców, zabaw ze śpiewem i powitania w różnych językach. W holu przedszkola powstała piękna wystawa prac plastycznych. Starszaki wysyłały pocztówki naszego miasta do dzieci w przedszkolach w Niemczech, Włoszech i Francji. Najwięcej frajdy sprawiło dzieciom przygotowywanie charakterystycznych dla poszczególnych krajów potraw narodowych - pizza, sałatka grecka, ciasteczka francuskie, kompozycja smakowa różnych gatunków sera. Uroczystym podsumowaniem Tygodnia Europejskiego była muzyczna podróż po pięknych unijnych krajach. Dzieci są świadome, że nie są same na świecie, że obok nich żyją ludzie innych narodowości i kultur. Poprzez realizację zadań edukacji europejskiej kształtujemy u dzieci poczucie europejskiej tożsamości oraz przynależności i szacunku do własnego narodu.


29.04.2009 - DZIEŃ DOBROCI I DOBREGO HUMORU

Celem wspólnych dążeń w naszym przedszkolu jest wychowanie dzieci szczęśliwych i radosnych. Dzień 23 kwietnia ogłosiliśmy dniem Dobroci i Dobrego Humoru. Nauczycielki zaprosiły dzieci do krainy wesołej zabawy w której działy się dziwne śmieszne rzeczy. W tym dniu dzieci przyszły do przedszkola w róznorodnych wesołych strojach. Odbył się konkurs na najśmieszniejszy gazetowy strój, pokaz najśmieszniejszego tańca i najśmieszniejszej miny. Każda grupa wykonała drzewo pomocnej dłoni i dobrych manier. Z prac plastycznych dzieci w każdej grupie utworzono kręgi dobroci.


22.04.2009 - CHOĆ MAMY MAŁO LAT, DBAMY O CZYSTY ŚWIAT

Pod takim hasłem nasze przedszkolaki świętowały Dzień Ziemi. W tym dniu obowiązywał wszystkich strój ekologiczny. Obchody rozpoczęliśmy od ślubowania małych ekologów. Odbył się pokaz mody ekologicznej oraz konkurs z nagrodami na najładniejszy eko-strój. Dzieci które miały najładniejsze stroje otrzymały z rąk Pani Dyrektor nagrody oraz drobne upominki. Podsumowaniem święta był wesoły korowód z transparentami ekologicznymi ulicami miasta.


10.04.2009 - Wizyta strażaków

Dnia 10.04.2009r. nasze przedszkole odwiedzili strażacy z jednostki OSP Żelazów. Wielką atrakcją i zaskoczeniem dla dzieci był widok Pani Asi w pięknym mundurze strażackim. Nasza Pani Asia pełni funkcję w zarządzie straży. Strażacy przyjechali do nas samochodem gaśniczym, za kierownicą którego siąść mogło każde dziecko. Pokazali dzieciom sprzęt zamontowany na wozie. Zademonstrowali jak pracuje sprzęt do zadań ratowniczych, radiostacje oraz sygnały. Dzieci skorzystały z możliwości ubrania strażackich hełmów oraz ubiorów ochronnych. W podziękowaniu za spotkanie dzieci wręczyły gościom laurkę, a strażacy odwzajemnili się słodyczami. Być może w przyszłości niektórzy uczestnicy tego wydarzenia zasilą strażackie szeregi, by nieść pomoc innym ludziom


03.03.2009 - "Z dziećmi o prawach dzieci" = II Optymistyczny Sejm

Pod takim hasłem w ostatnim tygodniu realizowane były zadania dydaktyczno-wychowawcze we wszystkich grupach. W przedszkolu, gdzie prawa dziecka są priorytetem, dbamy szczególnie o ich przestrzeganie, a także wyposażanie dzieci w odpowiednią wiedzę i umiejętności związane z tymi prawami. Chcemy aby dzieci miały świadomość własnych praw. Odpowiednia praca i klimat wychowawczy wspomagają dzieci w poznaniu swoich praw, jak również w respektowaniu praw innych. Wprowadzając dzieci w świat ich praw w przedszkolu odbyły się obrady II OPTYMISTYCZNEGO SEJMU DZIECIĘCEGO. Nad jego porządkiem i przebiegiem czuwał jednogłośnie wybrany marszałek sejmu - Michał Konarski. Posłowie reprezentujący poszczególne grupy przedstawiali swoje postulaty, a dotyczyły one tematu bardzo ważnego "Praw dziecka". W wyniku debaty powstała "Ustawa o prawach dziecka" przyjęta przez dzieci jednogłośnie. Uchwałą Optymistycznego Sejmu weszła w życie. Starszaki złożyły pod nią swój podpis a młodsze dzieci odcisk paluszka na znak, że z treścią dokumentu się zgadzają. Nie zabrakło wesołej piosenki i słodkiego poczęstunku jak na Optymistyczny Sejm przystało. Warto posłuchać dzieci, bo to one najlepiej wiedzą czego im brakuje i kiedy się je krzywdzi.


14.02.2009 - ŚWIĘTO CZEKOLADY

"Święto czekolady w Przedszkolu Nr 2 Miś Uszatek"- brzmi ciekawie i ... smacznie. Tak! W dniu tradycyjnych Walentynek rozpoczęliśmy Święto Czekolady - przemiłe spotkanie z ulubieńcem wszystkich małych i dużych - czekoladą. Nasza przygoda rozpoczęła się od ułożenia piosenki o czekoladzie i malowania buzi czekoladą. Przygotowaliśmy historię czekolady, którą zaprezentowała Czekoladowa Wróżka. Podczas wspólnej zabawy wybrano Króla i Królową Czekolady.

Każda z grup podjęła się wykonania następujących zadań:

  1. Malowanie wafli czekoladą - 3-latki

  2. Wykonanie czekoladowych torcików - 4-latki

  3. Ozdabianie czekoladowych wulkanów i wykonanie słodkich medali - 5-latki

  4. Wykonanie czekoladą rysunków na waflach i walentynkowych serc - 6-latki

Nasze czekoladowe przedszkolaki z ochotą skosztowały czekolady do picia oraz różnych smaków czekolady którymi częstowała Czekoladowa Wróżka. Wszystkie grupy wykonały zadania na medal. Atrakcyjne efekty prac dzieci z zachwytem podziwiali rodzice oglądając wystawę w przedszkolnym hollu. Każde dziecko otrzymało słodki upominek, który zabrało ze sobą do domu. Zabawa była słodka i bardzo wesoła.


16.02.2009 - BALIK KARNAWAŁOWY

Dnia 16 stycznia 2009r. przedszkole zmieniło się w baśniową krainę. Były wróżki i księżniczki, rycerze, motylki i bohaterowie popularnych filmów dla najmłodszych. Muzyka i tańce przeplatane były różnymi zabawami i konkursami. Było bardzo wesoło, humory wszystkim dopisywały.


14-15.01.2009 - DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Jak co roku dzieci z każdej grupy zaprosiły Babcie i Dziadków do przedszkola. Były wierszyki, piosenki i tańce, a babcie i dziadkowie na pewno szczęśliwi i wzruszeni, bo wnuki były rewelacyjne. Dobrze, że jest taki dzień. Wnuczki namalują piękne laurki, złożą piękne życzenia i obdarują babcie przygotowanymi prezentami.


ZABAWY NA ŚNIEGU

Piękna zimowa aura sprzyja dziecięcym zabawom na śniegu. Dzieci zjeżdżały z górki na sankach, lepiły bałwana, bawiły się śnieżkami, budowały śnieżne budowle. Figlom i harcom na świeżym powietrzu nie było końca.


18.12.2008 - JASEŁKA

Jasełka to przedstawienie z wieloletnią tradycją. W wykonaniu przedszkolaków nabierają szczególnego wdzięku. Wszystkie dzieci w dniach 17-18 grudnia 2008 wystąpiły dla wszystkich rodziców i pracowników przedszkola, zarówno maluchy jak i starszaki udowodniły, że nie są im obce bożonarodzeniowe zwyczaje. Malutkie gwiazdeczki, pastuszkowie, trzej królowie i aniołki nic nie straciły ze swojego majestatu i zachwyciły widownię pięknym wykonaniem kolęd i pastorałek. Były życzenia i wspólne kolędowanie.


IDĄ ŚWIĘTA

Święta Bożego Narodzenia to najbardziej uroczyste święta w naszej tradycji. Święta na które wszyscy czekamy z utęsknieniem, do których przygotowujemy się długo i starannie. Od 1 grudnia nasze przedszkolaki wielkimi krokami przygotowywały się do Świąt Bożego Narodzenia. Uczyły się wierszy, kolęd i pastorałek. Przygotowywały bożonarodzeniowe przedstawienie dla rodziców. Najwięcej pracy włożyły dzieci w pieczenie i ozdabianie pierniczków oraz krojenie i suszenie owoców. Każda choinka w naszym przedszkolu jest inna. Jedna ubrana w pierniczki, druga w suszone owoce, trzecia w kwiaty ze zdjęciami dzieci a czwarta w ozdoby z papieru wykonane przez dzieci. Przedszkolaki wykonały kartki świąteczne, które z życzeniami powędrowały w świat.


MIKOŁAJKOWA NOC W PRZEDSZKOLU

W nocy z 4.12.2008 na 5.12.2008 przedszkolaki z dwóch najstarszych grup oczekiwały wyjątkowego gościa. Wieczorem ze swoimi śpiworami i materacami stawili się w przedszkolu. Frekwencja dopisała. Wspólne kolacje, ubieranie choinki, mycie zębów, krótki bal piżamowy i już można było przygotować się na spotkanie z mikołajem. Obudził dzieci dzwoneczkiem i wszystkim rozdał prezenty. Była to niezwykła noc. Nikt nie płakał za mamą i nikt nie bał się spać w przedszkolu. Było to spotkanie z prawdziwym Świętym Mikołajem. Nasz gość pozostał z dziećmi jeszcze przez cały dzień. Witał przybywające do przedszkola przedszkolaki i częstował słodkościami. Potem był bal mikołajowy. Prezentów nie zabrakło dla nikogo. Mikołaj obiecał, że wróci do nas za rok.


28.11.2008 - UCZNIOWIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR4 W STRZEGOMIU W NASZYM PRZEDSZKOLU

Dnia 28.11.2008r. w ramach współpracy ze Szkołą Podstawową nr 4 w Strzegomiu odwiedzili nas uczniowie kl I z wychowawczynią Panią Barbarą Niespodziańską. Uczniowie czytali i recytowali przedszkolakom wiersze Jana Brzechwy. Nasze dzieci zaprezentowały się w programie artystycznym o tematyce jesiennej. Były wspólne zabawy, tańce oraz słodki poczęstunek.


27.11.2008 - ANDRZEJKOWE WRÓŻBY

Jak co roku w naszym przedszkolu odbywają się "Andrzejki". Był to radosny dzień zabaw i wróżb. Było lanie wosku, przekładanie butów, losowanie kubków przyszłości, wróżenie z kart. W każdej grupie rodzice przygotowali słodki poczęstunek. Dzieci poznały tradycje ludowe i wróżby andrzejkowe przekazywane od wielu pokoleń.


25.11.2008 - DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

W tym dniu zaprosiliśmy do naszego przedszkola misie naszych przedszkolaków. Każde dziecko przyniosło swojego ukochanego misia. Dzieci poznały historię pojawienia się pierwszej pluszowej zabawki w kształcie misia. Wzięły udział w konkursie "Kochamy pluszowego misia". Za udział w konkursie otrzymały pamiątkowe dyplomy. Całe przedszkole zamieniło się w "misiową krainę". Dzieci wykonały piękną wystawę swoich misiów, które codziennie rano witają dzieci. Był to prawdziwie "misiowy dzień".


20.11.2008 - Nagroda dla Antosia Tulińskiego

Dnia 20 listopada w SCK w Strzegomiu odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego "Bezpieczna droga do szkoły". Antoś Tuliński odebrał nagrodę za zdobycie III miejsca. Praca została wykonana pod opieką Pani Moniki Kurek. Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz drobne upominki. Gratulujemy zwycięzcom.


29.10.2008 - PASOWANIE NA STARSZAKA

29 października był wyjątkowym dniem dla naszych przedszkolaków. W tym dniu odbyła się uroczystość pasowania na starszaków. Przedszkolaki z wielkim przejęciem opowiedziały w wierszach o trudnym życiu starszaka, o wielu obowiązkach i powinnościach. Część słowna przeplatana była popisami tanecznymi i piosenkami o jesieni. Jednak najważniejszym punktem uroczystości było pasowanie na starszaka. Po złożeniu ślubowania dyrektor przedszkola Wiesława Górka pasowała każde z dzieci dużą zieloną kredką. Na pamiątkę tej wyjątkowej chwili maluchy otrzymały dyplomy oraz rożki ze słodyczami. Dzieciom kibicowali tego dnia rodzice, którzy nie kryli dumy ze swoich pociech. Gratulacje przedszkolakom złożył również burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz, który życzył, aby każda chwila w przedszkolu była radosna i dobrze wykorzystana.


23.10.2008 -  "JEDZIE POCIĄG Z DALEKA"

W dniu 23.10.2008 odwiedził nasze przedszkole były pracownik Polskich Kolei w Jaworzynie Śląskiej. Dzieci wyruszyły w podróż po Polsce. Zapoznały się z historią transportu kolejowego w naszym kraju. Poznały ciekawostki techniczne, pracę maszynisty, konduktora i kolejarza. Miały okazję przejechać się lokomotywą z wagonikami i wcielić się w rolę konduktora i pasażera. Otrzymały słodki poczęstunek. Śpiewały przy akompaniamencie gitary. Wizyta gościa dostarczyła dzieciom dużo przeżyć i pozostanie na długo w ich pamięci.


Przedszkolny Klub Rodzica

W dniu 18 września odbyło się spotkanie wszystkich rodziców. Głównym tematem zebrania była prezentacja realizowanego przez nasze przedszkole ogólnopolskiego programu "Optymistyczne Przedszkole." Według tego programu celem wychowania jest rozwijanie w dziecku optymizmu, poczucia własnej wartości, nauczenie jak radzić sobie w różnych sytuacjach, jak rozwijać zainteresowania i talenty. Następnym etapem było spotkanie w "klubie rodzica dzieci 6-letnich". W bardzo miłej, przyjaznej i optymistycznej atmosferze rodzice dzielili się swoimi doświadczeniami i propozycjami realizacji programu. Wykazali się także zdolnościami artystycznymi. Podczas spotkania rodzice wykonali przepiękne warzywne cudaki. W następnym miesiącu planujemy ponowną prezentację programu oraz warsztaty. Mamy mnóstwo pomysłów i optymistycznie patrzymy w przyszłość.


Wrzesień Przedszkolaków

Po wakacjach pozostały już tylko wspomnienia, ale w naszym przedszkolu jest zawsze radośnie i wesoło. Dzieci przywitały się z przedszkolem i z nową porą roku - Panią Jesienią. Przedszkolaki przynosiły z jesiennych spacerów różnorodne dary. Na zajęciach dzieci wykonywały z owoców i warzyw "zwierzaki-cudaki"., które wyeksponowane zostały na wystawie w szatni. Maluchy i czterolatki piekły ciasto z owocami, a także z myślą o nadchodzącej zimie przygotowywały kompoty. Starszaki bawiły się "owocowo". Robiły owocowe szaszłyki, sałatkę owocową i suszyły owoce.